Forum Polska Efektywna Energetycznie - Poznań

Poznań  •  12 grudnia 2011

W Poznaniu odbyło się Forum Polska Efektywna Energetycznie, czyli wielkopolska odsłona akcji prowadzonej przez Grupę PTWP, której celem jest poszerzenie wiedzy przedsiębiorców oraz pracowników sektora publicznego o korzyściach płynących z wydajnego użytkowania energii w firmach, samorządach oraz innych instytucjach, przynoszących dobry skutek zarówno im, jak i środowisku naturalnemu.

Prezentację otwierającą wielkopolskie forum przedstawił prof. Tadeusz Skoczkowski z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, który obszernie omówił zagadnienia efektywności energetycznej zarówno na poziomie Unii Europejskiej jak i na szczeblu krajowym m.in. pod kątem rozwiązań prawnych podkreślając rolę sektora publicznego.

- Największą bronią jaką ma sektor publiczny są zielone zamówienia publiczne, wprowadzenie kryteriów efektywności energetycznej do zamówień publicznych. Siedemnaście procent usług i towarów w Unii Europejskiej to są towary i usługi zamawiane przez sektor publiczny – mówił prof. Tadeusz Skoczkowski wskazując, że efektywność energetyczna ma szanse przebicia się nie na zasadzie nakazu, ale tylko i wyłącznie wtedy kiedy efektywność energetyczna będzie elementem rynku energii i kiedy będzie można na niej zarabiać.

Prof. Tadeusz Skoczkowski poddał w wątpliwość możliwość osiągnięcia postępu w zakresie efektywności energetycznej bez udziału sektora energetycznego, a problematykę efektywności energetycznej z punktu widzenia koncernu energetycznego przedstawił Rafał Soja, wiceprezes Tauron Sprzedaż, który w swojej prezentacji dużo miejsca poświęcił ustawie o efektywności energetycznej wskazując m.in. jaki będzie miał wpływ na rynek energii elektrycznej.

- Stworzy się na pewno nowy obszar związany z możliwością kreowania produktów zawierających w sobie elementy efektywnościowe związane z podnoszeniem efektywności wykorzystania energii elektrycznej – mówił wiceprezes Rafał Soja.

Także Irena Gruszka, dyrektor Oddziału Terenowego w Poznaniu Urzędu Regulacji Energetyki, wiele miejsca w swym wystąpieniu poświęciła ustawie o efektywności energetycznej podkreślając rolę regulatora we wdrażaniu systemu tzw. białych certyfikatów, na które będą organizowane przetargi.

- Przetargi powinny odbyć się od pierwszego stycznia 2012 roku do końca roku 2015 .(…). Do tej pory nie mamy jeszcze żadnego rozporządzenia wykonawczego, nie znamy wielu parametrów do ustawy ( o efektywności energetycznej –red.). Tak, że prezes URE jest na razie dosyć sceptycznie nastawiony do możliwości zrealizowania tej ustawy. Niemniej jednak podejmujemy wszelkie działania, żeby ta ustawa została zrealizowana mimo, że Urząd Regulacji Energetyki nie został na razie wyposażony ani w dodatkowe środki ani kadry do realizacji tej ustawy – mówiła dyrektor Irena Gruszka.

Uczestniczący w dyskusji Andrzej Głowacki, prezes DGA, zwracał uwagę na marnotrawstwo energii w życiu codziennym firm, brak rozwiązań systemowych w firmach, które mogą pozwolić na znaczące zmniejszenie zużycia energii. Józef Lewandowski, prezes Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią, skoncentrował się na roli sektora publicznego w zakresie efektywności energetycznej. Przypomniał, że z ustawy prawo energetyczne dla samorządów wynika obowiązek sporządzania projektów założeń zaopatrzenia gmin w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe.

- Okazuje się, że już dobrych kilka lat ustawa i ten zapis funkcjonuje, a 30-40 proc. samorządów ma te projekty założeń. Teraz nowelizacje mówią o konieczności aktualizowania tych projektów, a co tu aktualizować skoro gminy nie mają jeszcze w ogóle takiego opracowania. Stąd wracając do ustawy o efektywności energetycznej ważne jest, że wskazano jednak ważną rolę sektora publicznego – mówił prezes Józef Lewandowski wskazując na rolę regionalnych agencji energetycznych jako systemowego narzędzia wsparcia dla samorządów w zakresie m.in. tworzenia założeń zaopatrzenia gmin w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe.

Beata Owczarek, koordynator ds. nowych produktów Dalkii Poznań, przedstawiła prezentację, która pokazywała jakie praktyczne działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej są podejmowane przez firmę. Jednym z obszarów działalności jest rozwój systemów ciepłowniczych na terenach już zurbanizowanych, które były objęte miejskim programem rewitalizacji. Jako przykład podała dzielnicę Łazarz, która przed rozpoczęciem programu nie miała dostępu do sieci cieplnej.

