Gala tytułów "Ten, który zmienia polski przemysł"

Warszawa  •  9 lutego 2015

Redakcja Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl wraz z wydawcą, Grupą PTWP SA, po raz 15. już przyznała tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł". Lista laureatów wskazuje na najważniejsze wydarzenia i zjawiska, jakie zaszły w polskim przemyśle w 2014 r.

Głębokowodny Terminal Kontenerowy (DCT) Gdańsk, Rosomak, Unibep, Seco/Warwick Group, Piotr Voelkel, Wojciech Dąbrowski, PKP Cargo, Herbert Wirth oraz wielkie inwestycje energetyczne: Enea, Tauron Polska Energia, PGE Polska Grupa Energetyczna, PKN Orlen - wyróżnione tytułem "Tego, który zmienia polski przemysł" za rok 2014. Wyróżnienie specjalne za działania wszechstronnie wspierające polską ekspansję gospodarczą w świecie otrzymały Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Uroczystość nadania tytułu "Tego, który zmienia polski przemysł" odbyła się już po raz 15.

- Te 15 lat to miara naszej konsekwencji - przez cały ten czas, typując laureatów, poprzez ich przykłady promujemy wartości, bez których nie ma mowy o zdrowej, rozwijającej się gospodarce: wolny rynek i konkurencję, odpowiedzialną prywatną własność, dobre, przejrzyste prawo, sprawną, świadomą swej roli administrację - powiedział podczas uroczystej gali Wojciech Kuśpik, prezes grupy PTWP, wydawca Nowego Przemysłu oraz portalu wnp.pl.Głębokowodny Terminal Kontenerowy (DCT) Gdańsk

Firma otrzymała wyróżnienie za bezprecedensowy skok jakościowy w polskiej logistyce i za stymulujący wpływ na inwestycje w innych sektorach i branżach, na możliwości rozwoju wymiany handlowej i perspektywy całej polskiej gospodarki.

- Jeśli Polak z Australii, taki jak ja, prowadzący inwestycję australijską w Porcie Gdańskim i wspaniały zespół polskich specjalistów jest w stanie zmienić polski przemysł i pozwolić Polakom myśleć lepiej o przyszłości, skoncentrować się bardziej na szansach i możliwościach niż na narzekaniu, to jestem niesamowicie zadowolony i bardzo dziękuję za nagrodę - powiedział Maciek Kwiatkowski, prezes zarządu DCT Gdańsk.

Rosomak SA

Wyróżnienie za innowacyjne rozwinięcie produkcji transportera opancerzonego Rosomak będące przykładem tego, w jaki sposób modernizacja polskiej armii może stać się impulsem rozwoju w polskim przemyśle.

- Jest mi niezmiernie miło że dzisiaj mogę znaleźć się w tym miejscu, że sukces, jaki odnieśliśmy w Siemianowicach Śląskich, został zauważony. Myślę, że to, co udało nam się osiągnąć, jest wzorem do naśladowania w innych spółkach. Ostatnio powierzono mi misję w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej do realizacji w Gliwicach (szefowanie Bumarowi Łabędy - przyp. red.). Postaram się, żeby to, co nam się udało w Siemianowicach, zostało przeniesione do Gliwic - powiedział Adam Janik, prezes firmy Rosomak SA

Unibep SA

Otrzymał wyróżnienie za umiejętną realizację strategii zrównoważonego rozwoju opartego na ekspansji eksportowej, która zaowocowała dużą skalą działalności i dobrymi wynikami finansowymi.

- Polskie firmy muszą szerzej wychodzić w świat, zdobywać nowe rynki. Unibep jest właśnie taką firmą. Nasi inżynierowie świetnie radzą sobie na dalekiej Syberii, w Moskwie, Petersburgu czy Mińsku. Wybudowaliśmy już ponad 1000 mieszkań w Norwegii w budownictwie modułowym. Od półtora roku jesteśmy na rynku niemieckim. Chciałbym przekonać kolegów z branży budowlanej: rynki eksportowe nie są niczym strasznym a naprawdę mogą zmieniać polski przemysł - powiedział Leszek Marek Gołąbiecki, prezes firmy Unibep SA

Seco/Warwick Group

Firma otrzymała wyróżnienie za umiejętne budowanie silnej grupy przemysłowej o globalnym zasięgu. Za inwestowanie z myślą o przyszłości - w działalność badawczo-rozwojową i nowe technologie. Globalny zasięg działalności firmy Seco/Warwick, jej eksportowa aktywność wiąże się z tym, że zarząd firmy często pełni swoje obowiązki za granicą.

