Relacja z konferencji Rynek hutniczy, surowce – perspektywy, trendy, przemiany

31 maja 2005

Na wtorkową konferencję w Katowicach "Rynek hutniczy, surowce - perspektywy, trendy, przemiany" przyjechali specjaliści, praktycy i politycy. Widać było, że tematyka wzbudziła duże zaintersowanie.


- W połowie ubiegłego roku w Europie zaczęło brakować stali. Zamówienia były realizowane w 70 procentach. To wywołało zjawisko kupowania "na zapas" i w dalszej konsekwencji wywindowanie cen - przypomniał Jerzy Bernhard, prezes spółki Stalprofil.

Prezes dodał, że wszyscy w branży dobrze wiedzieli, iż ubiegłoroczny popyt został wywołany sztucznie i stąd tegoroczne przeceny.

Producenci zdają sobie sprawę, że dalsze obniżki cen nie wywołają wzrostu popytu. Eksperci muszą uwzględniać m.in. poziom zapasów u odbiorców końcowych, ceny surowców - podwyżkę rudy, a spadak złomu oraz ceny koksu.

Inwestycje Mittal Steel

Duże zaintersowanie zebranych wzbudziła wypowiedź Jerzego Podsiadły z zarządu Mittal Steel Poland. - Wykonanie inwestycji przez Mittal Steel leży w najlepiej pojętym interesie koncernu - mówił Podsiadło.

- Przykroiliśmy je do naszych możliwości finansowych, ale sytuacja firmy się zmieniła - podkreślał. Dlatego też zamiast modernizować starą walcownię w Krakowie (jak było zapisane w biznesplanie) zdecydowano, że powstanie nowa. Będzie miała 2,4 mln ton możliwości produkcyjnych. Zostanie poszerzona o taśmę do produkcji blach na podwozia samochodów.

- To budzi niepokój u naszych konkurentów, że wybudujemy nową i zostawimy również starą walcownię. Zgodnie z porozumieniami z Komisją Europejską zobowiązaliśmy się zamknąć starą walcownię - podkreślał Podsiadło.

Budowa w Krakowie ma potrwać 20-24 miesięcy. Hala już jest. Parafowano także umowę z producentem urządzeń. Jeśli wykona je przed 2006 rokiem to dostanie specjalną premię.

Mittal czeka na zgodę Komisji Europejskiej, aby rozpocząć COS w Dąbrowie Górniczej. W przypadku linii do powlekania blach stalowych już podpisano kontrakt i inwestycja ma się rozpocząć za 2-3 tygodnie. Podpisano również umowę w sprawie inwestycji w Hucie Cedler w Sosnowcu - zapewniał Podsiadło.

Do inwestycji MSP odniósł się również dr Marek Dziarmagowski z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Twierdzi, że ze względu na ograniczenia wielkości produkcji, które zapisano w Traktacie Akcesyjnym, nie wyjaśnioną sytuację przejęcia Huty Częstochowa, Mittal wstrzymuje się z inwestycjami. Dopiero po wyjaśnieniu tego inwestor będzie mógł zaprojektować parametry techniczne walcowni gorącej i maszyny do ciągłego odlewania stali. (O tym, co determinuje sytuację polskiego hutnictwa można będzie przeczytać w czerwcowym wydaniu "Nowego Przemysłu").

180 mln zł dla kompanii

Stanisław Speczik, wiceminister Skarbu Państwa zapowiedział, że jeszcze przed wakacjami Kompania Węglowa otrzyma w gotówce około 180 mln zł (z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorstw). To powinno zabezpieczyć wszystkie potrzeby finansowe kompanii do jesieni.

- W ubiegłym tygodniu kolegium ministerstwa przyjęło program dokapitalizowania KW. Ma on wynieść 900 mln zł. Oprócz gotówki Kompania otrzyma m.in. akcje Węglokoksu oraz spółek z tworzącej się u boku Jastrzębskiej Spółki Węglowej grupy węglowo-koksowej - powiedział Speczik dziennikarzom.

Dodał, że aby taki model dokapitalizowania został zrealizowany, należy zmodyfikować rządowy program budowy tej grupy. Zapowiedział, że rząd zajmie się tą sprawą w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Dwóch na WRJ

Vasili Makarov, prezes Sinara Trading (międzynarodowego dystrybutora holdingu Trubnaja Metallurgiczeskaja Kompanija) potwierdził jedynie, że TMK jest zainteresowany WRJ.

Początkowo Walcownią Rur Jedność interesowało się sześciu chętnych. Przemysław Sztuczkowski, przezes Złomreksu powiedział, że musieli zmienić plany, ponieważ nie udało im się kupić Huty Andrzej.

Jak potwierdził nam Tadeusz Wenecki, prezes zarządu Towarzystwa Finansowego Silesia obecnie zostało dwóch. To TMK i niemiecki producent rur Rohrwerk Maxhuette.

O perspektywach, konsolidacji rynku złomu, potencjalnych inwestorach mówił Ireneusz Nalewajko, dyrektor Centrozłomu Wrocław.

Podczas spotkania sporo mówiono również o koksie. Minister Speczik obiecał, że już w najbliższy czwartek zapadną decyzje w sprawie koksu.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!