Rynek nieruchomości w Poznaniu nie wrzuci piątego biegu bez solidnego wzrostu gospodarczego oraz strategii rozwoju - szczególnie tej krótkoterminowej, tak ważnej z punktu widzenia biznesu deweloperskiego - mówili uczestnicy konferencji Property Forum Poznań, która odbyła się 30 listopada w Poznaniu.
Władze Poznania widzą w nieruchomościach wielkie perspektywy. Starają się aktywnie zabiegać o inwestorów. - Poznań od dwóch lat notuje coraz większe dochody ze sprzedaży miejskich terenów i obiektów. Zadowalające są też dochody z podatku od nieruchomości – podkreśla Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.
Czy jednak w dobie rosnącej rywalizacji o inwestorów oferta Poznania wychodzi naprzeciw współczesnym wymaganiom inwestorów? Chyba nie do końca, bo biznes korporacyjny w Poznaniu wciąż nie jest silnie reprezentowany. A to właśnie w takich miejscach chcą dziś pracować młodzi ludzie. - Komercjalizacja biurowców w takich lokalizacjach jak Wrocław czy Kraków opiera się na kilku dużych umowach z inwestorami. W Poznaniu najemcy są zdecydowanie mniejsi – mówi Adam Trybusz, prezes zarządu, Andersia Property Sp. z o.o., dyrektor zarządzający, Von der Heyden Group na Poznań. Jak podkreśla, zachodnie korporacje to jedyne firmy, które mają poważne pieniądze na rozwój i stać je na tworzenie innowacji.
Siła miasta od zawsze opierała się na bliskości Niemiec oraz przedsiębiorczych mieszkańcach. - Jednak w ostatnim czasie widać, że miasto słabiej radzi sobie w konkurencji z Krakowem, Wrocławiem, Trójmiastem czy Łodzią i Katowicami, niż w latach 90-tych z samą Warszawą - mówi Wojciech Kruk, prezydent, Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa.
Szansą na gospodarcze i nieruchomościowe przyspieszenie w mieście jest inwestycja Wolne Tory. - To unikatowa przestrzeń w Poznaniu. To też jeden z nielicznych obszarów w tej części Europy, gdzie w sercu miasta do zagospodarowania jest ponad 100 ha – opowiada wiceprezydent Wiśniewski. - Nie chcemy zmarnować tej przestrzeni, bo może się okazać olbrzymim impulsem do dalszego rozwoju gospodarczego i społecznego miasta – tłumaczy wiceprezydent.
Koncepcja inwestycji już jest. Władze miasta liczą, że plan miejscowy zostanie wywołany na wiosnę 2017 roku, zaś same prace nad nim potrwają ok. 2-3 lat. Realizacja to perspektywa 15-20 lat.
Wśród uczestników Property Forum Poznań byli przedstawiciele władz samorządowych, właściciele oraz zarządcy spółek inwestujących na rynku centrów handlowych, biurowców, magazynów i hoteli, najemcy powierzchni komercyjnych, sieci hotelowe, szefowie największych agencji doradczych, przedstawiciele instytucjonalnego otoczenia branży oraz reprezentanci instytucji finansowych.
Czytaj więcej wiadomości z Property Forum Poznań 2016