Po raz dziesiąty przyznano tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł"!

25 stycznia 2010

Grupa PTWP wraz z redakcją Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł i portalu gospodarczego WNP.pl już po raz dziesiąty przyznała tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł". W uroczystej wieczornej gali uczestniczyli politycy, menedżerowie największych firm przemysłowych w kraju, a także przedstawiciele światowych koncernów inwestujących w Polsce.


Zobacz materiał video z Gali wręczania tytułów "Tego, który zmienia polski przemysł"


Zobacz galerię zdjęć z Gali wręczania tytułów "Tego, który zmienia polski przemysł"

- Jubileuszowy rok okazał się dla całej polskiej gospodarki rokiem próby – czasem podejmowania trudnych decyzji w atmosferze obaw i niepewności. Dziś jednak możemy już śmiało powiedzieć, że działający w Polsce menedżerowie i firmy w zdecydowanej większości zdali surowy egzamin. Nasi Laureaci dobitnie to potwierdzają - powiedział podczas Gali wręczania tytułów Wojciech Kuśpik, prezes zarządu Grupy PTWP SA, wydawca Nowego Przemysłu i portalu wnp.pl

Jak powiedział Wojciech Kuśpik, tytuł „Tego, który zmienia polski przemysł” nie jest wyróżnieniem za całokształt działalności, lecz za konkretne działania, dzięki którym w polskim życiu gospodarczym dokonała się znacząca zmiana na lepsze. - O nominacji decyduje śmiały, konsekwentnie realizowany projekt biznesowy, ekspansja na rynku czy też przełomowe wydarzenie. Z uwagą obserwujemy pracę administracji publicznej i polityków, oceniając ich działania na rzecz rozwoju gospodarki i rynku - powiedział prezes Kuśpik.

Tytuł specjalny „Tego, który zmienia polski przemysł” za rok 2009 przyznano Tadeuszowi Mazowieckiemu, byłemu Premierowi Rzeczypospolitej Polskiej (kliknij). Według redakcji "Nowego Przemysłu" Tadeusz Mazowiecki jest symbolem politycznego przełomu, który zapoczątkował sekwencję przeobrażeń społeczno-gospodarczych, nie mających precedensu w całych dziejach Polski. Stając na czele historycznego rządu, dał przykład odwagi i wielkiej odpowiedzialności. Wierność zasadom, odwagę i zdecydowanie Premier Mazowiecki pogodził ze sztuką kompromisu, pragmatyzmem i pracowitością, zdolnością przewidywania.

- Nagrody związanej z przemysłem się nie spodziewałem! Było to dla mnie pewen zaskoczenie i niespodzianka. To, że w tym roku postanowiono związać tytuł "Tego, który zmienia polski przemysł" z tym wszystkim, co się stało 20 lat temu, jest bardzo ważne i bardzo znamienne. Ważne nie tylko dla mnie, ale także dla samoświadomosci i samopoczucia Polaków. Ważne jest bowiem to, abyśmy pamiętali, że to był czas bardzo ważnych i trudnych decyzji - zwłaszcza, że mamy za sobą okres deprecjonowania i negowania tych dokonań. Dlatego mogę przyjąć z satysfakcją ten tytuł - powiedział Tadeusz Mazowiecki odbierając nagrodę.

Wydarzeniem, które zdaniem "Nowego Przemysłu" zasłużyło na miano "Tego, które zmienia polski przemysł" był debiut giełdowy PGE Polskiej Grupy Energetycznej (kliknij). Upublicznienie Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), największej firmy sektora elektroenergetycznego w Polsce, to przełomowe wydarzenie i impuls rozwojowy zarówno dla sektora energetycznego, jak i dla polskiego rynku kapitałowego. Ta potężna operacja stała się znakiem woli zmian i możliwości związanych z przekształceniami własnościowymi, jakie nadal tkwią w polskiej gospodarce.

Jan Bury, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa odbierając nagrodę powiedział: - Dziękuję w imieniu zarządu i pracowników PGE, bo to dla nich ta nagroda. To ci młodzi ludzie doprowadzili do tego wspaniałego debiutu giełdowego. Dzisiaj nie ma ich z nami, ze względu na wczorajszą tragedię w Dolnej Odrze, dlatego w ich imieniu chciałbym podziękować serdecznie za to wyróżnienie - powiedział Jan Bury.

