Potencjał polskiej gospodarki w oszczędzaniu energii wynosi ok. 30-35 proc. Duża część z tych oszczędności może być osiągnięta w stosunkowo prosty sposób - mówiono we Wrocławiu podczas Forum Polska Efektywna Energetycznie.
Z wyliczeń Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) wynika, że największe oszczędności energii można uzyskać w sektorze usług (34,1 proc.), w sektorze budownictwa mieszkaniowego (gdzie oszczędności szacuje się od 22,5 proc. do 27,9 proc.), w przemyśle (25,6 proc.), sektorze gospodarstw domowych (17,9 proc.), transportu (16,05 proc.), rolnictwie i rybołówstwie (od 11,71 proc. do 17,6 proc.).
Duży potencjał oszczędnościowy leży w samorządach lokalnych. Jednym z samorządów, gdzie realizowane są programy zmniejszające zużycie energii są Polkowice. Tam w okresie ostatnich 11 lat udało się zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło o ok. 50 proc., choć miasto w tym czasie się rozrosło.
Kompleksowy program zwiększania efektywności energetycznej realizowany jest także w firmie chemicznej PCC Rokita.
Oszczędzanie energii jest procesem ciągłym, ponieważ zawsze można znaleźć miejsce, gdzie można zmniejszyć zużycie energii i ciepła. Szukając tych miejsc warto posiłkować się pomocą ze strony wyspecjalizowanej firmy doradczej lub firmy energetycznej. Świeże oko pozwoli znaleźć miejsca, gdzie można oszczędzać energię, na które pracownicy nie zwracają uwagi.
Relacje z sesji Forum Polska Efektywna Energetycznie we Wrocławiu
Efektywność energetyczna w Polsce i w Europie
Polska może oszczędzić nawet 35 proc. energii
Efektywność energetyczna – dobre praktyki w polskich realiach
Ile można zarobić na oszczędzaniu energii?