Relacja z IV Kongresu Nowego Przemysłu

20-21 czerwca 2007

20 i 21 czerwca w Warszawie odbył się IV Kongres Nowego Przemysłu - jedno z ważniejszych wydarzeń gospodarczych w naszym kraju. W Kongresie wzięło udział ponad tysiąc osób - przedstawiciele rządu i urzędów państwowych, parlamentarzyści, zarządy największych polskich przedsiębiorstw, inwestorzy, przedstawiciele międzynarodowych korporacji i eksperci. Impreza poświęcona była głównie w sektorowi paliwowo-energetycznemu (energetyka, gazownictwo, górnictwo, ochrona środowiska, nafta).

Przedstawiamy Państwu artykuły dziennikarzy wnp.pl i Nowego Przemysłu. Materiały te powstały podczas Kongresu, a także na podstawie rozmów z uczestnikami imprezy.

Polecamy również obejrzenie galerii zdjęć z poszczególnych debat oraz zachęcamy do pobrania prezentacji wykorzystywanych przez panelistów podczas Kongresu.


Kongres NP: wyzwania w polityce energetycznej Polski

IV Kongres Nowego Przemysłu rozpoczęła debata dotycząca nowej polityki energetycznej Unii Europejskiej i jej konsekwencji dla Polski.
Krzysztof Tchórzewski, wiceminister gospodarki, mówił o postulatach energetycznych Unii Europejskiej w zetknięciu z polskimi realiami. Wiceminister skarbu Michał Krupiński uważa, że problematykę bezpieczeństwa energetycznego należy w Polsce łączyć z budową nowych mocy wytwórczych
Punktem wyjścia środowej dyskusji były postulaty Komisji Europejskiej: zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. do 2020 roku, zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym o 20 proc. oraz zmniejszenie energochłonności - również o 20 proc.
(...) Więcej - kliknij tu

Brakuje impulsu do zmiany dostawców energii

Większość ekspertów uczesniczących w sesji energetycznej IV Kongresu Nowego Przemysłu jest zdania, że przy obecnych cenach energii elektrycznej odbiorcom energii elektrycznej brakuje motywacji do poszukiwania nowych dostawców.
Według Marka Kamińskiego z firmy Deloitte brakuje impulsu cenowego, żeby rynek mógł ruszyć i odbiorcy zaczęli zmieniać operatorów. - Tym bardziej, że z ankiety przeprowadzonej przez URE wynika, że dla 95 proc. odbiorców kluczowym bodźcem do zmiany dostawcy jest właśnie cena - tłumaczy.
(...) Więcej - kliknij tu

Energetyka: zarządzanie w warunkach ekstremalnych

O tym, jak powinno się sprawnie zarządzać firmą w okresie przełomowych zmian, dyskutowano podczas panelu "Zarządzanie i restrukturyzacja w sektorze energetycznym" w czasie trwającego Kongresu Nowego Przemysłu.
- W firmach państwowych bardzo mało mówi się o biznesie, o pieniądzach. Firmy jak Electrabel, EDF, Vattenfall, czyli posiadające prywatnego właściciela, mają inną "mentalność", one mówią o konkretach - zauważył Piotr Kukurba, były prezes PSE Operator. Według niego państwowe spółki unikają mówienia o pieniądzach. Ich menedżerowie wolą rozmawiać o polityce czy globalizacji.
(...) Więcej - kliknij tu

Zgazowywanie szansą dla Puław

Zgazowywanie węgla z kopalni Bogdanka na potrzeby Zakładów Azotowych Puławy będzie potrójnie korzystne dla chemicznej firmy uważa prezes azotów Krzysztof Lewicki.
Puławy, zużywając rocznie 900 mln m sześc. gazu, są największym konsumentem surowca w kraju.
Od kilku lat kolejne zarządy próbują zdywersyfikować dostawy surowca. Jedną z dróg może być zgazowywanie części wydobytego węgla z lubelskiej kopalni Bogdanka.
(...) Więcej - kliknij tu

Odbiorcy energii nie mają pojęcia o możliwości zmiany dostawcy

Brakuje akcji informacyjnych, uświadamiających odbiorcom energii możliwości swobodnego wyboru dostawców - przyznają specjaliści, uczestniczący w sesji poświęconej energetyce w trakcie IV Kongresu Nowego Przemysłu w Warszawie.
Daniel Borsucki, dyrektor zespołu zarządzania energią w Katowickim Holdingu Węglowym przepowiada, że czeka nas długa droga w uświadamianiu odbiorców, że przysługuje im możliwość zmiany dostawcy energii.
(...) Więcej - kliknij tu

