Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2013

Warszawa  •  11 lutego 2013

Kryzys w ostry sposób weryfikował w krajach wysokorozwiniętych dotychczasowe źródła wzrostu, dlatego tak ważne jest pytanie, jaki kształt powinna mieć polska gospodarka - powiedział minister gospodarki J. Piechociński podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2013, które odbyło się 11 lutego w Warszawie.

Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2013 to jedna z najważniejszych konferencji gospodarczych w kraju, organizowana przez redakcję miesięcznika gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl. W wystąpieniu inauguracyjnym wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński zwrócił uwagę, że kryzys w ostry sposób weryfikował w krajach wysokorozwiniętych dotychczasowe źródła wzrostu gospodarczego. Dlatego tak ważne jest pytanie, jaki kształt powinna mieć polska gospodarka. - Przemysł powinien być naszym oczkiem w głowie - powiedział wicepremier argumentując, że wzrost produkcji daje stabilną podstawę rozwoju kraju.

Wśród czynników, które powinny stymulować wzrost gospodarczy Polski, wicepremier wymienił: zmiany w sektorze energetycznym, unowocześnienie infrastruktury, innowacyjność, umiejętność odnalezienia się w zglobalizowanej gospodarce, współpracę nauki i biznesu, deregulację, budżet unijny, a także dbałość o finansowanie inwestycji.

Wymieniając źródła wzrostu Janusz Piechociński odniósł się do potencjału nowych kopalin: - Nie przeceniałbym ich - powiedział.

Mocno akcentował za to konieczność dialogu między polityką, a gospodarką. - Nieraz wymuszam większą otwartość na biznes - powiedział. - Otoczenie produkcji musi być jak najbardziej efektywne.

Efektywność to zresztą, zdaniem ministra gospodarki, jedna z najważniejszych spraw w polskiej gospodarce, ponieważ kończy się okres jej przewagi uzyskany dzięki niższym podatkom, niższym cenom energii i przede wszystkim niższym kosztom pracy. - Coraz bardziej się liczą kadry, czyli kapitał ludzki, jakim dysponuje nasza gospodarka oraz stabilność, przewidywalność świata polityki - mówił wicepremier.

Rolę kadr podkreślił również minister skarbu Mikołaj Budzanowski. - Od kreatywności polskich menedżerów zależy, jak pieniądze zebrane przez państwo w ramach programu Inwestycje Polskie zostaną wykorzystane - powiedział minister skarbu Mikołaj Budzanowski podczas sesji inaugurującej Forum.

Według ministra, państwo nie będzie się wtrącać do poszczególnych projektów, zastrzega sobie jednak prawo ich oceny na starcie. To ważne, bo wielu menedżerów zainteresowanych programem IP, zadawało wcześniej pytania o skalę ingerencji urzędników w działania biznesowe. - Państwo nie będzie się wtrącać, będziemy partnerem mniejszościowym, ale ryzyko przedsięwzięcia musi wziąć na siebie inwestor - powiedział Mikołaj Budzanowski.

Minister skarbu państwa wskazał, że kryzys w UE bierze się m.in. ze spadku inwestycji prywatnych liczonego w setki mld euro. Dlatego państwo polskie podjęło się próby stymulowania wzrostu gospodarczego przez program Inwestycje Polskie. W ostatnich tygodniach dokapitalizowano Bank Gospodarstwa Krajowego, którego kapitały przekroczyły 5 mld zł. - Środki z prywatyzacji w większym stopniu będą teraz przeznaczone na działania prorozwojowe - powiedział minister.

Według Budzanowskiego w najbliższych latach państwowe wydatki na inwestycje sięgną 500 mld zł. Wśród nich będzie na pewno budowa petrochemii w Gdańsku. Rząd chce bowiem zredukować duży deficyt, sięgający 8 mld euro, w handlu zagranicznym produktami chemicznymi.

W dalszej części dyskusji podczas sesji inauguracyjnej Forum Zmieniamy Polski Przemysł, paneliści próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, czego można się spodziewać w nadchodzących latach, jak osiągnąć wzrost?

Zobacz relację:
Trudna droga do gospodarczego rozwoju

Zobacz także relację z sesji:

"Energetyka odnawialna - od nowa?"
Czy rok 2013 będzie stracony dla OZE?

"Ekspansja zagraniczna polskiego biznesu"
Firmy chcą bardziej jednolitego wsparcia dla eksportu

"Energetyka przyszłości"
Czy politykę energetyczno-klimatyczną UE robią idioci?

"Transport. Miejsce polskiego rynku cargo w Europie"
Polsce będzie trudno o własny hub logistyczny

"Zarządzanie"
Potrzebne nowe modele zarządzania na nowe czasy

"Finansowanie inwestycji"
Finansowanie inwestycji: duży może więcej

"Infrastruktura 2020"
Na infrastrukturę, mimo problemów, wydajemy miliardy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!