Uporządkowanie skonsolidowanych spółek, inwestycje w rozwój petrochemii i w nowoczesne produkty oraz uzyskanie dostępu do krajowych surowców - to plan dla chemii na najbliższe lata. Mówiono o nim podczas dorocznej konferencji Nafta/Chemia w Warszawie przygotowanej przez Grupę PTWP, wydawcę miesięcznika gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl
- To ważny moment na debatę, bo udało się doprowadzić do finału konsolidację branży. Podjęliśmy strategiczną decyzję, że nie sprzedajemy chemicznych spółek. I dzięki konsolidacji wartość tych aktywów wzrosła o 40 proc. To fenomen w historii sektora. Na tym nie możemy poprzestać. Przed nami kolejne wyzwania - po pierwsze zakończenie procesu konsolidacji wszystkich czterech podmiotów na zasadach partnerskich, to podkreślam. Liczymy że oba zarządy (Puław i Tarnowa - red.) dojdą do porozumienia. Drugie zadanie to rozwój - np. nowa instalacja petrochemiczna na północy Polski. Jest ona konieczna bo mamy 8 mld EUR deficytu w handlu zagranicznym chemikaliami - mówił Mikołaj Budzanowski, minister skarbu podczas konferencji.
Zdaniem ministra do dopiero początek dużych inwestycji w chemii. - Musi powstać mapa innych chemicznych instalacji. Nowe inwestycje, które będą uzupełnieniem łańcucha produkcyjnego branży. Wychodząc na przeciw temu przygotowaliśmy program Inwestycje Polskie. Od tego miesiąca możemy już współfinansować nowe projekty - podkreślał minister skarbu.
Trzeci problem, który zdaniem ministra powinien znaleźć rozwiązanie, to dostęp branży do podstawowych surowców. Chodzi o rozwój krajowego wydobycia gazu, w tym z łupków, oraz wydobycia ropy naftowej. (...)
Przeczytaj pełne relacje z sesji
Przed branżą chemiczną kolejne wyzwania
Polska chemia musi skonsumować efekty fuzji
Detaliczny rynek paliw wszedł w ostry zakręt
Więcej informacji z konferencji Nafta/Chemia 2013 (kliknij)