III edycja nagrody gospodarczej „Ten, który zmienia polski przemysł“

5 lutego 2003

Nowy Przemysł po raz trzeci przyznał tytuły - "Ten, który zmienia polski przemysł". Doroczna Gala, podczas której uhonorowano dziesięciu laureatów 2002 odbyła się 5 lutego w Warszawie. - Nagradzamy tych, których działalność pozytywnie wpływa na przemiany w gospodarce - powiedział prezes PTWP i wydawca Miesięcznika Gospodarczego "Nowy Przemysł" Wojciech Kuśpik.

Przyznanie tytułu "Ten, który zmienia polski przemysł" dla wybitnych postaci, firm i instytucji polskiej gospodarki to ukoronowanie corocznych projektów Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości z cyklu "Zmieniamy polski przemysł" - kampanii medialnej, w ramach której poprzez debaty, konferencje i publikacje "Nowy Przemysł" stara się promować szczególnie cenne dla rozwoju gospodarki inicjatywy, a także kreować idee nowoczesnych i konkurencyjnych przedsiębiorstw.
- Program "Zmieniamy polski przemysł" to kampania medialna (konferencje, debaty publiczne, publikacje, spotkania z mediami), poprzez którą chcemy zwracać uwagę Państwa na sprawy, naszym zdaniem, istotne dla gospodarki - przypomniał prezes PTWP i wydawca "Nowego Przemysłu" Wojciech Kuśpik. - Chcemy promować to, co sprzyja rozwojowi gospodarki i piętnować to, co przeszkadza gospodarce.
Od trzech lat w ramy programu "Zmieniamy polski przemysł" ujmowane są pozytywne przykłady przedsiębiorstw, osób, inwestycji, tych, którzy zmieniają polski przemysł, wyznaczają kierunki zmian, realizują przedsięwzięcia innowacyjne, działania rozwojowe.
- Naszym zamiarem jest, by każdy z laureatów tytułu - "Ten, który zmienia polski przemysł" zwracał Państwa uwagę na to, co może decydować o konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i całej gospodarki - dodał prezes Kuśpik.

Agencja Rozwoju Przemysłu i prezes Arkadiusz Krężel - publiczne środki dobrze inwestowane
ARP bierze udział w procesach przekształceń własnościowych przedsiębiorstw państwowych, zarządza majątkiem specjalnych stref ekonomicznych, wykorzystuje środki finansowe przeznaczone na restrukturyzację i doinwestowanie podmiotów gospodarczych. ARP udowadnia, że podmiot związany ze strukturami państwa może stymulować rozwój, trwale zmieniać oblicze firm, sektorów i branż.
- W Europie panuje kryzys, a kryzys to problem i szansa. Podczas kryzysu każdy obniża koszty, alokuje tam, gdzie taniej. Pod tym względem Polska jest atrakcyjna - przekonywał Arkadiusz Krężel. - Przed wejściem do UE konieczna jest jak najlepsza finansowa restrukturyzacja przedsiębiorstw po to, by wchodziły do Wspólnoty jako bardziej konkurencyjne. Jednocześnie trzeba myśleć o obniżeniu podatków. Wszystko po to, by zapewnić polskiej gospodarce "silne ssanie" unijnych inwestycji.

Aleksander Gudzowaty i Bartimpex - wielki prywatny biznes
Aleksander Gudzowaty jako lider Bartimpeksu odważnie wkracza w rejony tradycyjnie zarezerwowane w polskich realiach dla sektora państwowego i realizuje autonomiczną strategię rozwoju firmy sytuując się w roli równego partnera państwowych olbrzymów gospodarczych.
Aleksander Gudzowaty, prezes i dyrektor naczelny PHZ Bartimpex SA zapytany o kwestię biopaliw powiedział "Nowemu Przemysłowi", że nie ma zamiaru wycofać się z tego projektu. - Sprawa biopaliw nie upadła, to wypadek przy pracy - mówił A. Gudzowaty 5 lutego. - W biopaliwa zainwestowaliśmy ponad 120 mln zł i dalej jesteśmy nimi zainteresowani. Myślałem, że propozycja tej regulacji jest lepiej przemyślana. Oby ustawy były w Polsce bezbłędne i prorozwojowe. Co myślę o lobbingu po polsku? Źle myślę - dodał.

SPIN - technologie informatyczne motorem gospodarki
Ambicją firmy SPIN jest od początku jej istnienia najszerzej rozumiana innowacyjność - podążanie za rozwojem technologii informatycznej i szukanie nowych wyzwań. Tym samym dynamicznie działająca firma inspiruje partnerów w biznesie, wyznacza kierunki, w których rozwijać się będzie polska branża IT. - Przede wszystkim dziękuję załodze - powiedział Andrzej Musioł, prezes zarządu spółki nagrodzonej za innowacyjność. Bez niej taki sukces rynkowy, jaki osiągnął Spin, byłby niemożliwy.

