LIDER MAŁOPOLSKI 2015 - najlepsze przedsięwzięcie w Małopolsce 2015 r.

Kraków  •  18 marca 2016

WYRÓŻENIENIE SPECJALNE

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w krakowskich Łagiewnikach
Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” jest najważniejszym na świecie ośrodkiem promującym pontyfikat największego w dziejach Polaka. Inicjatorem jego powstania jest Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który 10 lat temu podpisał dekret o powołaniu Centrum i zatwierdził jego statut, wskazując na miejsce jego powstania tzw. „Białe Morza”, co było wyborem symbolicznym. Na terenie tutejszej fabryki sody „Solvay”, w pobliskim kamieniołomie, w czasie okupacji, pracował Karol Wojtyła. Ośrodki Centrum – Sanktuarium św. Jana Pawła II, Centrum Wolontariatu, Instytut Dialogu Międzykulturowego, a w przyszłości również Muzeum Jana Pawła II, Centrum Konferencyjne, Dom Pielgrzyma i Centrum Rekolekcyjne – wspólnie upowszechniają spuściznę oraz twórczo rozwijają dziedzictwo św. Jana Pawła II. Centrum położone jest obok Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odwiedzanego przez ponad 2 mln pielgrzymów z kraju i ze świata. Oba miejsca będą gościły Papieża Franciszka i uczestników Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016.

NAJLEPSZE PRZEDSIĘWZIĘCIA ROKU W MAŁOPOLSCE W 2015 R.

1. Uniwersytet Jagielloński - Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego to największa od ponad 40 lat badawcza inwestycja naukowa w Polsce. Grupy badawcze z Polski, a także z zagranicy, będą mogły korzystać w nim z synchrotronu SOLARIS – najnowocześniejszego i największego multidyscyplinarnego urządzenia badawczego w Polsce, a zarazem pierwszego w Europie Środkowej. Wykorzystywany w wielu dziedzinach nauki, otworzy nowe możliwości do badań materii, które mogą mieć zastosowanie w fizyce, chemii, medycynie, farmakologii czy krystalografii. Obiekty Centrum oraz znajdujący się w nim synchrotron zostały zbudowane dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Koszt przedsięwzięcia wyniósł blisko 200 mln złotych.

2. Miasto Kraków - Ekologiczna Spalarnia Odpadów w Krakowie
Za uzupełnienie ekologicznego systemu gospodarki odpadami Ekologiczną Spalarnią Odpadów w Krakowie. Spalarnia umożliwi zagospodarowanie 220 tysięcy ton odpadów rocznie (co stanowi ponad 60% produkowanych rocznie odpadów), przy jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej na potrzeby Miasta Krakowa. Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów wyprodukuje energię elektryczną w ilości, odpowiadającej rocznemu zużyciu energii przez krakowskie tramwaje, zaspokoi również 10% rocznego zapotrzebowania miasta na energię cieplną. Ponadto, pozwoli spełnić Krakowowi unijne wymogi emisji zanieczyszczeń, a dzięki zastosowaniu najlepiej sprawdzonej i najczęściej stosowanej w Europie technologii gwarantuje zachowanie najwyższych standardów ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa dla ludzi. Budowa Ekospalarni była największym przedsięwzięciem inwestycyjnym miasta finansowanym przy współudziale funduszy unijnych. Całkowity koszt projektu to ponad 800 mln zł.

3. Bielsko-Biała - górskie ścieżki rowerowe ENDURO TRAILS, Bielsko-Biała (projekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego)
Za stworzenie nowoczesnej i ekologicznej infrastruktury rowerowej przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału przyrodniczego gminy. Górskie ścieżki rowerowe ENDURO TRAILS powstały w górach otaczających Bielsko-Białą w ramach realizacji budżetu partycypacyjnego. Dzięki obywatelskiej inicjatywie miłośnicy jazdy rowerowej mogą korzystać z 4 tras o łącznej długości 9404 metrów i różnym poziomie trudności. W tym roku planowana jest dalsza rozbudowa sieci poprzez wykonanie ścieżki podjazdowej oraz połączenie Koziej Góry z Szyndzielnią.