Górnictwo wobec europejskich wymagań

Herbert Leopold Gabryś, ekspert w dziedzinie energetyki, zwrócił uwagę na niski stopień sprawności energetyki węglowej. Jego zdaniem należy skupić się na odtwarzaniu mocy wytwórczych - w przeciwnym wypadku polska energetyka będzie się borykać z dużymi problemami. Ponadto Gabryś podkreślił, że ceny energii elektrycznej muszą w najbliższych latach wzrosnąć - tak, by możliwe było odtworzenie mocy wytwórczych.
Przedstawiciele elektroenergetyki narzekali na ślimaczenie się procesów inwestycyjnych w sektorze, które trwają ok. 7 lat. Przykładowo Południowy Koncern Energetyczny, bazujący na węglu, ma w planie odnowienie dwóch tysięcy trzystu megawatów. Jednak jak na razie - w kontekście unijnego postulatu redukcji emisji dwutlenku węgla - nie wiadomo co z instalacjami przechwytywania CO2 i ile będą one kosztować.
(...) Więcej - kliknij tu


Energochłonni muszą oszczędzać

Mniejsza energochłonność to warunek międzynarodowej konkurencyjności polskich firm. Jedną z dyskusji tematycznych trwającego w Warszawie IV Kongresu Nowego Przemysłu poświęcono perspektywom przemysłów energochłonnych w Polsce i w Europie.
Szczególnie energochłonne gałęzie przemysłu to m.in. hutnictwo, przemysł papierniczy, cemnetowy, czy też produkcja szkła. Zdaniem Grzegorza Ciocha z Roland Berger Strategy Consultans polskie firmy energochłonne muszą wdrażać takie programy, które pozwolą im oszczędzać energię.
(...) Więcej - kliknij tu

Potrzebny klimat dla zielonej energii

Krzysztof Zaręba, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, pełnomocnik rządu do spraw promocji alternatywnych źródeł energii zaznaczył, że większość kwestii dotyczących rozwoju alternatywnych źródeł energii leży w gestii resortu gospodarki. Natomiast, aby odnosić sukcesy w tym obszarze, niezbędna jest koordynacja działań między poszczególnym resortami (m.in. gospodarki, rozwoju regionalnego, środowiska, czy resortem rolnictwa).
(...) Więcej - kliknij tu

Dla kogo połączenia transgraniczne

W ciągu najbliższych kilku dni poznamy odpowiedź na pytanie kto będzie właścicielem połączeń transgranicznych ze wschodem - zapowiedział Andrzej Kania, dyrektor departamentu energetyki w Ministerstwie Gospodarki.
Jego zdaniem są przesłanki, żeby połączenia te pozostały w gestii Polskiej Grupy Energetycznej, ale są również argumenty za tym, aby znalazły się one w posiadaniu operatora.
(...) Więcej - kliknij tu

Dla rynku niezbędne są indeksy cenowe

Główną drogą do liberalizacji rynku energii jest stworzenie rynku hurtowego - powiedział Krzysztof Noga, dyrektor departamentu handlu w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych, w trakcie Kongresu Nowego Przemysłu.
Jego zdaniem, z tego punktu widzenia największą szansą jest likwidacja KDT. - Na rynku pojawi się wolumeny energii, które pozwolą wygenerować indeksy cenowe -przewiduje Krzysztof Noga.
(...) Więcej - kliknij tu

Jacek Socha: energetyce przeszkadza brak stabilności

- Stabilna polityka regulacyjna, przynajmniej na kolejne osiem lat, przyczyniłaby się do bardziej efektywnej realizacji założonych celów - przekonywał Jacek Socha.
Dodał przy tym, że przyszłość polskiej energetyki to węgiel kamienny i brunatny. Jego zdaniem technologie czystego spalania węgla to kwestia przyszłości. Dlatego powinniśmy postawić na energetykę jądrową.
(...) Więcej - kliknij tu