- Firma Seco/Warwick działa z sukcesem prowadząc swoje fabryki na czterech różnych kontynentach. Udało nam się dołączyć do grona liderów przemysłowych w zakresie rozwoju technologii grafenowych. Dziękuję za dostrzeżenie naszej działalności - powiedział Paweł Wyrzykowski, prezes Seco/Warwick Group w przesłaniu wideo skierowanym do uczestników gali.

Piotr Voelkel, założyciel Grupy Kapitałowej Vox

To wyróżnienie dla prywatnego przedsiębiorcy z misją, który zaangażował się w ciekawe i potrzebne ze społecznego punktu widzenia przedsięwzięcia łączące edukację, sztukę i biznes.

- Jestem mile zaskoczony, wzruszony i tym, w jakim gronie się znalazłem i przed jakim audytorium przyszło mi tę nagrodę otrzymać. Jestem dumny z tego, co osiągają polscy przedsiębiorcy i w jakim tempie się zmieniają i jak szybko idziemy do przodu, zwłaszcza w obszarze technologicznym. Teraz przed nami nowe wyzwania zwłaszcza, jeśli chcemy zdobywać globalne rynki. Produkty, które zadziwią świat. Dlatego uznałem kiedyś - również z myślą o państwa sukcesie - że należy stworzyć szkołę projektantów, która pomyśli także o kliencie, a nie tylko o efektach artystycznych - powiedział Piotr Voelkel, założyciel Grupy Kapitałowej Vox.

Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, prezes Agencji Rozwoju Przemysł w latach 2008-2014

Wojciech Dąbrowski otrzymał wyróżnienie za pozytywny wpływ na przekształcenia w polskiej gospodarce, szczególnie na procesy naprawcze realizowane w czasie kierowania Agencją Rozwoju Przemysłu.

- Mam nadzieję, że to wyróżnienie będzie zobowiązaniem dla nas na przyszłość - powiedział Michał Świtalski, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, odbierając nagrodę w imieniu Wojciecha Dąbrowskiego.- Dotychczasowe sukcesy prezesa Dąbrowskiego związane z wieloma projektami prywatyzacyjnymi dają nam nadzieję na to, że Polska Grupa Zbrojeniowa będzie jednym z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce. Naszą ambicją jest doprowadzenie do tego, żeby transfer wiedzy z nauki do gospodarki przebiegał w sposób harmonijny, nie tylko do gospodarki zbrojeniowej, ale i sektora cywilnego.

Wielkie Inwestycje Energetyczne:

Enea SA - Blok Enea Wytwarzanie w Kozienicach
Tauron Polska Energia SA - Elektrownia Jaworzno III
PGE Polska Grupa Energetyczna SA - Elektrownia Opole
PKN Orlen SA - Blok gazowo-parowy we Włocławku

Wielkie inwestycje energetyczne otrzymały wyróżnienie za biznesową odwagę i odpowiedzialność prowadzące do decyzji inwestycyjnych kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego i perspektyw rozwoju polskiej gospodarki.

- Jako powiernik tego, co dano mi w zarządzanie, nie byłbym w stanie zmieniać polskiego przemysłu, gdyby nie moja drużyna. Dlatego chcę podziękować wszystkim współpracownikom za to, co robimy. Jest to duże wyróżnienie. Dziękuję akcjonariuszom, którzy nam zaufali. Gdyby nie instytucje finansowe, które nam pomogły i sfinansowały te inwestycje, to tej nagrody byśmy nie otrzymali - powiedział Krzysztof Zamasz, prezes Enei.

