Gala przyznania tytułów "Tego, który zmienia polski przemysł"

Warszawa  •  11 lutego 2013

ArcelorMittal Poland, BASF Polska, BCT Bałtycki Terminal Kontenerowy, Euro 2012, InPost, Jan Kulczyk, Połączenie Zakładów Azotowych w Tarnowie i Puławach, Grupa Powen-Wafapomp, Producenci taboru kolejowego: PESA Bydgoszcz i Newag, PG Silesia, WB Electronics - wyróżnieni tytułem "Tego, który zmienia polski przemysł 2012".

Już po raz trzynasty redakcja Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl wraz z wydawcą - Grupą PTWP - nadała honorowe tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł" - jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych przez polskie media gospodarcze. Uroczysta gala odbyła się w warszawskim hotelu Sheraton. Swoją obecnością uświetnił ją wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

- Tegoroczna edycja projektu ma szczególny wymiar i skalę. Oprócz kluczowych dla nas rekomendacji laureatów z lat poprzednich poprosiliśmy o pomoc użytkowników portalu wnp.pl, którzy przesłali nam swoje kandydatury do tytułu "Tego, który zmienia polski przemysł". Kolegium redakcyjne Nowego Przemysłu z nadesłanych propozycji wytypowało listę 20 nominowanych i poddało ją pod konsultację przez internetowe głosowanie w portalu wnp.pl. Ostateczną listę laureatów tradycyjnie wyłoniło kolegium redakcyjne - powiedział podczas uroczystej gali Wojciech Kuśpik, prezes PTWP.

O nominacji decyduje zwykle śmiała, przemyślana i konsekwentnie zrealizowana koncepcja biznesowa. Przyznając wyróżnienia, wskazujemy na nowe, pozytywne trendy, które kształtują perspektywy polskiej gospodarki. Krytycznie obserwujemy pracę administracji i polityków, oceniając ich działania na rzecz rozwoju gospodarczego. Wyróżniamy potentatów firmy sprawnie operujące w wielkiej skali, ale także mniejsze, dynamiczne podmioty, których siłą jest wiedza, innowacja i wyobraźnia.

- Od 2000 roku przyznaliśmy ponad sto tytułów, towarzysząc wraz z naszymi laureatami przemianom polskiej gospodarki. Z satysfakcją możemy stwierdzić, że uhonorowani tytułem "Tego, który zmienia polski przemysł" z reguły nie zawodzą. Nowe dokonania niektórych skłaniają nas do ponownego przyznania wyróżnienia - podkreślił prezes PTWP.

Wicepremier Janusz Piechociński podkreślił, że w gronie laureatów są ważne przedsięwzięcia oraz zagraniczni inwestorzy. - Obok tradycyjnych dziedzin gospodarki jak hutnictwo czy kolej widzimy także tych, którzy nie tylko zmieniają polski przemysł, ale zmieniają naszą rzeczywistość poprzez nowe technologie - podkreślił wicepremier.

A oto laureaci

Grupa Powen-Wafapomp

Wyróżnienie dla firmy, która od wielu lat odnajduje się w rynkowej niszy, jaką jest produkcja pomp dla przemysłu, konsekwentnie realizując długofalową strategię inwestowania w innowacje.

Firma jest producentem 90 proc. pomp pracujących w polskich kopalniach. 2012 rok obfitował w kolejne liczne kontrakty dla górnictwa. Powen-Wafapomp zwyciężyła między innymi w przetargu na dostarczenie 600 nowych pomp do wszystkich kopalni należących do Kompanii Węglowej.

- To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie zespół wspaniałych ludzi, z którym udaje nam się współpracować od wielu lat, od wielu lat wdrażać ten pomysł na biznes, który mamy: innowacyjność produktową, technologiczno-przemysłową i związaną z zarządzaniem - mówił Piotr Kańtoch, wiceprezes Grupy Powen-Wafapomp.

WB Electronics

Wyróżnienie za wyznaczenie innowacyjnego trendu w polskim przemyśle zbrojeniowym, stworzenie nowoczesnej, prywatnej grupy przemysłowej, działania konsolidacyjne i kooperację oraz skuteczne konkurowanie na arenie międzynarodowej.

- To wspaniałe wyróżnienie dla naszego zespołu i dla moich wspólników oraz ich rodzin. Rozwój firmy, budowanie własnych technologii okupione jest często wysiłkiem i dużymi wyrzeczeniami, chciałbym podziękować żonie i dzieciom za możliwość realizacji naszych marzeń - powiedział Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics.

PG Silesia

Wyróżnienie za wyznaczenie przez prywatnego inwestora - czeską firmę EPH - nowego kierunku kompleksowych zmian w górnictwie węgla kamiennego.

