Nowe Impulsy dla polskiej gospodarki

Warszawa  •  10 października 2012

Podczas wieczornej gali towarzyszącej tegorocznej edycji Kongresu Nowego Przemysłu przyznano po raz kolejny Nowe Impulsy - wyróżnienia dla firm i inicjatyw mających nadawać nową jakość polskiej gospodarce, a w szczególności sektorowi energetyczno-paliwowemu.

Nagrodę za skuteczną działalność na rynku nowoczesnych urządzeń elektrotechnicznych dla przemysłu i transportu otrzymała firma Medcom.

- Energię do tego impulsu, za który zostaliśmy wyróżnieni, czerpiemy przede wszystkim od naszych klientów i dzięki temu możemy się rozwijać - powiedział członek zarządu spółki Jerzy Linka odbierając wyróżnienie.

Warszawskie przedsiębiorstwo, obecne na rynku od ponad 20 lat, zajmuje się projektowaniem, produkcją, instalacją oraz serwisem nowoczesnych urządzeń energoelektronicznych, przeznaczonych dla energetyki i przemysłu, trakcji elektrycznej oraz wojska. Napęd asynchroniczny do autobusów szynowych autorstwa spółki to przykład innowacyjnego produktu umożliwiającego bardziej racjonalne wykorzystanie energii w transporcie przy jednoczesnej poprawie jakości podróży.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyróżniono za aktywność w dziedzinie ochrony klimatu i efektywnego wykorzystania energii.

Nagrodę odebrał prezes Funduszu Jan Rączka. - Efektywność energetyczna jest tym obszarem, gdzie można skutecznie połączyć działalność na rzecz środowiska ze wspieraniem przemysłu - skomentował. W ostatnich latach szczególnie szybko rośnie aktywność Funduszu w obszarze ochrony klimatu. Przykładowo w latach 2008-2010 dofinansował on termomodernizację około 1240 budynków użyteczności publicznej, a uruchomione programy zakładają dofinansowanie w latach 2011-2013 termomodernizacji około 2500 budynków. Na uwagę zasługuje też uruchomiony przez fundusz program Efektywne Wykorzystanie Energii skierowany do około 200 najbardziej energochłonnych firm w Polsce. Budżet tego wieloletniego programu obejmującego lata 2011-2015 to 820 mln zł na audyty energetyczne i dofinansowanie inwestycji.

Wyróżnienie dla firmy Polenergia Holding, które odebrał wiceprezes Marek Durski, przyznane zostało za budowanie pozycji w sektorze i przejęcie spółki Polish Energy Partners (PEP). W ubiegłym roku Kulczyk Investments SA, właściciel Polenergii, przejął Elektrociepłownię Nowa Sarzyna. W roku bieżącym Polenergia dokonała akwizycji firmy PEP - wiodącej w kraju spółki zajmującej się wytwarzaniem energii z OZE oraz projektowaniem i budową farm wiatrowych. To największa tegoroczna transakcja na polskim rynku energetycznym i kolejny krok w budowie zintegrowanej pionowo grupy energetycznej, opartej o zbilansowany portfel wytwórczy, w którym istotną rolę odgrywają źródła odnawialne.

- Cieszy nas, że rynek dostrzega nasze działania. Będziemy konsekwentnie budowali pierwszą polską prywatna grupę energetyczną. Mam nadzieję, że również w najbliższym roku uda nam się Państwa pozytywnie zaskoczyć - powiedział wiceprezes Polenergii.

W imieniu kolejnego laureata, którym została Spółka Energetyczna Jastrzębie, wyróżnienie odebrali prezes zarządu Jarosław Parma oraz Robert Kozłowski, zastępca prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. ekonomicznych. Spółka otrzymała wyróżnienie za rozwój firmy w nowym segmencie energetyki i wskazanie ważnego trendu rozwojowego innym podmiotom polskiego górnictwa.