Unbundling i rozwiązanie KDT nie stworzą wolnego rynku

Wydzielenie usług dystrybucyjnych oraz rozwiązanie KDT to warunki konieczne, ale niewystarczające, żeby rynek energetyczny szedł w kierunku liberalizacji - uważa Marek Kamiński z firmy Deloitte.
Jego zdaniem niedopuszczalna jest sytuacja, że na dwa tygodnie przed magiczną datą 1 lipca wciąż nie wiemy co będzie z taryfami po tym terminie. - Z wypowiedzi prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w drugim półroczu 2007 roku nic się nie zmieni i wszyscy odbiorcy wciąż będą musieli trzymać się zatwierdzonych taryf cenowych - powiedział Marek Kamiński w trakcie poświęconej energetyce sesji Kongresu Nowego Przemysłu.
(...) Więcej - kliknij tu

Założenia nowelizacji Prawa Energetycznego w ciągu dwóch tygodni

Podstawowe założenia nowelizacji prawa energetycznego ujrzą światło dzienne w ciągu dwóch tygodni - zapowiedział Andrzej Kania, dyrektor departamentu energetyki w Ministerstwie Gospodarki.
Jak poinformował dyrektor Kania w trakcie Kongresu Nowego Przemysłu, zaproponowane rozwiązania od pewnego czasu są już w trybie roboczym konsultowane z kluczowymi graczami na polskim rynku.
(...) Więcej - kliknij tu

CEZ stawia na nowe technologie i atom

Czeski koncern energetyczny CEZ opracował w I kwartale br. plan działań dotyczący redukcji emisji dwutlenku węgla. Obejmują one m.in. zwiększenie udziału produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz inwestowanie w projekty czystego rozwoju.
W Polsce CEZ zamierza wybudować nowy blok w Elektrowni Skawina niedaleko Krakowa, a także postawić na rozwój elektrowni wiatrowych. Plany CEZ-u na kolejne lata zakładają także dalszy rozwój energetyki jądrowej.
(...) Więcej - kliknij tu

Ceny energii prędzej czy później muszą zacząć rosnąć

Odwlekanie uwolnienia cen energii przez Urząd Regulacji Energetyki nie zmieni faktu, że w końcu będą one musiały zacząć rosnąć - przewiduje Marek Kamiński z firmy Deloitte.
Jak stwierdził Marek Kamiński w trakcie Kongresu Nowego Przemysłu, istnieje wielka presja na wzrost cen energii elektrycznej. - Z jednej strony potrzeba środków na inwestycje w nowe moce wytwórcze, a z drugiej strony wytwórcy będą musieli przerzucać na odbiorców końcowych koszty zakupu certyfikatów emisji CO2, ze względu na obniżone limity - powiedział.
(...) Więcej - kliknij tu

Energetyka: bez dialogu efektów nie będzie

Uczestnicy Kongresu zgodnie podkreślali, że do spełnienia unijnych postulatów potrzebny jest dialog społeczny, który przyczyniłby się do zaakceptowania przez społeczeństwo chociażby budowy elektrowni jądrowej.
- Jeżeli nie rozpoczniemy rzetelnego dialogu społecznego oraz kształtowania kultury energetycznej, to nie uda się nam sprostać wymaganiom stawianym przez Unię Europejską w zakresie polityki energetycznej - zaznaczyła Katarzyna Rozenfeld, dyrektor Działu Usług Doradczych PricewaterhouseCoopers. - Brak dialogu społecznego może przynieść opłakane rezultaty. Weźmy Austrię, gdzie swego czasu wydano już 1,5 mld euro na budowę elektrowni jądrowej i prace przerwano ze względu na protesty społeczne. A zatem dialog i uświadamianie społeczeństwa są konieczne.
(...) Więcej - kliknij tu

Gaz: wolny rynek dla nielicznych

Większość odbiorców gazu nie skorzysta na zmianach rynkowych po 1 lipca. Zmiana sprzedawcy gazu będzie opłacalna tylko dla dużych przedsiębiorstw leżących w pobliżu sieci przesyłowych.
W Polsce jest jeden podstawowy importer gazu, więc nie należy spodziewać się dużych różnic cen gazu oferowanych przez sprzedawców po 1 lipca br. Klienci indywidualni, poza wyjątkami, nie będą zmieniać sprzedawcy, a część tych, którzy na taki krok się zdecydują, będą od nowego sprzedawcy kupować gaz po droższych cenach - mówił podczas Kongresu Nowego Przemysłu Michał Szubski, prezes Mazowieckiej Spółki Gazownictwa.
(...) Więcej - kliknij tu

Taryfy na energię do końca roku, albo dłużej

Taryfy na energię elektryczną dla wszystkich grup odbiorców zostaną utrzymane do końca br., a część nawet w przyszłym roku - zapowiada Wiesław Wójcik, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Czy taryfy na energię elektryczną zostaną utrzymane do końca tego roku?