Jeszcze nie tak dawno kopalni Silesia z Czechowic-Dziedzic groziło zamknięcie. Jednak dzięki konsekwentnym działaniom załogi oraz działających w kopalni związków zawodowych udało się pozyskać inwestora w postaci czeskiej firmy Energeticky a Průmyslovy holding (EPH). W maju 2012 roku ruszyło na nowo wydobycie w Silesii.

- Dzisiaj przed południem uważnie słuchałem wystąpień oraz dyskusji panelowych i zasadniczo usłyszałem dwie rzeczy, a mianowicie, że Polsce potrzebne jest więcej miejsc pracy i więcej inwestycji. PG Silesia dostarcza i jednego i drugiego - powiedział Michal Heřman, prezes PG Silesia.

Bałtycki Terminal Kontenerowy (BCT) Gdynia

Wyróżnienie za uruchomienie śmiałego programu inwestycyjnego wpisującego się w aktualne tendencje w europejskim i światowym transporcie.

- Bałtycki Terminal Kontenerowy (BCT) w Gdyni obchodzi w tym roku 10. lecie prywatyzacji. Jesteśmy nowoczesną firmą, generujemy zyski, które cieszą właściciela - potentata wśród terminali kontenerowych, filipińską spółkę ICTSI - powiedział prezes zarządu Krzysztof Szymborski.

Dodał, że firma optymalnie wykorzystujemy zarówno środki własne, jak i pieniądze unijne. - Obecnie realizujemy inwestycje finansowane przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jesteśmy niekwestionowanym w Polsce liderem, jeśli chodzi o przeładunki kontenerów na kolej oraz ważnym portem na szlaku korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk - podkreślił.

BASF Polska

Wyróżnienie za aktywny rozwój i inwestycje podejmowane w naszym kraju.

- Koncentrujemy się dzisiaj na zmianach, nagrody przyznawane są za zmiany. W związku z tym czuję się zobowiązany powiedzieć, co planujemy w Środzie Śląskiej. Ten zakład będzie największym na świecie zakładem produkcji katalizatorów. Chcemy stworzyć 400 nowych miejsc pracy oraz chcemy wprowadzić do Polski niezwykle zaawansowane nowoczesne technologie. Poza tym chcemy przyczynić się do europejskiego celu redukcji emisji - powiedział Dirk Elvermanna, prezes BASF Polska.

InPost

Wyróżnienie za innowacyjność przejawianą na różnych poziomach działalności i dostosowaną do rzeczywistych oczekiwań rynku i klientów.

Grupa Integer.pl to polska spółka pocztowa, zarazem niezależny operator finansowy oraz dostawca innowacyjnych rozwiązań z zakresu e-commerce. Giełdowy Integer.pl wraz ze spółkami InPost oraz Paczkomatami z sukcesem rewolucjonizują polski sektor pocztowo-kurierski - powiedział Krzysztof Kołpa, członek zarządu Grupy Integer.pl.

Dodał, że strategia biznesowa grupy opiera się na nowatorskich, niewdrożonych dotychczas na rynku rozwiązaniach. InPost wtargnął na zmonopolizowany rynek pocztowy i w niespełna 5 lat odwrócił negatywne tendencje rządzące nim od wielu lat. Firma z sukcesem stawiła czoła utrwalanym przez operatora narodowego negatywnym standardom rynkowym pokazując, że polska branża pocztowa może być nowoczesna.

Producenci taboru kolejowego: PESA i Newag

Wyróżnienie za spektakularny sukces rynkowy w konkurencji z europejskimi potentatami branży taboru kolejowego.

- Firma Newag, jak wszystkie polskie firmy z sektora kolejowego, była przedsiębiorstwem państwowym - mówił Zbigniew Konieczek, prezes zarządu, dyrektor naczelny Newag. - Pod nazwą ZNTK Nowy Sącz zajmowaliśmy się naprawą taboru kolejowego. Po głębokich zmianach, które spowodowane były przegranymi przetargami i zmianami, a jakie przeprowadził NFI, akcje spółki odkupił w 2003 od NFI pewien przedsiębiorca z Katowic, później od niego Zbigniew Jakubas. Tak naprawę, dopiero wtedy rozpoczęła się zmiana: strategii firmy, filozofii podejścia do biznesu i jej mentalności. To wtedy podjęliśmy decyzję, że trzeba skończyć z remontami, a zająć się modernizacjami i budową nowego taboru.Efektem zmian jest produkcja EZT, spalinowych zespołów trakcyjnych, lokomotyw spalinowych i elektrycznych, zarówno jedno-, jak i wielosystemowych. Ostatnio rozpoczęliśmy produkcję tramwaju, a wspólnie z Siemensem budujemy EZT Inspiro dla Metra Warszawskiego.

- Sukces, który został dziś przypieczętowany nagrodą, to zasługa załogi i konsekwencji w działaniu w ciągu ostatnich 10 lat - powiedział przedstawiciel drugiej spółki nagrodzonej w kategorii za spektakularne sukcesy w branży kolejowej, Ireneusz Sitarski, przewodniczący rady nadzorczej PESA Bydgoszcz.

