Relacja z drugiego dnia III Kongresu Nowego Przemysłu

 •  6 czerwca 2006

W drugim dniu Kongresu "Nowego Przemysłu" odbyły się m.in. trzy panele paliwowe, poświęcone zaopatrzeniu w gaz, rozwojowi sektora naftowego i powstającemu rynkowi biopaliw. Przedstawiamy relację, prezentacje prelegentów i galerie zdjęć.

Przewodnim motywem wszystkich trzech dyskusji była – mimo upływu lat nadal nie rozstrzygnięte – kwestia strategii i taktyki państwa w sektorze paliw. Zarówno w aspekcie budowania polityki energetycznej oraz realizowania polityki właścicielskiej, jak i powiązanego z dwoma poprzednimi zagadnienia efektywnego kreowania rynków.

Gaz: liberalizować czy umacniać PGNiG

- Ministerstwo gospodarki ma ograniczone możliwości działań na rzecz bezpieczeństwa energetycznego. Aktywna polityka jest tu możliwa tylko w ścisłej współpracy z podmiotami, działającymi na polskim rynku, w tym w szczególności z PGNiG – mówił podczas panelu gazowego Przemysław Wipler, szef doradców wiceministra gospodarki Piotra Naimskiego.

Uczestnicy poświęconej dywersyfikacji zaopatrzenia Polski w gaz mówili tymczasem o konieczności podjęcia – w istocie na poziomie rządu – decyzji o tym, gdzie i ile gazu ma kupować nasz kraj. Dyskutanci zarzucili odpowiedzialnemu za politykę energetyczną resortowi gospodarki (a pośrednio także Ministerstwu Skarbu) brak strategii, z której jasno wynikałoby, czy rząd chce popierać liberalizowanie rynku gazu – czy umacniać obecnego, nadal kontrolowanego przez skarb państwa monopolistę, jakim jest PGNiG SA.

Podjęcie takiej decyzji będzie miało znaczenie także dla dywersyfikacji zaopatrzenia w gaz.

W debacie gazowej, poza Przemysławem Wiplerem, wzięli udział: wiceprezes PGNiG SA Jan Anysz, poseł i były wiceminister gospodarki Jacek Piechota, poseł Adam Szejnfeld były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff, dyrektor przedstawicielstwa VNG w Warszawie Jacek Kwiatkowski, dyrektor przedstawicielstwa E.ON Ruhrgas w Warszawie Paul Wolters, dyrektor przedstawicielstwa Gaz de France w Warszawie Bogdan Pilch, prezesi mazowieckiej i pomorskiej spółek gazownictwa z GK PGNiG – Michał Szubski i Ryszard Orłowski, a także Mirosław Dobrut z Izby Gospodarczej Gazownictwa.

Nafta: państwowa i skoncentrowana logistyka

- Przejęcie przez PKN Orlen rafinerii w litewskich Możejkach oznacza znacznie większe niż dotychczas uzależnienie się od polityki głównego dostawcy ropy, czyli Rosji – mówił w panelu naftowym prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz. Zdaniem Pawła Olechnowicza ostatnia akwizycja Polskiego Koncernu Naftowego potwierdziła słuszność myślenia o PKN Orlen i Grupie Lotos jako o dwóch niezależnych, konkurujących na rynku podmiotach.

Tematem przewodnim dyskusji było właśnie usprawnianie naftowego rynku – w tym poprzez doskonalenie, pozostającej w rękach państwa, logistyki gotowych paliw.

O planach utworzenia Niezależnego Operatora Logistycznego oraz reformie magazynowania ropy naftowej i paliw mówili wczoraj: Przemysław Wipler z Ministerstwa Gospodarki, prezes Nafty Polskiej Marek Drac-Tatoń i prezes Naftobaz Arkadiusz Siwko. Prezes Drac-Tatoń zapewnił o determinacji Nafty – niezależnie od istniejącej koncepcji likwidacji tej rządowej agendy – do zrealizowania aktualnych projektów jej właściciela, czyli Ministerstwa Skarbu.

Nafta Polska opracuje m.in. (zapowiadaną od miesięcy) nową strategię dla sektora.

W debacie uczestniczyli prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych Aurelia Kuran-Puszkarska i dr Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha. Partnerem panelu była Grupa Lotos.

Biopaliwa: nie ratować królików, kiedy płonie obora

Brak rzeczywistego zainteresowania uruchomieniem produkcji biopaliw, nagłaśnianie problemów zastępczych i nieudolność zarzucił wczoraj przedstawicielom biopaliwowego lobby poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki. Dostało się też dziennikarzom – nierzetelnie, zdaniem posła, piszącym o biopaliwach. Marek Sawicki przekonywał, że braki regulacyjne (rząd nadal nie zajął się nową ustawą) nie są tak duże, by uniemożliwiały produkowanie na biokomponentów. Według posła PSL, koncentrując się na sprawach drugorzędnych, biopaliwowe lobby "ratuje z płonącej obory króliki, zostawiając tam wołu".

Kazimierz Żmuda, wicedyrektor Departamentu Gospodarki Ziemią w Ministerstwie Rolnictwa, nawoływał z kolei aktualnych i przyszłych producentów estrów do bardzo ostrożnego planowania swoich inwestycji z uwagi na możliwy brak rzepaku w Polsce.

Interesów biopaliwowego lobby (stale czekającego na trwałe państwowe gwarancje opłacalności swojej produkcji) bronili: prezes Orlen Oil i Rafinerii Trzebinia Milan Kuncir, odpowiedzialny biopaliwa w PKN Orlen SA Robert Gmyrek, dyrektor spółki Lotos Południe Henryk Malesa, prezes Elstar Oils z Elbląga Stanisław Rosnowski i wiceprezes Krajowej Izby Biopaliw Henryk Zamojski. Interesy stacji paliw i użytkowników samochodów reprezentowali w dyskusji na Kongresie "Nowego Przemysłu" Aurelia Kuran-Puszkarska z PIPP i prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego dr Jacek Kwiatkowski.

Prezentację na temat wykorzystania biopaliw wygłosił prof. dr hab. inż. Andrzej Piętak z Wydziału Samochodów i Maszyn Rolniczych Politechniki Warszawskiej.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!