4. Nowy Sącz - Obwodnica Północna z nowym mostem na Dunajcu
Obwodnica Północna Nowego Sącza jest największą inwestycją drogową miasta na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Budowa ponad 2-kilometrowego odcinka, wraz z nowym mostem na Dunajcu i widowiskową estakadą, trwała 16 miesięcy i kosztowała blisko 100 mln zł. Obok drogi poprowadzono również chodnik i ścieżkę rowerową. Nowa trasa skróciła czas przejazdów, ułatwiła komunikację na terenie Nowego Sącza i ograniczyła ruch najcięższych pojazdów przejeżdżających przez miasto.

5. Tarnów - największy w Małopolsce Inkubator Przedsiębiorczości
Największy w Małopolsce Inkubator Przedsiębiorczości liczy trzy kondygnacje o łącznej powierzchni użytkowej 13 tys. m kw. To kompletnie wyremontowana, pochodząca z 1973 r. hala byłych Zakładów Mechanicznych w Tarnowie. Teren, na którym jest położony objęto statusem Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Oferta Inkubatora skierowana jest do przedsiębiorstw, prowadzących działalność o charakterze usługowym, produkcyjnym, magazynowym oraz administracyjnym. Mogą to być zarówno start-upy, jak i młode przedsiębiorstwa działające na rynku maksymalnie dwa lata. Inkubator umożliwia im wynajęcie powierzchni po preferencyjnych cenach. Koszt realizacji Inkubatora wyniósł 21 mln złotych, z czego 9 mln zł pochodziło z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013. Administratorem budynku jest Tarnowski Klaster Przemysłowy S. A.
6. Miasto Słomniki - Pasywne Przedszkole - Integracyjne Centrum Rozwoju Dziecka w Słomnikach
Integracyjne Centrum Rozwoju Dziecka w Słomnikach, to jedna z najnowocześniejszych placówek edukacyjnych w Polsce. To drugie przedszkole w kraju wybudowane w technologii pasywnej, umożliwiającej radykalne, kilkukrotne zmniejszenie zużycia energii oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Obiekt wykorzystuje ekologiczne źródła energii m. in.: gruntowy wymiennika ciepła, pompy ciepła oraz kolektory słoneczne do podgrzewania wody, a całość zarządzana jest przez innowacyjny system sterowania i pomiarów energii DIGY ENERGY. Na terenie palcówki o powierzchni 1240 m2 znajduje się: 6 oddziałów przedszkolnych dla 25 dzieci każdy, sala gimnastyczna ze sceną, widownią i magazynem, kuchnia z zapleczem, szatnie, pomieszczenia administracyjne i techniczne oraz ogrodzony plac zabaw i miejsca postojowe. Gmina Słomniki jest w Polsce liderem w budowaniu pasywnych budynków użyteczności publicznej, Centrum Rozwoju Dziecka to już trzecia tego typu inwestycja, po pierwszej w Polsce pełnowymiarowej hali sportowej z 2010 (koszt ogrzewania zimą i chłodzenia latem to 4000 zł rocznie) oraz sali gimnastycznej, a w najbliższym czasie ruszy budowa Specjalistycznego Centrum Usług Medycznych.