Podkreślił, że najbardziej przełomowe zmiany w spółce nastały w 2001 roku, kiedy to rozpoczęła budowę autobusu szynowego nazwanego Partner. Na bazie pojazdu powstała cała seria późniejszych konstrukcji. Cztery lata później spółka weszła na rynek nowych tramwajów, zdobywając pierwszy kontrakt w Elblągu.

- Najnowszy okres stoi pod znakiem powstawania nowych pojazdów i poszerzania kręgu ich odbiorców. Już nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Ukoronowaniem dotychczas jest przetarg dla Deutsche Bahn Regio, a rekordowej wartości w historii polskiego przemysłu kolejowego - 1,3 mld euro. PESA wygrała, bo przedstawiła świetny technicznie produkt, o zaawansowanej technologii - mówił.

ArcelorMittal Poland

Wyróżnienie za konsekwencję w inwestycjach, stworzenie stabilnej firmy, trwałego ogniwa polskiego przemysłu oraz za akcentowanie wagi tworzenia w Europie odpowiednich warunków dla inwestorów o skali globalnej.

- Mija już dziesięć lat jak nasz właściciel pan Mittal podjął strategiczną i ważną decyzję o połączeniu przyszłości hutnictwa europejskiego z Polską. Była to dekada wielkiego, dynamicznego wzrostu, ale również dekada, w której mieliśmy do czynienia z jednym z największych kryzysów. Oprócz tego, że zainwestowaliśmy prawie 5 mld zł w okresie ostatnich 5-7 lat naszym celem i naszym zadaniem jest pozostanie czempionem polskiego hutnictwa - mówił Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland.

Euro 2012

Wyróżnienie dla bezprecedensowego wydarzenia, którym były Mistrzostwa Europy w piłce nożnej - Euro 2012. Tytuł za profesjonalizm i sprawność organizacyjną, która przełożyła się na sukces promocyjny kraju, inwestycje w infrastrukturze i budowę kapitału społecznego. Wyróżnienie na ręce spółki PL.2012.

- Dziękuje wszystkim, bo to było nasze wspólne Euro 2012. Pokazaliśmy, że Polska jest krajem, który dotrzymuje słowa i realizuje skomplikowane projekty na najwyższym poziomie - powiedział Marcin Herra, prezes zarządu spółki PL.2012.

Połączenie zakładów azotowych w Tarnowie i Puławach

Wyróżnienie dla przedsięwzięcia, które gruntownie zmienia obraz polskiego sektora chemicznego, stwarzając solidne podstawy jego globalnej konkurencyjności. Konsolidacja branży chemicznej na naszych oczach staje się faktem.

Nagrody wspólnie odebrali: Paweł Jarczewski z Zakładów Azotowych w Puławach oraz Jerzy Marciniak z Azotów Tarnów.

- Naszym projektem trzeba zainspirować tysiące innych osób tak, aby w przyszłości to one mogły odbierać podobne nagrody - powiedział Paweł Jarczewski.

Jerzy Marciniak dodał, że od 2008 roku konsekwentnie budują grupę kapitałową. Podziękował akcjonariuszom Tarnowa, że wyrazili zgodę na emisje akcji pozbawiają się prawa poboru. A akcjonariuszom Puław, że tak licznie odpowiedzieli na zaproszenie do wymiany akcji.

Jan Kulczyk

Biznesmen otrzymał wyróżnienie za rozwinięcie szerokiej działalności zmierzającej do stworzenia globalnej grupy w obszarze energii i paliw, a także za aktywność inwestycyjną w wielu branżach przemysłowych w Polsce.

- Dziękuję za przyznanie nagrody za zmianę polskiego przemysłu. Dzięki moim przyjaciołom, współpracownikom, myślę, że udało się zmienić troszeczkę wygląd naszych dróg. Udało się pokazać, że koncern piwny stał się jednym z największych koncernów świata. Udało się wprowadzić nowoczesność i zmienić polską telefonię. Myślę, że to, co przede wszystkim się udało, to zmienić sposób myślenia, że Polska jest zamknięta enklawą, która powinna myśleć tylko o sobie. Potrafimy dzisiaj myśleć szerzej, wykorzystać naszą wiedzę, doświadczenie, kapitał, by nie tylko zmieniać polski przemysł, ale by zmieniać świat, by zmieniać spojrzenie na ten świat, by dostrzec, że siła i przyszłości Polski, polskiej gospodarki, Polaków, ale i obywateli świata, leży w tym, by zrozumieć siebie nawzajem - powiedział Jan Kulczyk w nagraniu wideo wyemitowanym podczas gali. W jego imieniu nagrodę odebrał Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Holding.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z poprzedniej Gali
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z Forum Zmieniamy Polski Przemysł
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!