PARTNERZY PORTALU

Relacja z konferencji z cyklu Małe i średnie w Unii Europejskiej - Poznań, 20.09.2004

20 września 2004

W Poznaniu, 20 września 2004 odbyła się kolejna konferencja z cyklu Małe i średnie w Unii Europejskiej. Przedstawiamy relację, galerię zdjęć oraz prezentacje wyświetlane podczas konferencji. Przypominamy również program konferencji.


 
EUROPA DLA AKTYWNYCH

Przedsiębiorcy coraz więcej wiedzą o funduszach europejskich, a dyskusje z ekspertami w trakcie konferencji z cyklu „Małe i średnie w Unii Europejskiej – Finansowanie rozwoju przedsiębiorstw” stają się coraz bardziej fachowe. Jednak w miarę zdobywania doświadczeń u aktywnych rośnie głód bieżącej, sprawdzonej, profesjonalnie przygotowanej informacji. Wykorzystanie funduszy europejskich to wciąż wielkie wyzwanie dla polskich firm.

– Po akcesji rośnie strumień środkow pomocowych. Strategiczą kwestią dla dalszego rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorsstw staje się stopień wykorzystania funduszy Unii Europejskiej przeznaczonych na rozwój przedsiebiorczości i wzrost konkurencyjności firm – zauważył Wojciech Kuśpik, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, wydawcy Nowego Przemysłu, witając gości ostatniej zorganizowanej w Poznaniu konferencji z z cyklu „Małe i średnie w Unii Europejskiej – Finansowanie rozwoju przedsiębiorstw”.

Jak w odpowiedzi zapewniał Kazimierz Kościelny, wicemarszałek woj. Wielkopolska to region utrzymujący się wraz z woj. Mazowieckim i śląskim w pierwszej lidze jeśli chodzi o skuteczność wykorzystania unijnych dotacji rozwojowych. Kościelny przypomniał, że w rozpoczynającym się programie „Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw“ fundusze nie sa odgórnie rozdzielane między regiony, co zwiększa szansę tych, którzy będą bardziej aktywni i profesjonalni w staraniach o środki z WKP.

– Dofinansowanie z funduszy europejskich staje się I u nas stałym elementem dzialalności firmy – zauważył Filip Kaczmarek, wielkopolski deputowany do Europarlamentu. – Przed akcesją często pytano czy czlonkowstwo bedzie szansa czy zagrożeniem. Rozmawiając o funduszach europejskich przeznaczanych na rozwój gospodarczy trzeba przyjąć, że każda niewykorzystana szansa staje się zagrożeniem.

– Małe i średnie firmy są coraz bardziej widoczne, a ich głos brzmi mocniej – zauważyl z satysfakcją Józef Bejnarowicz, kanclerz Loży Wielkopolskiej BCC. – Teraz, kiedy środkow pomocowych będzie dużo więcej niż przed akcesją, większego znaczenia nabiera koordynacja działań między podmiotami gospodarczymi a administracją wojewódzką czy gminną.

W ściśle praktycznej części konferencji przedstawiciele banków prezentowali modele współpracy ich instytucji z małą i średnią firmą. Musieli się przy tym zmierzyć z krytycznymi opiniami wielu przedsiebiorcow, którzy wciąż nie czują się pełnoprawnymi partnerami instytucji finansowych.

Z tymi stereotypami walczył w swoim wystąpieniu Krzysztof Gerlach, wicedyrektor Departamentu Marketingu i Elektronicznych Kanałów Dystrybucji, BRE Bank SA. Zachęcając do korzystania z bankowości elektronicznej dostowanej do potrzeb mikrofirm, wykazywał takie zalety tej oferty jak bezpieczeństwo, możliwość obniżki kosztów, łatwość korzystania z prostych form kredytowania, możliwości samooceny zdolności kredytowej czy prostotę wymaganych zabezpieczeń.

Poważnym problemem dla mniejszych podmiotów starających się o unijne środki bywa konieczność korzystania z kredytów oraz fakt, że większość unijnej pomocy udzielana jest na zasadzie refundacji. Dostęp do pomostowych form finansowania inwestycji staje się w takich przypadkach sprawą kluczową. W tym kontekście kompleksowość usługi dla małej czy średniej firmy starającej się o fundusze europejskie podkreślał Wojciech Szczęsny Kaczmarek, ekspert PKO Bank Polski SA. Przedsiębiorcy usłyszeli m.in. o możliwościach korzystania z doradztwa, zaletach akredytywy czy prowadzenia tzw. rachunku projektu, ale także o zasadach udzielania i spłacania kredytu pomostowego.

O szansach i możliwościach, jakie wynikają dla sektora MSP z korzystania z funduszy strukturalnych UE mówił Mateusz Gaczyński, odpowiedzialny w Ministerstwie Gospodarki i Pracy za zarządzanie Programem Wzrostu Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Szczególnie ciekawa okazała się sesja pytań – przedsiębiorców interesowały m.in. opodatkowanie dotacji kwestie rozliczeń z realizacji wspieranego przez UE projektu, możliwość łączenia programów dla realizacji jednego celu.