- Tak. Przesądza o tym nowelizacja ustawy Prawo energetyczne, która stabilizuje taryfy do końca roku. Proszę zauważyć, że pomimo tego, że ustawa o rozwiązaniu KDT zostanie uchwalona i podpisana przez Prezydenta, to ma ona szanse wejść w życie i fizycznie zlikwidować KDT dopiero od lutego 2008.
(...) Więcej - kliknij tu

Za mało ropy dla Chin

Jeżeli Chiny osiągnęłyby poziom gospodarczy Japonii, to dzienne zapotrzebowanie Pekinu na ropę wynosiłoby 70 mln baryłek - uważa Stany Schrans, szef rynków energii banku Fortis.
Wyliczenia specjalisty oznaczałyby, że Chiny stałyby się największym światowym konsumentem ropy. Obecnie zajmują one drugie miejsce po USA. Zapotrzebowanie na ropę Stanów Zjednoczonych wynosi obecnie 20-21 mln baryłek na dobę. W przypadku Chin wynosi ono dobowo około 10 mln baryłek.
(...) Więcej - kliknij tu

OLPP zapowiada budowę rurociągu północnego

Operator Logistyczny Paliw Płynych planuje nie tylko budowę rurociągu produktowego łączącego Płock z wybrzeżem, ale także dwóch rurociągów transgranicznych - poinformował prezes OLPP Arkadiusz Siwko w trakcie IV Kongresu Nowego Przemysłu.
Największą, fundamentalną dla polskiej logistyki paliwowej inwestycją, ma być budowa rurociągu północnego. Miałby on połączyć Płock z portem w Gdyni bądź gdańskim Naftoportem. - To rozwiązanie umożliwi interwencyjne zakupy paliw poza granicami Polski, gdyby nastąpiły problemy z ich dostępnością - wyjaśnia prezes Siwko.
(...) Więcej - kliknij tu

Rurociągi PERN do OLPP

Jeszcze w tym tygodniu złożymy kompletne dokumenty zakończonego procesu due diligence części produktowej PERN Przyjaźń na ręce ministra skarbu państwa - zapowiedział Arkadiusz Siwko, prezes Operatora Logistycznego Paliw Płynnych.
Jak poinformował szef OLPP w trakcie IV Kongresu Nowego Przemysłu, pod względem prawnym przejęcie rurociągów produktowych PERN przez OLPP powinno się zakończyć jeszcze w tym roku, natomiast pełna integracja będzie miala miejsce w roku 2008.
(...) Więcej - kliknij tu

Opóźnienia informatyczne trzeba przekuć w sukces

Energetycy stoją przed trudnymi zdaniami jak konsolidacja przedsiębiorstw, wydzielanie spółek i przygotowania do działania na konkurencyjnym rynku.

O wyzwaniach dla działów IT branżowych firm oraz o opóźnieniach inwestycyjnych, dyskutowano podczas debaty informatycznej podczas zakończonego niedawno Kongresu "Nowego Przemysłu".

Informatyzacja podąża w ślad za zmianami. Prywatne spółki jak Vattenfall, są świetnie przygotowane, mają wdrożone systemy obsługi klienta, a państwowe dopiero zmagają się z określeniem roli działów IT, które muszą wspierać przemiany organizacyjne.
(...) Więcej - kliknij tu

"Nowe impulsy" 2007 - wyróżnienia przyznane

W trakcie trwającego w Warszawie IV Kongresu Nowego Przemysłu - największej imprezy branży paliwowo-energetycznej w kraju - przedstawicielom ośmiu firm wręczono wyróżnienia nazwane "Nowymi impulsami".

- Otrzymują je osoby i instytucje działające na rzecz rozwoju rynku, pionierzy branży paliwowo-energetycznej odważnie patrzący w przyszłość, wskazujący swoim przykładem drogi rozwoju sektora. Słowem - ci, którzy dają innym Nowy impuls do działania - powiedział w trakcie uroczystości, Wojciech Kuśpik, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, wydawcy Nowego Przemysłu i portalu wnp.pl.

Laureaci "Nowych impulsów" i ich wizytówki (kliknij tu).

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!