- W 2016 roku grupa kapitałowa, realizując kolejne inwestycje, osiągnie nadwyżki mocy a tym samym pojawi się na rynku energii jako jej dostawca - podkreślił Jarosław Parma. Spółka produkuje energię elektryczną oraz energię cieplną dla potrzeb przemysłowych oraz dla ludności miasta Jastrzębia-Zdroju i okolic, produkuje również sprężone powietrze i chłód dla kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ponadto świadczy usługi produkcyjne, handlowe, remontowe i inwestycyjne związane w sektorze energetycznym. Jest także liderem w zakresie energetycznego zagospodarowania metanu z odmetanowania kopalń w procesie produkcji ciepła i chłodu do klimatyzacji wyrobisk górniczych w trójgeneracji. - W tych trudnych czasach, gdy musimy walczyć o pozycję kosztową, wkład Spółki Energetycznej Jastrzębie jest dla nas nieoceniony - dodał Robert Kozłowski.

„Efektywność energetyczna w budownictwie” to hasło, pod którym wyróżnione zostały Górnośląski Park Przemysłowy w Katowicach, samorząd gminy Stoszowice oraz parafia pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II w Nowym Targu. Na scenie pojawili się zastępca wójta gminy Stoszowice Krzysztof Niebora, prezes zarządu Górnośląskiego Parku Przemysłowego Mirosław Czarnik oraz proboszcz parafii pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II w Nowym Targu ksiądz Jan Karlak.

- Nasz, oddany do użytku 30 sierpnia, budynek, ma szansę, jako pierwszy w Europie na uzyskanie oceny „outstanding” w skali BREEAM. Budynki odpowiadają za 40 proc. całkowitego zużycia energii, stąd cieszę się, że nasz projekt został dostrzeżony - powiedział Mirosław Czarnik. Górnośląski Park Przemysłowy jest inicjatorem budowy unikatowego na skalę europejską, pierwszego w Polsce budynku biurowego wzniesionego w technologii GreenBuliding, który wyposażono w nowatorski system trigeneracji.

W Budzowie, w gminie Stoszowice (Dolny Śląsk), powstał pierwszy w Polsce pasywny budynek szkolny. - Fakt dostrzeżenia naszego projektu, na tle wielu ciekawych inwestycji w Polsce jest dla nas bardzo cennym wyróżnieniem. Od początku września szkoła działa bez większych przeszkód, choć jeszcze kilka miesięcy temu wiele osób powątpiewało w powodzenie inwestycji - podkreślił Krzysztof Niebora.

W nowotarskiej parafii zbudowano pierwszy w Europie kościół, w którym uwzględniono najwyższe standardy budownictwa energooszczędnego. - To pierwszy pasywny obiekt sakralny na świecie. Najlepszym dowodem na to, że warto było podjąć trud tej inwestycji jest fakt, że koszty ogrzewania kościoła przez cały sezon grzewczy były niższe niż małego domu jednorodzinnego przez miesiąc - powiedział ksiądz Jan Karlak.

Wyróżnienie za wytrwałość i determinację w dążeniu do budowy „nogi energetycznej” jednej z największych firm w kraju otrzymała spółka KGHM Polska Miedź. Nagrodę odebrał wiceprezes koncernu Wojciech Kędzia.

- Już niebawem będziemy musieli przyzwyczaić się do tego, że KGHM to nie tylko spółka górnicza, ale górniczo-energetyczna. Pięć lat temu wpisywaliśmy to do strategii a dziś staje się to faktem - powiedział odbierając wyróżnienie. Spółka uczestniczy w wielu ważnych i rewolucyjnych na naszym rynku przedsięwzięciach energetycznych: zadeklarował udział w projekcie atomowym, wykazał zdecydowane zainteresowanie konsorcjum łupkowym, bierze udział w budowie elektrowni Blachownia i buduje własne dwa bloki energetyczne.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!