W Poznaniu, 20 września 2004 odbyła się kolejna konferencja z cyklu Małe i średnie w Unii Europejskiej. Przedstawiamy relację, galerię zdjęć oraz prezentacje wyświetlane podczas konferencji. Przypominamy również program konferencji.
EUROPA DLA AKTYWNYCH
Przedsiębiorcy coraz więcej wiedzą o funduszach europejskich, a dyskusje z ekspertami w trakcie konferencji z cyklu „Małe i średnie w Unii Europejskiej – Finansowanie rozwoju przedsiębiorstw” stają się coraz bardziej fachowe. Jednak w miarę zdobywania doświadczeń u aktywnych rośnie głód bieżącej, sprawdzonej, profesjonalnie przygotowanej informacji. Wykorzystanie funduszy europejskich to wciąż wielkie wyzwanie dla polskich firm.
– Po akcesji rośnie strumień środkow pomocowych. Strategiczą kwestią dla dalszego rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorsstw staje się stopień wykorzystania funduszy Unii Europejskiej przeznaczonych na rozwój przedsiebiorczości i wzrost konkurencyjności firm – zauważył Wojciech Kuśpik, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, wydawcy Nowego Przemysłu, witając gości ostatniej zorganizowanej w Poznaniu konferencji z z cyklu „Małe i średnie w Unii Europejskiej – Finansowanie rozwoju przedsiębiorstw”.
Jak w odpowiedzi zapewniał Kazimierz Kościelny, wicemarszałek woj. Wielkopolska to region utrzymujący się wraz z woj. Mazowieckim i śląskim w pierwszej lidze jeśli chodzi o skuteczność wykorzystania unijnych dotacji rozwojowych. Kościelny przypomniał, że w rozpoczynającym się programie „Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw“ fundusze nie sa odgórnie rozdzielane między regiony, co zwiększa szansę tych, którzy będą bardziej aktywni i profesjonalni w staraniach o środki z WKP.
– Dofinansowanie z funduszy europejskich staje się I u nas stałym elementem dzialalności firmy – zauważył Filip Kaczmarek, wielkopolski deputowany do Europarlamentu. – Przed akcesją często pytano czy czlonkowstwo bedzie szansa czy zagrożeniem. Rozmawiając o funduszach europejskich przeznaczanych na rozwój gospodarczy trzeba przyjąć, że każda niewykorzystana szansa staje się zagrożeniem.
– Małe i średnie firmy są coraz bardziej widoczne, a ich głos brzmi mocniej – zauważyl z satysfakcją Józef Bejnarowicz, kanclerz Loży Wielkopolskiej BCC. – Teraz, kiedy środkow pomocowych będzie dużo więcej niż przed akcesją, większego znaczenia nabiera koordynacja działań między podmiotami gospodarczymi a administracją wojewódzką czy gminną.
W ściśle praktycznej części konferencji przedstawiciele banków prezentowali modele współpracy ich instytucji z małą i średnią firmą. Musieli się przy tym zmierzyć z krytycznymi opiniami wielu przedsiebiorcow, którzy wciąż nie czują się pełnoprawnymi partnerami instytucji finansowych.
Z tymi stereotypami walczył w swoim wystąpieniu Krzysztof Gerlach, wicedyrektor Departamentu Marketingu i Elektronicznych Kanałów Dystrybucji, BRE Bank SA. Zachęcając do korzystania z bankowości elektronicznej dostowanej do potrzeb mikrofirm, wykazywał takie zalety tej oferty jak bezpieczeństwo, możliwość obniżki kosztów, łatwość korzystania z prostych form kredytowania, możliwości samooceny zdolności kredytowej czy prostotę wymaganych zabezpieczeń.
Poważnym problemem dla mniejszych podmiotów starających się o unijne środki bywa konieczność korzystania z kredytów oraz fakt, że większość unijnej pomocy udzielana jest na zasadzie refundacji. Dostęp do pomostowych form finansowania inwestycji staje się w takich przypadkach sprawą kluczową. W tym kontekście kompleksowość usługi dla małej czy średniej firmy starającej się o fundusze europejskie podkreślał Wojciech Szczęsny Kaczmarek, ekspert PKO Bank Polski SA. Przedsiębiorcy usłyszeli m.in. o możliwościach korzystania z doradztwa, zaletach akredytywy czy prowadzenia tzw. rachunku projektu, ale także o zasadach udzielania i spłacania kredytu pomostowego.