Tytułem "Tego, który zmienia polski przemysł" redakcja "Nowego Przemysłu" wyróżniła Cezarego Grabarczyka - ministra infrastruktury Rzeczpospolitej Polskiej. Zdaniem redakcji minister Cezary Grabarczyk udowodnił, że potrafi działać skutecznie – uruchomił i przyspieszył procesy inwestycyjne o przełomowym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Inwestycje drogowe, a szczególnie autostradowe, podnoszą atrakcyjność inwestycyjną kraju, są czynnikiem rozwoju cywilizacyjnego, a obecnie także – ważnym impulsem antykryzysowym.

- Traktuję tę nagrodę jako zachętę do dalszych działań, bo ocena dokonań jest stanowczo przedwczesna. Dotychczas razem z moimi współpracownikami pomogliśmy uwierzyć Polakom, że autostrady, drogi ekspresowe i dobre inne drogi będą dostępne. Dlatego nie powinniśmy bać się kryzysu - powiedział podczas Gali Cezary Grabarczyk.

Michał Wuczyński, prezes zarządu Awbud Design&Build, powiedział że firma traktuje nagrodę jako potwierdzenie słuszności obranej strategii budowy zdywersyfikowanej grupy budowlanej, specjalizującej się w przemyśle i budownictwie ogólnym. - To nagroda nie tylko dla właścicieli, ale również dla naszych pracowników i menedżerów, w uznaniu ich ciężkiej pracy. Dedykujemy ją naszym klientom, którzy zaufali nam w okresie 20 lat istnienia Grupy Awbud i zlecali najbardziej wymagające zadania inwestycyjne - powiedział prezes Wuczyński.

Firma Awbud została nagrodzona wyróżnieniem "Tego, który zmienia polski przemysł" za konsekwentne realizowanie wizji rozwoju. Poprzez dywersyfikację przedsiębiorstwo uodparnia się na wahania koniunktury, jednocześnie rozbudowuje strukturę, by móc realizować kompleksowe przedsięwzięcia na coraz bardziej wymagającym rynku budowlanym.

Program Ciepło Systemowe również został zauważony przez redakcję "Nowego Przemysłu". Program stanowi przykład współdziałania na rzecz rozwoju całego rynku ciepła w Polsce. Inicjatywa wskazuje, że program wewnątrzbranżowej współpracy respektujący zasady zdrowej konkurencji może przynosić korzyści wszystkim jego uczestnikom, służyć środowisku, stymulować rozwój rynku, kształtować świadomość klientów i partnerów. Nagrodę odebrał Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

- Dziękuję w imieniu ponad osiemdziesięciu przedsiębiorstw ciepłowniczych z całego kraju. Dziękuję tym bardziej, że nagroda ta - na ile się orientuję - po raz pierwszy została przyznana produktowi, usłudze, która jest oferowana przez wiele - niezależnych od siebie - firm - powiedział Jacek Szymczak.

Tytuł "Tego, który zmienia polski przemysł" powędrował na ręce Pawła Prokopa, członka zarządu Comarch SA. Comarch jest wiodącą firmą informatyczną Europy Centralnej i Wschodniej i globalnym dostawcą biznesowych rozwiązań IT. O sile Comarchu stanowi jego innowacyjność, umiejętność łączenia nauki i biznesu, konsekwentnie realizowana wizja rozwoju.

- Comarch wzrastał wraz z kształtowaniem się gospodarki wolnorynkowej. Nasze innowacyjne produkty, usługi oraz doradztwo cenione są zarówno przez małe i średnie firmy, jak i działające globalnie międzynarodowe koncerny. Zmieniamy polski przemysł, zmieniamy Europę, a od kilku lat - działając od Szanghaju po Chicago - również świat - powiedział Paweł Prokop.