- Po przeprowadzonej przez Dalkię akcji w wyniku wybudowania sieci cieplnej w latach 2006-2011 włączono źródła o mocy prawie 17 MW co stanowi około 85 obiektów. Podpisano również umowy na kolejne włączenia, które będą miały skutek w latach kolejnych, będzie to kolejne 4 MW, a sprawy w toku, które mamy nadzieję zakończą się podpisanymi umowami są na poziomie ponad 11 MW – powiedziała Beata Owczarek wskazując, że odbiorcy decydując się na zmianę źródła zasilania zyskują poprawę komfortu życia, wzrost wartości nieruchomości, a poza tym dochodzi do oszczędności energii pierwotnej.

Joanna Bańkowska, dyrektor zarządzający firmy BSI Group Polska, która zajmuje się m.in. wdrażaniem systemów zarządzania energią w firmach, omówiła problematykę systemowego, procesowego podejścia do zarządzania energią wskazując na rolę certyfikacji jako potwierdzenia, że faktycznie w organizacji dane standardy funkcjonują.

- Jeżeli państwo otrzymujecie certyfikat, to macie bardzo dobry komunikat dla świata, że spełniacie wymagania normy, że jesteście efektywni energetycznie. To bardzo dobrze wpływa na odbiorców i dostawców, a organizacji daje pewność , że to co raz zostało osiągnięte nie zostanie zaprzepaszczone, ponieważ proces polega na tym, że certyfikat daje się raz na trzy lata i co roku odbywa audyt nadzoru sprawdzający, czy system żyje - wyjaśniała Joanna Bańkowska, dyrektor zarządzający BSI Group Polska.

Szpital Powiatowy w Rawiczu około 10 lat temu zakończył znaczącą inwestycję polegającą m.in. na kompleksowej termomodernizacji czterech budynków, likwidacji kotłowni węglowych. Teraz szpital czeka konieczność modernizacji budynku, który około 10 lat stał nieużywany, w taki sposób, aby nie tylko koszt inwestycji był jak najniższy, ale i koszty eksploatacji były niskie.

- Musimy stosować ustawę o zamówieniach publicznych, a tam praktycznie jedynym wyróżnikiem decyzji o tym kto co będzie robił jest cena. Współpraca z partnerami zachodnimi pokazuje, że oni już odchodzą od tego. Nie cena się liczy tylko liczy się tak zwany koszt cyklu życia budynku – mówił Janusz Atłachowicz ,prezes Szpitala Powiatowego w Rawiczu.

O doświadczeniach w zakresie efektywności energetycznej mówiła także Magdalena Kowalak, dyrektor finansowy Starego Browaru, który zorganizowane działania na rzecz efektywności energetycznej rozpoczął dwa lata temu stawiając na cięcie kosztów – zakupy energii elektrycznej na wolnym rynku i na oszczędności w zużyciu głównie energii elektrycznej, bo jest też wykorzystywana do ogrzewania najemców.

- Wymyśliliśmy bardzo proste sposoby, które przyniosły natychmiastowe oszczędności bez nakładów. Na przykład dostosowaliśmy włączenia świateł do wschodów słońca. Nie włączamy światła o stałych godzinach w porze letniej i zimowej tylko dostosowujemy to do wschodów słońca i proszę mi wierzyć oszczędności były zauważalne od razu bez praktycznie żadnych nakładów, ale poczyniliśmy też inwestycje zauważalne. W zeszłym roku wymieniliśmy w starej części drzwi na obrotowe i oszczędności nas zaskoczyły. Okazało się, że mimo, że zima podczas której testowaliśmy to nowe rozwiązanie była ciężka i mroźna to zmieniła się nam zupełnie cyrkulacja powietrza w budynku dzięki czemu są dużo mniejsze straty ciepła – mówiła Magdalena Kowalak.

Bogdan Świątek, członek zarządu, dyrektor ds. rozwoju Dalkii Poznań, ocenił, że sprzedaż samej energii cieplnej w systemach scentralizowanych jest usługą schyłkową i że nie da się na tej podstawie rozwijać systemów i firm adekwatnie do oczekiwań właścicieli niepublicznych.

- Stąd mając pełną świadomość, że ludzie będą oszczędzać ciepło, że będą wchodzić nowe technologie budowy, budynki niskoenergetyczne, zero energetyczne, a już się mówi i o dodatnio energetycznych, uważam, że firmy energetyczne tego typu mogą i muszą dla swego rozwoju dostrzec w tym szansę . Dlatego, że to nie jest tak, że tego typu budynki nie potrzebują energii. Potrzebują, ale nie chcą kupować z sieci, z systemów zewnętrznych. Wszędzie gdzie kolegom ciepłownikom mam szansę zaprezentować nasz punkt widzenie mówię - bierzmy się za usługi energetyczne - mówił Bogdan Świątek.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!