Konferencja Nafta/Chemia 2013

Warszawa  •  23 stycznia 2013

Uporządkowanie skonsolidowanych spółek, inwestycje w rozwój petrochemii i w nowoczesne produkty oraz uzyskanie dostępu do krajowych surowców - to plan dla chemii na najbliższe lata. Mówiono o nim podczas dorocznej konferencji Nafta/Chemia w Warszawie przygotowanej przez Grupę PTWP, wydawcę miesięcznika gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl

Polska branża chemiczna stoi przed wielką szansą. Po wielu latach nieudanych prób udało się skonsolidować gros tego przemysłu. Do grupy tworzonej pod egidą Azotów Tarnów (Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Zakłady Chemiczne Police) doszlusowały właśnie Zakłady Azotowe Puławy. Przed chemią stoją teraz nowe zadania.

- To ważny moment na debatę, bo udało się doprowadzić do finału konsolidację branży. Podjęliśmy strategiczną decyzję, że nie sprzedajemy chemicznych spółek. I dzięki konsolidacji wartość tych aktywów wzrosła o 40 proc. To fenomen w historii sektora. Na tym nie możemy poprzestać. Przed nami kolejne wyzwania - po pierwsze zakończenie procesu konsolidacji wszystkich czterech podmiotów na zasadach partnerskich, to podkreślam. Liczymy że oba zarządy (Puław i Tarnowa - red.) dojdą do porozumienia. Drugie zadanie to rozwój - np. nowa instalacja petrochemiczna na północy Polski. Jest ona konieczna bo mamy 8 mld EUR deficytu w handlu zagranicznym chemikaliami - mówił Mikołaj Budzanowski, minister skarbu podczas konferencji.

Zdaniem ministra do dopiero początek dużych inwestycji w chemii. - Musi powstać mapa innych chemicznych instalacji. Nowe inwestycje, które będą uzupełnieniem łańcucha produkcyjnego branży. Wychodząc na przeciw temu przygotowaliśmy program Inwestycje Polskie. Od tego miesiąca możemy już współfinansować nowe projekty - podkreślał minister skarbu.

Trzeci problem, który zdaniem ministra powinien znaleźć rozwiązanie, to dostęp branży do podstawowych surowców. Chodzi o rozwój krajowego wydobycia gazu, w tym z łupków, oraz wydobycia ropy naftowej. (...)

Przeczytaj pełne relacje z sesji

Przed branżą chemiczną kolejne wyzwania

Polska chemia musi skonsumować efekty fuzji

Detaliczny rynek paliw wszedł w ostry zakręt


Więcej informacji z konferencji Nafta/Chemia 2013 (kliknij)

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!