Konferencja "Zmiany w organizacjach"

12 lutego 2003

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, wydawca Miesięcznika Gospodarczego "Nowy Przemysł" miało zaszczyt zaprosić Państwa na konferencję: "Zmiany w organizacjach - Administracja publiczna i duże organizacje stymulatorem postępu technologicznego oraz zmian w gospodarce." Konferencja odbyła się 12 lutego 2003 roku w Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie.Droga do e-demokracji

Wypełnienie tegorocznych PIT-ów, jak wynika z obliczeń profesora Wojciecha Cellarego z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, pochłonie 850 mln kartek papieru. Według generalnego inspektora informacji finansowej Jacka Uczkiewicza informatyzacja podatków już trwa, chociaż efektem informatyzacji nie jest akurat oszczędność papieru.

Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji jest zdania, że informatyzacja administracji nie zda egzaminu bez uproszczenia procedur. — Po co nam i NIP, i regon? Po co finansowy wysiłek wydawania i dowodów, i paszportów? — pytał podczas konferencji „Nowego Przemysłu”.

Zadania w zakresie informatyzacji przed wejściem Polski do UE już znamy. Przed 2004 rokiem nasz kraj powinien zaistnieć w systemie IDA (Interchange of Data between Administrations), wdrożyć SIS — System Informacji Schengen, IACS oraz systemy do wymiany informacji o VAT i akcyzie, do obsługi wspólnej procedury tranzytowej i zarządzania środkami pomocowymi.

Trwa budowa systemu Krajowego Systemu Informacyjnego Policji i systemów obsługi ceł. Jeszcze nie zaczęła się budowa CEPIK-u. Podczas konferencji „Nowego Przemysłu” zastanawialiśmy się nad budowaniem nowego modelu relacji informatyzowanej administracji państwa z przedsiębiorstwami i obywatelami.

- Na razie administracja najchętniej informatyzuje się dla siebie — tak zagaił debatę pt. „Administracja publiczna i duże organizacje stymulatorem postępu technologicznego oraz zmian w gospodarce” prof. dr hab. inż. Wojciech Cellary z Katedry Technologii Informatycznych AE w Poznaniu.
Zdaniem profesora, idealnym urzędnikiem jest komputer.

Bardzo sceptycznie do aż tak daleko posuniętej wizji informatyzacji urzędów odniósł się Krzysztof Heller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i generalny inspektor informacji finansowej Jacek Uczkiewicz wołał mówić raczej o zaletach niż utopii e-administracji: podstawowe jej zalety to, zdaniem Uczkiewicza, racjonalizacja wykorzystania publicznych środków poprzez informatyzację obsługi firm i obywateli oraz zapewnienie przejrzystości działań administracji państwa na przykład przez przeniesienie do Internetu przetargów. Jacek Uczkiewicz poinformował, że Ministerstwo Finansów kończy obecnie opracowanie strategii informatyzacji finansów publicznych.

Minister Heller przekonywał, że informatyzacja administracji będzie zachęcała do informatyzowania przedsiębiorstw. Jednak na razie najbardziej klarownie przedstawiana wizja zinformatyzowanej administracji państwa pochodzi z sektora IT, zainteresowanego klientem o tak wielkich potrzebach.
- Prawdopodobnie to administracja jest największym na świecie odbiorcą technologii IT — mówił podczas debaty prezes SAP Polska, Grzegorz Kozłowski.
Nie raz podnoszono problem wymiany danych pomiędzy urzędami, a więc korzystania wielu urzędów z tych samych rejestrów. Prezes Oracle Polska Paweł Piwowar podkreślał tu rolę menedżerskiej postawy samej administracji, zmuszonej do szybkiego i jak najtańszego informatyzowania się.
- To dzięki menedżerskiemu podejściu do informatyzacji Krajowe Centrum Informacji Kryminalnej miało kosztować 150 mln zł, a jednak udało się je stworzyć za mniej niż 40 mln zł. — powiedział prezes Oracle'a.

W konferencji i debacie „Nowego Przemysłu” uczestniczyli też m.in. senator RP Grażyna Staniszewska, wiceprezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Henryk Boberok, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej SA Tadeusz Ołdakowski i dyrektor Dominik Czajewski z Centralnego Zarządu Poczty Polskiej. O tym, jak pomóc administracji państwa w informatyzowaniu się mówili przedstawiciele HP, SAP Polska, 2Si SA, PUP Spin i Infovide SA.

Spotkanie z cyklu „Zmieniamy Polski Przemysł” poświęcone zagadnieniom informatyzacji administracji państwa odbyło się 12 lutego w Warszawie.

*W tekście wykorzystano informacje z Oracle Magazyn

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!