Relacja z konferencji Regionalne Forum Biznesu Ernst & Young - Poznań (2006-04-11)

11 kwietnia 2006

11 kwietnia w Poznaniu odbyła się kolejna konferencja z cyklu Regionalne Forum Biznesu Ernst & Young. Przedstawiamy Państwu relację z konferencji, galerię zdjęć oraz prezentacje wykorzystywane przez panelistów.

Redakcja "Nowego Przemysłu", przy przy współpracy z ekspertami Ernst & Young, specjalnie na Forum przygotowała raport o regionie. (do pobrania w formacie .pdf)

11 kwietnia odbyła się w Hotelu Mercure w Poznaniu konferencja „Regionalne Forum Biznesu Ernst & Young. Wizje i perspektywy rozwoju Wielkopolski do 2010 roku i dalej” organizowana przez firmę doradczą Ernst & Young przy wsparciu merytorycznym ze strony Miesięcznika Gospodarczego „Nowy Przemysł”.

Uczestnikami konferencji byli manadżerowie i politycy związani z regionem m.in. Tomasz Kayser – Wiceprezydent Miasta, Kazimierz Marchlewski – Wójt Gminy Tarnowo Podgórne, Przemysław Smulski – z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Stanisław Stec i Maria Wiśniewska – posłowie Sejmu RP, prof. dr hab. Tadeusz Kowalski z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Piotr Kardach – Prezes Zarządu Emax SA, Piotr Nowakowski – Prezes Zarządu Novol Sp. z o.o.; Jörn Reimers – Prezes Zarządu, Volkswagen Poznań Sp. z o.o.; Bogusław Zalewski – Prezes Zarządu, Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o.

W ramach sesji plenarnej uczestnicy starali się wskazać podstawowe atuty województwa wielkopolskiego, a także wskazać jego najsłabsze strony. Szczególnie akcentowano wyzwania, jakie stoją przed politykami i biznesmenami, którym sprostanie pozwoliłoby Wielkopolsce zachować status jednego z najlepiej rozwijających się regionów w kraju.

Najczęściej powtarzane oczekiwania przedstawicieli biznesu dotyczyły większej elastyczności i życzliwości ze strony władz, zachęty dla inwestorów czy wręcz umożliwienia sprawnego inwestowania poprzez załatwienie kwestii planów zagospodarowania przestrzennego, tworzenia przyjaznej infrastruktury socjalnej oraz rekreacyjnej - i to nie tylko w Poznaniu, ale także w pozostałych gminach Wielkopolski.

Wielokrotnie podnoszono kwestię edukacji - m.in. w aspekcie dopasowania profilu kształcenia na szczeblu średnim i wyższym do potrzeb przedsiębiorców, co gwarantowałoby absolwentom zatrudnienie. Szansę można znaleźć także we współpracy firm informatycznych z władzami - podkreślano bowiem znaczenie nauczania poprzez sieć i potencjału edukacyjnego zwykłego powszechnego dostępu do Internetu.

Równie często podkreślano niezbędne potrzeby w zakresie infrastruktury transportowej. Chodzi nie tylko o brakujące 107 km autostrady, która połączyłaby Poznań z Berlinem, ale również o szybkie pociągi i zwiększenie połączeń lotniczych z lokalnym lotniskiem. Dla innych niż Poznań miast i gmin regionu istotną kwestią pozostają sprawne drogi lokalne oraz wygodne dojazdy do planowanych i już istniejących odcinków autostrady.

- Najistotniejsze jest jednak wzbudzenie endogenicznego wzrostu, który dał Wielkopolsce impuls do rozwoju na początku lat 90., a potem nieco przygasł. Lokalna przedsiębiorczość - szczególnie w obszarze małych i średnich przedsiębiorstw - jest najcenniejszym kapitałem, jaki w tej sytuacji można sobie wyobrazić. A region słynie przecież z zaradności i ambicji jego mieszkańców - przypominał prof. Kowalski.

- Za planami, dyskusjami i wyznaczaniem priorytetów musi pójść szeroko zakrojone planowanie. Dziś nawet nie dostęp do środków finansowych jest problemem - kredytowych, unijnych. Brakuje rzetelnych projektów, które pozwoliłby takie środki skutecznie pozyskać. Efekty będą wtedy, jeśli zamiast rozmów zacznie się poważna praca nad konkretami. Nie gonimy Wrocławia czy Krakowa. Gonimy Amsterdam, Marsylię, Turyn i Sztokholm - zwracała uwagę poseł Wiśniewska.

(ŁK)

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!