J. W. Construction - sukces w budownictwie
Skala działalności Spółki J. W. Construction i podmiotów z nią związanych stawiają ją na równi z największymi holdingami budowlanymi i developerskimi działającymi w Polsce. Sukces J. W. Construction to wskazanie nowych perspektyw obiecujących, że budownictwo może być jednym z zamachowych kół wychodzącej z recesji gospodarki. - W obecnej sytuacji gospodarczej w naszym interesie byłoby ograniczenie frontu robót, a przecież płacimy ogromne podatki do kasy państwa i w odróżnieniu od innych firm nie zabiegamy o ich umorzenie. Zatrudniamy ludzi. Źle, że nie ma zainteresowania rządu najlepszymi firmami - oceniła Barbara Blida, prezes zarządu.

Chem Trans Logistic Holding Polska SA - dynamika i odwaga w przełamywaniu monopolu
Ta prywatna firma odważnie wkroczyła na rynek przewozów towarowych z kompleksową usługą logistyczną. W ramach grupy udało się połączyć konieczność specjalizacji dla osiągnięcia najwyższych standardów jakości usługi z kompleksowym kształtowaniem nowej oferty na polskim rynku transportowym kierowanej do klienta o najwyższych wymaganiach. - Dziękuję Miesięcznikowi Gospodarczemu "Nowy Przemysł" i naszej załodze za wyróżnienie. To właśnie ludzie, ich energia i wyobraźnia, stanowią o sile naszej firmy - powiedzial prezes zarządu Jarosław Pawluk.

Anwil - restrukturyzacja i konkurencyjność
Anwil to przykład skutecznie zrestrukturyzowanej firmy konsekwentnie budującej swoją pozycję w branży. Wskaźniki ekonomiczne mówiące o konkurencyjności produkcji zakładu sytuują go w czołówce polskich firm chemicznych. Anwil udowadnia, że polska firma chemiczna - skutecznie zarządzana może efektywnie konkurować z najlepszymi. - Nie umniejszając niczyich zasług nie można przecenić roli, którą w rozwoju Anwilu odgrywa najlepszy z możliwych inwestor - PKN Orlen SA - powiedział Benedykt Michewicz, prezes zarządu.

Grupa Kęty - konsekwentna restrukturyzacja, skuteczne zarządzanie
Grupa Kęty, dzięki restrukturyzacji prowadzonej od 1994 r., osiągnęła w ubiegłym roku bardzo dobre wyniki finansowe. To efekt trwającej przez siedem lat i prowadzonej z żelazną konsekwencją, gruntownej restrukturyzacji firmy, w którą zainwestowano ponad 100 mln euro. Dzięki temu z niewielkiej spółki Kęty stały się krajowym liderem w swojej branży. - Grupa Kęty nie byłaby dziś tym czym jest, gdyby nie zaangażowanie całej załogi w konsekwentnie realizowany proces restrukturyzacji - zauważył Michał Malina, członek zarządu.

Toyota - inwestor zagraniczny w Polsce
Toyota jest ostatnio jednym najbardziej aktywnych inwestorów zagranicznych w Polsce. Rozbudowuje swój zakład w Wałbrzychu i zamierza od podstaw wznieść fabrykę silników w Jelczu Laskowikach koło Wrocławia. To pierwszy przypadek w nowożytnych dziejach polskiej gospodarki, kiedy światowy potentat podejmuje w jednym roku dwie strategiczne decyzje o zaangażowaniu kapitału w Polsce. - Inwestowaliśmy w Polsce, mając świadomość popularności naszej marki - powiedział Makoto Seki, prezydent Toyota Motor Poland. - Właśnie na polskim rynku sprzedaliśmy stutysięczny samochód marki Toyota.

Stalprofil - ekspansja na trudnym rynku
Stalprofil to nie tylko przykład sukcesu na rynku handlu wyrobami hutniczymi, w którym niezwykle trudno o sukces. To również przykład racjonalnej ewolucji firmy w kierunku rynkowym i sukcesu osiągniętego w sposób niekonwencjonalny, choć przemyślany i konsekwentny. - Nadal nie ma impulsu dla wzrostu gospodarki. Panuje nadmierny fiskalizm - powiedział Jerzy Bernhard, prezes zarządu. Szereg problemów dotyka nas jako dużego eksportera. Jak sobie radzimy? Poprzez rygorystyczne obniżanie kosztów.

RW TÜW - potwierdzona jakość w przededniu wejścia do Unii
Tym, co wyróżnia RW TÜW Polska spośród wielu działających na polskim rynku jednostek certyfikujących, jest fakt, że firma ta angażuje się szeroko w projekty edukacyjne służące upowszechnianiu wśród polskich przedsiębiorców przemysłowych wiedzy o znaczeniu jakości i procesów certyfikacji dla skutecznego konkurowania na globalnym rynku. Zmieniając świadomość i wzbogacając wiedzę RW TÜW zmienia na lepsze polski przemysł. - Misja naszej firmy w przededniu poszerzenia Unii Europejskiej nabiera szczególnego znaczenia - stwierdził Stanisław Pater, prezes zarządu. - Dlatego angażujemy się w projekty edukacyjne dla polskich przedsiębiorstw.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!