Relacja z Konferencji "Samorząd 2006"

 •  24 kwietnia 2006

24 kwietnia, w Katowicach odbyła się Konferencja "SAMORZĄD 2006 – inwestycje, infrastruktura, finanse". Przedstawiamy Państwu relację z konferencji, galerię zdjęć oraz prezentacje wykorzystywane przez panelistów.

ŚLĄSK NA FALI

Na ponad 33,3 miliona złotych oceniają władze Tychów dochody od firm ulokowanych w Tyskiej Podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej władze Tychów. Na uzbrojenie terenów miasto wydało około 19,1 miliona złotych. To tylko jedna z wielu korzyści jakie gmina osiągnęła inwestując pieniądze w przedsięwzięcia pozwalające na przyciągnięcie inwestorów.

W Katowicach odbyła się dzisiaj konferencja "Samorząd 2006 - inwestycje, infrastruktura, finanse" organizowana przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, wydawcy Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł.

- Samorządy to w tej chwili największy inwestor w naszym kraju - powiedział Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.

Pieniądze potrzebne są gminom na różne inwestycje bo potrzeby są ogromne. Na szczęście sporo pieniędzy ma napłynąć do Polski w ramach programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej.

- Pieniędzy jest dużo ale nie zwalnia to od myślenia w co i jak należy je zainwestować - powiedział profesor Witold Orłowski, główny ekonomista PricewaterhouseCoopers. - Nawet inwestycje w infrastrukturę muszą być przemyślane, bo przecież po ich wybudowaniu trzeba będzie ponosić spore koszty ich utrzymania.

W województwie śląskim jest wiele przykładów inwestycji realizowanych przez gminy, które jeszcze niedawno natrafiały na spory opór wielu środowisk. Jednym z takich przykładów jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która funkcjonuje już 10 lat. Zwolnienia podatkowe, którymi przyciągano inwestorów okazały się jednak strzałem w dziesiątkę.

Z miasta sypialni Tychy przekształciły się w nowoczesne miasto przemysłowe - powiedział Rober Geisler z Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach.

Obecnie w Postrefie Tyskiej KSSE zatrudnionych jest ponad 5 tysięcy osób, a łączna wartość inwestycji szacowana jest na 1,5 miliarda złotych.

- Złotówka zainwestowana w przemysł transportowy przynosi tam 5 złotych dochodu - powiedział Bogumił Szczupak z Akademii Ekonomicznej w Katowicach - Miasto na uzbrojenie terenów wydało 19,1 miliona złotych i z pewnością była to jedna z najlepszych inwestycji jaką udało się zrealizować.

Sporo, bo ponad 65 milionów złotych zainwestowała w przygotowanie terenów inwestycyjnych gmina Gliwice.

- Jeszcze kilka lat temu słychać było głosy że można było lepiej zainwestować te pieniądze - powiedział Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic. - Dzisiaj wszyscy są zgodni, że warto było to robić. Dla mnie najważniejszą korzyścią dla gminy jest jednak dorobek intelektualny jaki udało się wypracować dzięki inwestorom. Nowoczesne technologie, które się pojawiły skutecznie pobudziły ludzi do inwestowania w swój rozwój.Uczelnie wyższe zyskały na atrakcyjności.

Pojawił się nawet problemy braku odpowiednio wykwalifikowanych kadr. Firmy wręcz prześcigają się w sposobach kuszenia najzdolniejszych absolwentów.

- Chcemy na początek zatrudniać ludzi na krótsze okresy po to by potem wybrać tych którzy rzeczywiście spełnią nasze wymagania - powiedział Royden Morgan, prezes Plastal Sp. z o.o.. - Wymagania są zaś ogromne, ale dzięki temu dzisiaj nasza fabryka realizuje dostawy nie tylko do General Motors czy Fiata ale również do innych firmy z Europy zachodniej. Jesteśmy teraz wzorem dla firm z innych fabryk naszej grupy. Region śląski zmienia się zaś dynamicznie. Mogę togo porównać do Walii, gdzie również dominował przemysł ciężki. Przyjeżdżając tutaj 3 lata temu mówiłem że za 7 lat wszystko się zmieni. Zmieniło się znacznie szybciej.

Sztandarową inwestycją w KSSE była oczywiście fabryka Opla.

- Nasz zakład i Isuzu to były jeden z pierwszych inwestycji green field w regionie - powiedział Romuald Rytwiński, dyrektor GM Opel Polska. - Dzisiaj wszyscy przyjeżdżają do nas pytać o doświadczenia. jesteśmy bowiem bardzo zadowoleni z inwestycji i dobrze się rozwijamy.

Do zadań gmin należy jednak stworzenie takich warunków by rozwój był jeszcze bardziej dynamiczny.

- Śląsk dopiero będzie na fali - powiedział Piotr Uszok prezydent Katowic. - Dzisiaj w różnych rankingach wyprzedzają nas Kraków, czy Wrocław ale już widać że właśnie Śląsk będzie w najbliższej przyszłości najbardziej dynamicznie rozwijającym się regionem.

Rozwijać się będzie również KSSE.

- Strefa powinna podążać za klientem - powiedział Piotr Wojaczek, prezes KSSE. - Przygotowujemy nowe lokalizacje od Częstochowy po granice z Czechami i Słowacją.

Wyraźnie widać że przygotowują się do nowych warunków również samorządy.

- Inwestycje w 2006 roku stanowić będą około 46 procent budżetu gminy - powiedział Adam Fudali prezydent Rybnika- Czegoś takiego jeszcze nie mieliśmy w naszej historii.
(jl)

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!