PARTNERZY PORTALU

Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE

Katowice  •  6-9 września 2022

Ponad 200 firm krajowych i zagranicznych uczestniczyć będzie w Międzynarodowych Targach EXPO KATOWICE – Targi Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, jakie w dniach od 6 do 9 września odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i na placu Sławika i Antalla. Tradycyjnie współgospodarzem targów jest miasto Katowice.

Ekspozycja organizowana jest w bardzo trudnym okresie, jaki przeżywa branża węglowa, co ma bezpośrednie przełożenie na kondycję firm okołogórniczych, zarówno globalnych, jak i małych – rodzinnych. Stąd pojawiały się pytania czy targi o takim profilu mają przyszłość? Jednoznaczną odpowiedzią na te wątpliwości będzie tegoroczna prezentacja firm m.in. z Belgii, Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch, które przedstawią ofertę najnowocześniejszych rozwiązań przeznaczonych  dla branży wydobywczej, energetyki i alternatywnych źródeł energii.

EXPO KATOWICE nie jest wyłącznie ekspozycją wystawienniczą – mówi Henryk Stabla, przewodniczący Rady Nadzorczej organizatora targów. To wydarzenie, które kreuje wizję nowoczesnego przemysłu wydobywczego i wytycza kierunki jego rozwoju. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej, w której górnictwo węgla kamiennego w Polsce będzie jeszcze długo gwarantowało bezpieczeństwo energetyczne. Udział w katowickich targach ponad 200 firm, na przekór problemom, z jakimi przychodzi się mierzyć branży okołogórniczej, uważam za  zwiastun nadziei i szansę prezentacji nowych kierunków rozwoju w zakresie produkcji i usług, zarówno na rynku górniczym, jaki i w innych branżach. Szybkie wprowadzenie w podziemia kopalń oferty przedstawianej na ekspozycjach, znacznie skróciłoby proces budowania nowoczesnego przemysłu wydobywczego; bardziej efektywnego i rentownego i o znacznie mniejszym, negatywnym oddziaływaniu na środowisko naturalne.

Targi utrzymały prymat największej w Europie prezentacji oferty dla branż wydobywczych. Po raz pierwszy jednak, zgodnie z sugestiami wystawców, poszerzono zakres branżowy targów o nowe segmenty tematyczne: EcoDom, B2Energy oraz Maszyny i Urządzenia dla przemysłu 4.0, stwarzając firmom okołogórniczym możliwość prezentacji nowych kierunków rozwoju w zakresie usług i produkcji.

 Wiodącym wydarzeniem, w  bogatej agendzie targów, będzie 5. Polski Kongres Górniczy pod hasłem „Przemysł górniczy XXI wieku – jak poszukiwać, wydobywać i przetwarzać surowce mineralne i energetyczne chroniąc klimat i środowisko?” Jego organizatorem jest Fundacja dla Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej we współpracy z gliwicką uczelnią. Naukowcy i praktycy omówią 33 zakresy tematyczne w tym, m.in. zagadnienia: automatyki i robotyki w górnictwie, eksploatacji węgla w dobie dekarbonizacji, innowacyjne metody projektowania wyrobisk oraz informatyki i telekomunikacji w górnictwie.

Tematem konferencji Silesian Energy Storage, organizowanej w pierwszym dniu targów przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG, będzie strategia Śląskiego Systemu Magazynów Energii. Podczas konferencji zostaną przeprowadzone trzy panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych ekspertów. Dyskusje będą się koncentrowały na tematach związanych ze zwiększeniem regionalnego bezpieczeństwa energetycznego, formach i możliwościach finansowania lokalnych inwestycji w obszarze energetyki nisko- i zeroemisyjnej.

 Wśród wydarzeń towarzyszących targom dużym powodzeniem cieszy się tradycyjny Konkurs  dla Wystawców  „INNOWACYJNY PRODUKT  & TECHNOLOGIE EXPO KATOWICE” oraz Konkurs dla młodzieży szkół średnich i studentów "INNOWACJE w PRZEMYŚLE EXPO KATOWICE”.

Katowickie targi to,  przede wszystkim,  oferta nowości. Wśród nich uwagę zwraca m.in. Odbiornik Lokacyjny Minsearch-15 / Lampa nahełmna Smartlight-12PRO oferowany przez Elektrometal S.A. Lampa  Smartlight-12PRO została wyposażona w nadajnik lokacyjny posiadający możliwość transmisji numeru identyfikacyjnego górnika, a sam system jest kompatybilny z obecnie funkcjonującym w polskim górnictwie. Dąbrowski DAMEL zaprezentuje silnik typu SP2T 315L-4A ( indukcyjny, trójfazowy silnik zintegrowany z układem soft-startu ). Urządzenie oraz wbudowany układ energoelektroniczny, chłodzone są powietrzem co znacząco upraszcza konstrukcję napędu oraz wpływa na ochronę środowiska poprzez ograniczenie zużycia wody w zakładach górniczych. Silnik przeznaczony jest do pracy w strefach zagrożenia wybuchem metanu i pyłu węglowego. Jest pierwszym produkowanym w Polsce produktem tego typu. Firma HASO zaprezentuje kilka wersji urządzenia Access point górniczy HAP-*, które wzmacnia sygnał Wi-Fi i pozwala zwiększyć obszar pokrycia zasięgiem sieci łączności bezprzewodowej. Urządzenia pracują w zakresie temperaturach od – 20 st. do + 60 st. C i wilgotności do 95 % Dział Rozwoju Carboautomatyki S.A. zaprezentuje nowe urządzenia rozdzielcze średniego napięcia m.in. rozdzielnicę kompaktowej  na napięcie 12 kV o wysokich parametrach zwarciowych. Rozdzielnica będzie wyposażona między innymi w próżniowy wyłącznik mocy i uziemnik szybki własnej produkcji. Szwedzka Grupa TELE RADIO oferuje Tele Radio PUMA Exster dla samochodów ciężarowych Volvo. Dzięki Puma Exster można sterować i prowadzić samochód ciężarowy Volvo z zewnątrz oraz, jeśli jest taka potrzeba, obsługiwać różne urządzenia nadwozia za pomocą tego samego lub innego nadajnika.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!