Forum Polska Efektywna Energetycznie - Gdańsk

Gdańsk  •  6 marca 2012

W zakresie energochłonności pierwotnej PKB Polska ma wskaźniki o 25 proc. gorsze niż średnia europejska, a i w zakresie energochłonności finalnej nie jest dużo lepiej, bo energochłonność finalną PKB mamy o około 19 proc. wyższą od średniej unijnej. Nikt nie kwestionuje, że wiele mamy do poprawienia i zyskania, ale to musi kosztować i energetyka pierwsza stanie przed zadaniem, żeby odbiorcom tłumaczyć dlaczego mają płacić coraz więcej – wynika z debat odbytych w Gdańsku podczas Forum Polska Efektywna Energetycznie, które odbyło się 6 marca.

Z danych przedstawionych przez Krajową Agencję Poszanowania Energii wynikało, że w zakresie energochłonności pierwotnej PKB Polska ma wskaźniki o 25 proc. gorsze niż średnia europejska, a i w zakresie energochłonności finalnej nie jest dużo lepiej, bo energochłonność finalną PKB mamy o około 19 proc. wyższą od średniej unijnej. To oznacza, że najogólniej rzecz biorąc potencjał oszczędności jest ogromny.

Z drugiej strony, jak wskazywał prof. Waldemar Kamrat, elektrochłonność gospodarki narodowej jest u nas poziomie 4 tys. kwh na mieszkańca rocznie, a zatem relatywnie mała i dalszy rozwój cywilizacyjny będzie wymagał wzrostu zużycia energii elektrycznej. Siłą rzeczy, przynajmniej w obszarze gospodarstw domowych, godzenie rozwoju cywilizacyjnego z oszczędzaniem, a mimo drożejącej energii, nie będzie łatwe.

Udział wydatków na energię w wydatkach gospodarstw domowych w Polsce przekracza 10 proc. i ma tendencję rosnącą, Do kosztów wsparcia energetyki odnawialnej, czy wysokosprawnej kogeneracji, ale także redukcji emisji CO2, w przyszłym roku dojdą koszty wsparcia efektywności energetycznej, czyli systemu tzw. białych certyfikatów. Jak długo by nie tłumaczyć, że to efekt decyzji politycznych i ma sens ogólnogospodarczy, bo poprawi konkurencyjność polskiej gospodarki, to faktem pozostanie, że pojawi się kolejny czynnik cenotwórczy. Z przewidywanych podwyżek cen pierwsza będzie musiała się tłumaczyć energetyka, a łatwo nie będzie, bo sama ma wiele do zrobienia w obszarze efektywności energetycznej.

Relacje z sesji Forum Polska Efektywna Energetycznie w Gdańsku

Efektywność energetyczna w Polsce i w Europie

Gdzie te białe certyfikaty?

Dobre praktyki w polskich realiach

Energetyka i klienci - światy odrębne?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!