- Jesteśmy w grupie firm energetycznych a przecież PKN Orlen to nie tylko energetyka, to wspaniała petrochemia i wspaniałe produkty rafineryjne, z których wszyscy korzystamy na co dzień. Dzięki zespołowi, który pracował nad projektem Włocławek i projektem, który rusza w Płocku mam okazję tutaj być dzisiaj z państwem - ocenił Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. rozwoju i energetyki, PKN Orlen

- W imieniu prezesa naszej grupy, Dariusza Lubery, chciałem podziękować za to wyróżnienie. Bardzo się cieszę, że Tauron został wyróżniony. Inwestycja w Jaworznie jest potrzebna naszej firmie, naszym klientom, naszej gospodarce i została podjęta w heroicznych warunkach patrząc z punktu widzenia europejskiej polityki klimatycznej. Ale na pewno nowe technologie, które będą zastosowane w blokach węglowych pomogą spełnić wszystkie warunki i parametry wspólnej polityki klimatycznej - powiedział Aleksander Grad, wiceprezes ds. korporacji Tauron Polska Energia

- Chciałem przy tej okazji podziękować wszystkim firmom, z którymi współpracujemy przy projektach. Trzymajcie państwo kciuki, aby inwestycje zostały oddane zgodnie z harmonogramem, bo dobra energia do dobry polski przemysł - powiedział Marek Woszczyk, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna.

PKP Cargo

Firma otrzymała wyróżnienie za umiejętność budowania efektywności i poprawiania wyników mimo niesprzyjających warunków zewnętrznych oraz realizację strategii akwizycyjnej na regionalnym rynku.

- Dziękuję, że zauważyliście zmiany, jakie realizujemy na polskiej kolei. Naszym celem jest stworzenie prawdziwie europejskiego przewoźnika. Pierwsze kroki zostały już poczynione. Bardzo proszę o wsparcie projektu. Jest to wielka rzecz, która na stałe zmieni mapę logistyczną Unii Europejskiej. Przed nami potężne środki, które zostaną zainwestowane w polska infrastrukturę. Chciałbym, aby nasza firma te inwestycje możliwie najlepiej wykorzystała - powiedział Adam Purwin, prezes PKP Cargo.

Herbert Wirth, prezes spółki KGHM Polska Miedź

Wyróżnienie dla Herberta Wirtha przyznano za konsekwencję, umiejętności organizacyjne i biznesową dalekowzroczność, które stworzyły polskiemu potentatowi przemysłu miedziowego nowe możliwości globalnej ekspansji. Kopalnia Sierra Gorda to największa polska inwestycja zagraniczna o wartości 4,2 mld dolarów.

- Dziękuję za wyrazy uznania, ale trzeba powiedzieć, że dzisiaj jeden człowiek mało może. Warto patrzeć daleko poza granice. Poszukaliśmy swojego miejsca. Obiecuję, że za KGHM pójdą też inne polskie firmy. Pierwsze kroki zostały już zrobione. W tej chwili potrzebna jest tylko wola i determinacja tych, którzy chcą razem z KGHM powędrować w świat. Chcemy być firmą, która w pierwszej 10-tce na świecie wyróżni się przede wszystkim tym, że potrafi zarządzać innowacjami - powiedział Herbert Wirth, prezes spółki KGHM Polska Miedź.

Wyróżnienie specjalne tytułu "Tego, który zmienia polski przemysł" A.D. 2014 dla Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych za skuteczne działania wspierające polską ekspansję gospodarczą poza granicami kraju i Unii Europejskiej.

- W imieniu ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny i wiceminister Katarzyny Kasperczyk, która odpowiada w ministerstwie za dyplomację ekonomiczną chcę podziękować za uhonorowanie polskiej dyplomacji tą nagrodą. Jest to potwierdzenie nie tylko zasadności naszych działań, ale również motywuje to nas na przyszłość. Interesy polskich przedsiębiorstw działających zagranicą to interesy polskiej dyplomacji - powiedział Konrad Pawlik z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

- W ciągu ostatnich dwóch lat niemożliwe stało się możliwe. Dwa resorty pracują razem a nie przeciwko sobie. Sukcesem jest wasza satysfakcja, a nie nasza. Myślcie i róbcie jak najwięcej, z tego wyrasta polski sukces - powiedział do przedsiębiorców zgromadzonych na gali Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki.
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!