Tytuł "Tego, który zmienia polski przemysł" za rok 2009 otrzymał Nickel Technology Park Poznań Sp. z o.o. Idea parku technologicznego, w którym podmioty gospodarcze wspierają się nawzajem poprzez udostępnianie specjalistycznych usług poniżej ich standardowych kosztów to nowość na polskim rynku inwestycji komercyjnych. Nickel Technology Park Poznań to przykład prywatnej inicjatywy, która obok typowo biznesowej spełnia także rolę społeczną. Inwestorowi udało się pozyskać dla realizacji swojej idei środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dagmara Nickel, prezes zarządu Nickel Technology Park Poznań powiedziała: - Zawsze chcieliśmy, żeby nasz biznes był bardzo społeczny i bardzo otwarty. I przedsiębiorcy, z którymi współpracujemy wydaje się, że świetnie to dostrzegają. Natomiast wydaje się jednocześnie, że jesteśmy dopiero może w jednej trzeciej drogi do sukcesu. Przed nami jeszcze większe wyzwania. Przede wszystkim - co dla mnie osobiście jest szczególnie ważne - chciałabym przekonać świat nauki do dialogu z biznesem. I dlatego ta nagroda ma taki osobliwy charakter. My nie czujemy się jeszcze ludźmi sukcesu, przynajmniej w tym przedsięwzięciu. Mam nadzieję, że to wyróżnienie pomoże nam przekonać instytucje naukowe, z którymi współpracujemy do tego, że dialog z biznesem jest wartościowy i może przynieść sukcesy finansowe i nie tylko zarówno im jak i nam.

"Tym, który zmienia polski przemysł" jest według redakcji "Nowego Przemysłu" także TRW Polska Sp. z o.o. Koncern TRW Automotive inwestuje w Polsce od prawie 20 lat – nie tylko ze względu na warunki ekonomiczne, ale przede wszystkim z uwagi na wysoko wykwalifikowanych i dynamicznych pracowników. Zakłady TRW działają w Częstochowie, Czechowicach-Dziedzicach, w Gliwicach i w Pruszkowie. Na polskim gruncie ta globalna firma rozwija działalność także w kierunku nowych technologii oraz outsourcingu. TRW sprawdził się w roli odpowiedzialnego i stabilnego inwestora.

- Uzyskane wyróżnienie potwierdza profesjonalizm naszych pracowników na wszystkich szczeblach i we wszystkich obszarach działalności spółki obchodzącej, w tym roku dwudziestolecie swojego istnienia w Częstochowie. Osiąganie benchmarkowych wręcz wyników efektywności (KPI) oraz wysokiej jakości produkcji, potwierdzanych wysokim poziomem satysfakcji naszych odbiorców, pozwala nam optymistycznie planować dalszy rozwój i wzrost firmy. A naszym pracownikom, stanowiącym przecież największy jej kapitał, daje stabilizację zatrudnienia i umożliwia realizację osobistych celów rozwojowych - powiedział odbierając wyróżnienie Krzysztof Szwedkowicz, członek zarządu TRW Polska Sp. z o.o.

Zakończenie sporu z Eureko oznacza otwarcie nowych szans rozwoju dla największej polskiej firmy ubezpieczeniowej. Szybko i sprawnie przeprowadzona operacja wymagała nieprzeciętnych umiejętności negocjacyjnych i potężnego nakładu pracy. Zakończenie sporu wpływa pozytywnie na polski rynek finansowo-ubezpieczeniowy, wiąże się z uporządkowaniem wewnętrznych relacji w grupie i przygotowuje ją do kolejnych wyzwań. Tak redakcja "Nowego Przemysłu" uzasadniła przyznanie Grupie PZU tytułu "Tego, który zmienia polski przemysł".

Nagrodę odebrał Witold Jaworski, członek zarządu firmy. - Zakończenie sporu z Eureko uznajemy może nie tyle za zakończenie, co początek zmian. Ugoda otworzyła nam drogę do długotrwałego procesu zmian. Mamy nadzieję, że będą to pozytywne zmiany, z pożytkiem dla rynku i spółki - powiedział wiceprezes.

Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU powiedział dziennikarzowi wnp.pl: - Dzięki przeobrażeniom, które obecnie przechodzi spółka w związku z realizacją nowej strategii, większe będą siła i pozytywny wpływ naszej firmy na zmiany w gospodarce i polskim przemyśle. Nagroda "Tego, który zmienia polski przemysł" to kolejny sygnał, że zmiany, które zachodzą w PZU są pozytywnie odbierane przez rynek.

