Relacja z konferencji z cyklu Małe i średnie w Unii Europejskiej - Łódź, 15.11.2004

15 listopada 2004

Przedstawiamy relację z konferencji z cyklu Małe i średnie w Unii Europejskiej, która odbyła się 15 listopada 2004 roku w Łodzi. Na tej stronie znajdą również Państwo galerię zdjęć z konferencji oraz prezentacje wykorzystywane przez panelistów.

UNIJNA KASA NIE JEST ŁATWA DO OTWARCIA, ALE WARTO

Kto starał się o dofinansowanie swojej działalności z funduszy Unii Europejskiej ten wie, że jest to dość skomplikowane. Warto jednak sięgać po taką pomoc, bo może się ona okazać silnym motorem rozwoju. Tym razem przedsiębiorcy z Łodzi mieli okazję spotkać się ze specjalistami, którzy rozwiewali wiele wątpliwości na temat unijnych funduszy wsparcia.

Program „Małe i średnie w Unii Europejskiej” , to cykl konferencji organizowanych przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, wydawcę Nowego Przemysłu, a adresowanych do dynamicznie rozwijających się firm, informujących o istotnych dla biznesu sprawach związanych z integracją Polski z Unią Europejską. Tematem wiodącym podczas ostatnich spotkań jest „Finansowanie rozwoju przedsiębiorstw”.

Kolejna konferencja z cyklu „Małe i Średnie w Unii Europejskiej – Finansowanie rozwoju przedsiębiorstw” odbyła się 15 listopada w Łodzi. Do korzystania z unijnej pomocy namawiali przedsiębiorców przedstawiciele lokalnych władz, parlamentu oraz organizacji biznesowych. Ponad czterysta osób wysłuchało prelekcji specjalistów z ministerstwa gospodarki, banków oraz firm doradczych.

„Nie wierzę w to, że miejsca pracy można zorganizować poprzez dotacje do miejsc pracy, szkolenia – to jest rzecz ważna, ale drugorzędna. Żeby miejsca pracy były, muszą być stworzone warunki dla przedsiębiorczości. Warunki pozwalające na to, aby przedsiębiorcy mogli godnie żyć i swoją działalność gospodarczą rozwijać" - mówił Witold Gerlicz – Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej.

„Trzeba przyznać szczerze, że ten gąszcz przepisów, który został stworzony, oraz skomplikowane procedury nie zachęcają do tego aby z pomocy Unijnej korzystać. Niemniej jednak wiele problemów i trudności polskim przedsiębiorcom udało się już pokonać i obecnie nieźle radzą sobie oni w staraniach o unijne fundusze. A starać się naprawdę warto” – mówił do zebranych Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent Miasta Łodzi.

Włodzimierz Tomaszewski szczególnie namawiał przedsiębiorców do organizowania się w konsorcja i składania ofert na wykonawstwo robót, które zleca – również za pieniądze unijne – urząd miasta. „Tego typu środki powinny być wykorzystywane w pierwszej kolejności przez lokalne firmy” – mówił wiceprezydent miasta.

Przedstawicielki Ministerstwa Gospodarki, Aneta Góra i Aneta Wilmańska, szczegółowo tłumaczyły zebranym o dostępności funduszy przeznaczonych dla małych i średnich firm. Przedsiębiorcy dowiedzieli się w jaki sposób i do kiedy starać się o uzyskanie dofinansowania swojej działalności, a także na jakie inwestycje mogą to dofinansowanie przeznaczyć (prezentacje z konferencji na tej stronie).

Większość środków z UE nie da się pozyskać bez udział banku w procesie inwestycyjnym. Pomocną rolę banku przy wykorzystywaniu unijnych funduszy przedstawił Paweł Jóźwiak – ekspert z PKO BP. Według niego bank może nie tylko wspomóc sfinansowanie tzw. wkładu własnego, ale również ułatwi prawidłowe przeprowadzenie i rozliczenie inwestycji. Do korzystania z bankowości elektronicznej zachęcał Mateusz Wiśniewski z BRE Banku.

Ale nie tylko bank może pomóc w sfinansowaniu własnego wkładu, potrzebnego do uzyskania dotacji z funduszy unijnych. Istnieje możliwość wsparcia takiej inwestycji poprzez leasing. Istnieją pewne ograniczenia, o których mówił Robert Samsel z SG Equimpment Leasing Polska, ale procedura uzyskania środków trwałych jest o wiele prostsza i szybsza niż w banku.

W oddzielnym panelu specjaliści przedstawili zebranym jakie warunki trzeba spełniać, aby móc starać się o finansowanie rozwoju swojej firmy poprzez giełdę. Zawiłości procedur przygotowawczych do upublicznienia spółki tłumaczyli zebranym Michał Urbanowicz z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Rafał Abratański, wiceprezes Internetowego Domu Maklerskiego.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!