Relacja z konferencji "Małe i średnie w drodze do Unii Europejskiej - Kraków"

16 grudnia 2003

Mówiąc o środkach pomocowych Unii Europejskiej zazwyczaj ma się ma myśli sprawy związane z gospodarką. To jednak tylko część prawdy - Unia przeznacza również spore kwoty na programy społeczne i kulturalne, wspomagające równość szans indywidualnego rozwoju. O tym była m.in. mowa podczas kolejnej konferencji z cyklu "Małe i średnie w drodze do Unii Europejskiej - kapitał i nowe technologie", jaka odbyła się 16 grudnia 2003 roku w Krakowie.

- O tej drugiej, społecznej, stronie integracji Polski z Unią Europejską często w naszym kraju zapominamy. Na kwestie społeczne, m.in. równouprawnienia płci, aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych w krajach wspólnoty kładzie się bardzo duży nacisk - mówił Tadeusz Kozek z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Jednym z konkretnych przejawów unijnej pomocy na cele społeczne w naszym kraju jest Europejski Fundusz Społeczny dla małych i średnich przedsiębiorstw. Do jego głównych zadań należy m.in. aktywna polityka rynku pracy oraz integracji zawodowej i społecznej, rozwój i modernizacja instrumentów i instytucji rynku pracy, perspektywy dla młodzieży, przeciwdziałanie i zwalczanie długotrwałego bezrobocia, integracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, promocja aktywnej polityki społecznej poprzez wsparcie grup szczególnego ryzyka, integracja i reintegracja zawodowa kobiet.

- Te cele mają być osiągnięte dzięki rozwojowi społeczeństwa opartego na wiedzy, zwiększeniu dostępu do edukacji, w tym promocja kształcenia przez całe życie. Do tego musi dojść podniesienie jakości edukacji w odniesieniu do potrzeb rynku pracy i rozwój kadr nowoczesnej gospodarki. W wiele tych zadań mogą zaangażować się przedsiębiorcy - przekonuje Joanna Zembaczyńska z Departamentu Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym Ministerstwa Gospodarki.

Podobny cel, czyli promowanie innowacyjnych rozwiązań prowadzących do zwalczania wszelkich form dyskryminacji i nierówności związanych z rynkiem pracy zakłada Inicjatywa Wspólnotowa EQUAL. O jej randzie niech świadczy fakt, że zapisy o tej Inicjatywie znalazły się w Europejskiej Strategii Zatrudnienia i Strategii Lizbońskiej.

Do głównych celów IW EQUAL należy promowanie rynku pracy otwartego dla wszystkich, wzmocnienie krajowej strategii gospodarki społecznej, wspieranie zdolności adaptacyjnych firm i pracowników do zmian wywołanych rozwojem nowych technologii. Zasady wdrażania tej inicjatywy to godzenie życia rodzinnego i zawodowego oraz ponowna integracja zawodowa kobiet i mężczyzn, rozwój systemu integracji społecznej i zawodowej osób, którym udzielono ochrony na terytorium RP i repatriantów oraz wsparcie osób ubiegających się o status uchodźcy.

Podczas spotkania poświęconego wsparciu ze strony unijnych funduszy nie mogło zabraknąć dyskusji o pomocy na realizację projektów samorządowych - o czym mówił Krzysztof Deczyński, wicemarszałek województwa małopolskiego. Przypomniał on, że województwo małopolskie jest w krajowej czołówce jeśli chodzi o wykorzystywanie unijnej pomocy. Nigdy jednak nie jest tak, żeby nie mogło być lepiej - także jeśli chodzi o absorbcję unijnych środków.
O usuwaniu przeszkód na drodze do lepszego wykorzystywania pomocy UE mówili również Zbigniew K. Zuziak, wiceprezydent Krakowa i senator Bogusław Mąsior.

Swoją pomoc - finansową i doradczą - w wykorzysywaniu pieniędzy z unijnych środków pomocowych oferowali przedstawicielom małych i średnich firm doradcy z ING Banku Śląskiego, BRE Banku oraz Banku PKO BP. O warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, jako sposobowi na pozyskanie pieniędzy na rozwój przedsiębiorstwa mówił z kolei Michał Urbanowicz, starszy specjalista w Dziale Emitentów GPW. Do skorzystania z funduszy venture capital namawiał Piotr Oskroba, dyrektor generalny AIB WBK Fund Management.
- Przed decyzją o wyborze źródła finansowania np. poprzez giełdę czy fundusz venture capital każde przedsiębiorstwo powinno zrobić dokładny bilans wszystkich złych i dobrych stron takiego rozwiązania - przypomniał Adam Guz, prezes Zarządu firmy doradczej TAG.
O drodze do sukcesu i zdobycia znaczącej pozycji rynkowej mówili Janusz Komórkiewicz, dyrektor marketingu spółki Fakro, lidera na polskim rynku i jednego z potentatów na rynku międzynarodowym w produkcji okien dachowych oraz Krzysztof Opałka, prezes Zarządu Slag Recycling, zajmującej się wykorzystywaniem odpadów powstających przy produkcji hutniczej.

Wiadomo, że rozwój firmy nie jest dzisiaj możliwy bez nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych i informatycznych - o praktycznych sposobach wykorzystania takich technologi mówili Grzegorz Kowalik, dyrektor ds. handlowych NAV.COM, Marcin Zygmunt, wiceprezes Zarządu Wind Telecom oraz Jacek Czech, dyrektor ds. sieci wydzielonych Telekomunikacji Polskiej.
O zainteresowaniu uczestników konferencji tematem spotkania świadczyło kontynuowanie dyskusji w kuluarach podczas przerw i już po zakończeniu konferencji. Spotkanie w Krakowie było ostatnią konferencją w roku 2003 w ramach cyklu "Małe i średnie w drodze do Unii Europejskiej". Kolejne spotkania już na początku roku 2004.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!