7. Gmina Olesno - Centrum Kultury i Sportu w Oleśnie
Nowoczesny budynek Centrum Kultury i Sportu w Oleśnie został oddany do użytku w maju 2015 roku. Mieszcząca się w obiekcie biblioteka obok realizowania tradycyjnych funkcji, stała się również sercem życia kulturalnego gminy, aktywizującym i integrującym lokalną społeczność.
Budynek zaopatrzony jest w czytelnię komputerową, pracownię multimedialną, kącik dla najmłodszych, a także dział e-booków, audiobooków i filmów. Dodatkowo do dyspozycji mieszkańców są: kręgielnia, sala fitness z siłownią, sala ze stołem bilardowym, kawiarnia oraz sala gier cichych. Wg danych na koniec 2015 roku z kręgielni skorzystało 5033 osoby, kino odwiedziły 2062 osób. Na terenie Gminy Olesno usytuowana jest miejscowość Zalipie z ręcznie malowanymi ścianami domów – wyjątkowe w skali kraju centrum sztuki ludowej o ponad stuletniej tradycji. Budowa Centrum Kultury i Sportu w Oleśnie była realizowana od 2012 roku, a całkowita wartość projektu to ponad 3,4 mln zł

8. Selvita S.A., największa innowacyjna firma biotechnologiczna w regionie Europy Środkowo-Wschodniej
Selvita jest największą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej innowacyjną firmą biotechnologiczną, założoną w 2007 roku w Krakowie. Działalność Selvity dzieli się na dwa segmenty – innowacyjny i usługowy. W ramach pierwszego z nich Selvita poszukuje nowych, oryginalnych leków, przede wszystkich w obszarze onkologicznym. W tym zakresie współpracuje również z renomowanymi firmami farmaceutycznymi z Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych. W ramach segmentu usługowego, Selvita współpracuje m.in. z siedmioma z dziesięciu największych koncernów farmaceutycznych na świecie, dostarczając kompleksowych rozwiązań z zakresu chemii, biotechnologii oraz bioinformatyki, umożliwiających obniżenie kosztów wprowadzania innowacyjnych produktów na rynek.

9. Park Rozrywki ENERGYLANDIA w Zatorze - pierwszy i jedyny w Małopolsce i Polsce nowoczesny rodzinny kompleks rozrywkowy
Energylandia to pierwszy prawdziwy Park Rozrywki, oferujący swoim klientom usługi na najwyższym, światowym poziomie, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak również osób dorosłych. Park jest miejscem, w którym rodzice nie muszą pilnować swoich pociech, tylko razem z nimi spędzać niezapomniane chwile, a czas upłynie im na zabawie i wspólnej podróży do świata baśni i fantazji, świata magicznych przeżyć i niezwykłych doznań.
Energylandia jest wyjątkowym miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to potężny kompleks, w którym na ogromnej przestrzeni 26 hektarów znajduje się ponad 60 różnego rodzaju nowoczesnych i zaawansowanych urządzeń i atrakcji, poczynając od ekstremalnych, poprzez rodzinne, a kończąc na tych dla najmłodszych. Wszystkie one prezentowane są w tematycznych, stylizowanych dekoracjach i aranżacjach, zawartych w kompletnej audio-wizualnej scenografii przygotowanej specjalnie dla danego urządzenia. Wśród nich można wyróżnić aż 27 ogromnych urządzeń, 20 gier i zabaw interaktywnych. Także 4 sceny widowiskowe (dwa teatry i dwa amfiteatry), na których codziennie odbywają się różnego rodzaju pokazy artystyczne, pirotechniczne czy wizualne

10. Przemyśl - przemyski odcinek Tras Rowerowych Polski Wschodniej wraz z kładką pieszo-rowerową przez rzekę San.
Celem inwestycji było stworzenie bezpiecznej infrastruktury dla ruchu rowerowego na terenie województwa podkarpackiego, będącej częścią spójnej trasy rowerowej w pięciu województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim.
Budowa całego odcinka na terenie miasta Przemyśl pochłonęła blisko 8 mln złotych (7,99 mln zł). Koszt budowy samej kładki przez San to prawie 5 mln złotych, z czego większość pochodzi ze środków unijnych (Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013). Pozostała część to środki z budżetu województwa podkarpackiego.
Kładka pieszo-rowerowa przez San to jeden z elementów około 6-kilometrowej trasy rowerowej, która powstała w Przemyślu w ramach projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej", realizowanego przez województwo podkarpackie.

Organizator

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!