Miniony rok był dla PZU czasem osiągania przez naszą firmę doskonałych wyników finansowych, pomimo zwolnienia gospodarczego. Kilka miesięcy temu agencja ratingowa S&P doceniła sposób zarządzania firmą i zdecydowała o podniesieniu ratingu PZU do poziomu AA.

Niewątpliwie jednak najistotniejszym wydarzeniem roku było zawarcie porozumienia kończącego spór akcjonariuszy. Otworzyło ono przed nami kolejny etap, który wiąże się z zapowiedzią nowych możliwości rozwoju. Jedną z tych możliwości jest zapisana w porozumieniu ścieżka wejścia PZU na giełdę. Nasza firma stanie przed szansą budowania coraz silniejszej pozycji na europejskim rynku ubezpieczeniowym.

Wierzę, że rok 2010 będzie czasem równie dynamicznego rozwoju i modernizacji firmy, wdrażania kolejnych kluczowych inicjatyw, które uczynią z PZU najbardziej zorientowaną na klienta firmę ubezpieczeniową w Europie Środkowo-Wschodniej.- Bardzo dziękuję za ten tytuł przede wszystkim w imieniu pracowników Lotosu, bo to im najbardziej on się należy. Warren Buffet w swojej ostatniej książce napisał, iż obsesja czyni perfekcję. My w Lotosie mamy obsesję na punkcie tworzenia wartości dla naszego akcjonariusza - Skarbu Państwa oraz budowy międzynarodowego koncernu spełniającego wszelkie wymogi ochrony środowiska, a przede wszystkim bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wyróżniony dziś program jest fundamentem tego, abyśmy wraz z całą załogą spółki mogli dalej budować lepszy Lotos - powiedział odbierając wyróżnienie dla Grupy Lotos Paweł Olechnowicz, prezes.

Program 10+ realizowany przez Grupę Lotos jest strategicznym zadaniem inwestycyjnym wkomponowanym w plany rozwoju rafinerii w Gdańsku. Prace kontynuowano i finalizowano konsekwentnie, mimo znacznego pogorszenia warunków zewnętrznych w związku ze spowolnieniem gospodarczym. Pod względem skali i wartości 10+ jest jednym z największych przedsięwzięć realizowanych w polskiej gospodarce. Wartość nakładów inwestycyjnych przekracza 1,4 mld euro.


Tytuł "Tego, który zmienia polski przemysł" za rok 2009 przyznano również Jarosławowi Zagórowskiemu i zarządzanej przez niego Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zdaniem "Nowego Przemysłu" Jarosław Zagórowski jest jednym z najbardziej dynamicznych menedżerów w branży górniczej. Podjęte w obliczu spadku koniunktury działania wymagały stanowczości i umiejętności elastycznego reagowania na zmienne uwarunkowania rynku. Bez trudnych, niepopularnych, ale koniecznych decyzji swego szefa, JSW byłaby dziś w dużo gorszym położeniu.

- Tym, którzy uznali, że na tę nagrodę zasłużyłem, dziękuję. Tytuł "Tego, który zmienia polski przemysł" odbieram w imieniu grupy ludzi, którzy pracują w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i postanowili zrobić z tej górniczej spółki najlepszą firmę na mapie polskiego górnictwa. Niestety, w kryzysie nie wystarczyła programowa praca, trzeba było walczyć o firmę i miejsca pracy. Dziś moim współpracownikom każdego szczebla firmy, a więc zarówno członkom zarządu, dyrektorom kopalń, kadrze zarządzającej, wszystkim, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność za 22-tysięczną załogę, chciałbym podziękować. Dziękuję wam, że uwierzyliście, iż możemy przekraczać kolejne granice i nie boimy się mierzyć z nowymi, z pozoru niemożliwymi zadaniami. Przed nami jednak kolejne wyzwania - powiedział Jarosław Zagórowski.

Galę przyznania tytułów "Tego, który zmienia polski przemysł" poprzedziło Forum Zmieniamy Polski Przemysł (kliknij). To impreza z udziałem najważniejszych osób w polskiej i europejskiej gospodarce. Co roku mamy zaszczyt gościć blisko 1000 osób: przedstawicieli zarządów czołowych polskich przedsiębiorstw, przedstawicieli rządu, parlamentu, administracji publicznej i mediów.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!