Ciekawym rozmówcą dla uczestników konferencji okazała się Marta Nowicka z firmy doradczej DGA. Jej praktyczne rady dające się opisać hasłem „co zrobić, by nasz projekt wygrał“ prowokowały do pytań z sali.

– Inwestycja, którą chcemy sfinansować z unijnych funduszy, powinna być elementem ciągu projektów, które wynikają z planu rozwoju naszej firmy – radziła Nowicka. – Do realizacji naszych potrzeb szukamy odpowiedniego narzędzia, czyli programu. Szanse wniosku podnosi innowacyjność projektu, jego wpływ na tworzenie nowych miejsc pracy i pozytywna relacja z naturalnym środowiskiem.

W montażu finansowym i kosztorysie – radzili eksperci – trzeba twardo trzymac się realiów, pamiętając, że z realizacji projektu trzeba się będzie rozliczyć. Ważne jest także formalne „opakowanie“ wniosku, czyli trzymanie się terminu i kompletność dokumentacji.
(off)



Przypominamy program konferencji „Małe i Średnie w Unii Europejskiej – finansowanie rozwoju przedsiębiorstw”, która odbyła się 20 września w Poznaniu.
Patronat Honorowy nad konferencją objęły: Urząd Komitetu Integracji Europejskiej oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

PLAN KONFERENCJI

8.30-9.00 Rejestracja gości

9.00-10.00 Rola władz regionalnych we wspomaganiu rozwoju przedsiębiorstw.

Uroczyste otwarcie konferencji z udziałem gości honorowych: przedstawicieli władz regionalnych, parlamentarzystów, ekspertów ds. europejskich

(udział wzięli m.in.: Adam Stanisław Szejnfeld – Poseł na Sejm, Przewodniczący Komisji Gospodarki; Kazimierz Kościelny – Wicemarszałek, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego; Józef Bejnarowicz – Kanclerz Loży Wielkopolskiej, Business Centre Club; Henryk Judkowiak – Prezes Zarządu, Polska Izba Gospodarcza Importerów, Eksporterów i Kooperacji (PKD); Jerzy Bartnik – Prezes Zarządu, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza; Piotr Karol Potempa – Przewodniczący Zarządu, Wielkopolski Związek Pracodawców Prywatnych; Zbigniew Bondarczuk – p.o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej, Ministerstwo Gospodarki i Pracy; Dionizy Smoleń – Zastępca Dyrektora Departamentu Wdrażania Programów Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Gospodarki i Pracy)

Panel: Banki dla sektora MSP
10.00-10.20 Współpraca małej i średniej firmy z bankiem. Krzysztof Gerlach – Wicedyrektor Departamentu Marketingu i Elektronicznych Kanałów Dystrybucji, BRE Bank SA

10.20-10.40 Rola Banku w procesie wykorzystania środków pomocowych z UE. Wojciech Szczęsny – Kaczmarek, Ekspert, PKO Bank Polski SA, Regionalny Oddział Korporacyjny w Poznaniu

10.40-11.00 Przerwa

Panel: Fundusze UE dla przedsiębiorstw
11.00-11.20 Rola akredytowanych wykonawców w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu funduszy pomocowych przez MSP na przykładzie doświadczeń Polskiej Izby Gospodarczej Importerów, Eksporterów i Kooperacji. Maria Narożniak – Kierownik ds. Funduszy Unijnych, Polska Izba Gospodarcza Importerów, Eksporterów i Kooperacji

11.20-11.50 Fundusze strukturalne UE – szanse i możliwości dla sektora MSP. Mateusz Gaczyński, Naczelnik Wydziału Monitorowania, Raportowania i Oceny Departament Zarządzania Programem Wzrostu Konkurencyjności Przedsiębiorstw, Ministerstwo Gospodarki i Pracy

11.50-12.00 Rady ekspertów, dyskusja

12.00-12.30 Europejski Fundusz Społeczny dla małych i średnich przedsiębiorstw. Joanna Zembaczyńska – Specjalista w Departamencie Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym, Ministerstwo Gospodarki i Pracy

12.30-13.00 Systemy wsparcia funduszy kapitałowych inwestujących w MSP. Zbigniew Bondarczuk – p.o. Zastępcy Dyrektora, Departament Polityki Regionalnej, Ministerstwo Gospodarki i Pracy

13.00-13.10 Rady ekspertów, dyskusja

13.10-13.30 Przerwa

13.30-14.00 Możliwości wspierania przedsiębiorstw w ramach zintegrowanego programu rozwoju regionalnego. Dionizy Smoleń - Zastępca Dyrektora Departamentu Wdrażania Programów Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Gospodarki i Pracy

14.00.14.20 Zasady ubiegania się o fundusze unijne. Tomasz Lewandowski – Agencja Rozwoju Regionalnego SA w Koninie (RIF)

14.20-14.30 Rady ekspertów, dyskusja

Do udziału w panelach zostali zaproszeni przedsiębiorcy oraz akredytowani doradcy ds. funduszy europejskich (m.in. Doradztwo Gospodarcze DGA SA; MDG Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.; Oppen Expo Sp. z o.o.; Holtec)

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!