O szansach i możliwościach, jakie wynikają dla sektora MSP z korzystania z funduszy strukturalnych UE mówił Mateusz Gaczyński, odpowiedzialny w Ministerstwie Gospodarki i Pracy za zarządzanie Programem Wzrostu Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Szczególnie ciekawa okazała się sesja pytań – przedsiębiorców interesowały m.in. opodatkowanie dotacji kwestie rozliczeń z realizacji wspieranego przez UE projektu, możliwość łączenia programów dla realizacji jednego celu.
Ciekawym rozmówcą dla uczestników konferencji okazała się Marta Nowicka z firmy doradczej DGA. Jej praktyczne rady dające się opisać hasłem „co zrobić, by nasz projekt wygrał“ prowokowały do pytań z sali.
– Inwestycja, którą chcemy sfinansować z unijnych funduszy, powinna być elementem ciągu projektów, które wynikają z planu rozwoju naszej firmy – radziła Nowicka. – Do realizacji naszych potrzeb szukamy odpowiedniego narzędzia, czyli programu. Szanse wniosku podnosi innowacyjność projektu, jego wpływ na tworzenie nowych miejsc pracy i pozytywna relacja z naturalnym środowiskiem.
W montażu finansowym i kosztorysie – radzili eksperci – trzeba twardo trzymac się realiów, pamiętając, że z realizacji projektu trzeba się będzie rozliczyć. Ważne jest także formalne „opakowanie“ wniosku, czyli trzymanie się terminu i kompletność dokumentacji.
(off)
Przypominamy program konferencji „Małe i Średnie w Unii Europejskiej – finansowanie rozwoju przedsiębiorstw”, która odbyła się 20 września w Poznaniu.
Patronat Honorowy nad konferencją objęły: Urząd Komitetu Integracji Europejskiej oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
PLAN KONFERENCJI
8.30-9.00 Rejestracja gości
9.00-10.00 Rola władz regionalnych we wspomaganiu rozwoju przedsiębiorstw.
Uroczyste otwarcie konferencji z udziałem gości honorowych: przedstawicieli władz regionalnych, parlamentarzystów, ekspertów ds. europejskich
(udział wzięli m.in.: Adam Stanisław Szejnfeld – Poseł na Sejm, Przewodniczący Komisji Gospodarki; Kazimierz Kościelny – Wicemarszałek, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego; Józef Bejnarowicz – Kanclerz Loży Wielkopolskiej, Business Centre Club; Henryk Judkowiak – Prezes Zarządu, Polska Izba Gospodarcza Importerów, Eksporterów i Kooperacji (PKD); Jerzy Bartnik – Prezes Zarządu, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza; Piotr Karol Potempa – Przewodniczący Zarządu, Wielkopolski Związek Pracodawców Prywatnych; Zbigniew Bondarczuk – p.o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej, Ministerstwo Gospodarki i Pracy; Dionizy Smoleń – Zastępca Dyrektora Departamentu Wdrażania Programów Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Gospodarki i Pracy)
Panel: Banki dla sektora MSP
10.00-10.20 Współpraca małej i średniej firmy z bankiem. Krzysztof Gerlach – Wicedyrektor Departamentu Marketingu i Elektronicznych Kanałów Dystrybucji, BRE Bank SA
10.20-10.40 Rola Banku w procesie wykorzystania środków pomocowych z UE. Wojciech Szczęsny – Kaczmarek, Ekspert, PKO Bank Polski SA, Regionalny Oddział Korporacyjny w Poznaniu
10.40-11.00 Przerwa
Panel: Fundusze UE dla przedsiębiorstw
11.00-11.20 Rola akredytowanych wykonawców w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu funduszy pomocowych przez MSP na przykładzie doświadczeń Polskiej Izby Gospodarczej Importerów, Eksporterów i Kooperacji. Maria Narożniak – Kierownik ds. Funduszy Unijnych, Polska Izba Gospodarcza Importerów, Eksporterów i Kooperacji
11.20-11.50 Fundusze strukturalne UE – szanse i możliwości dla sektora MSP. Mateusz Gaczyński, Naczelnik Wydziału Monitorowania, Raportowania i Oceny Departament Zarządzania Programem Wzrostu Konkurencyjności Przedsiębiorstw, Ministerstwo Gospodarki i Pracy
11.50-12.00 Rady ekspertów, dyskusja
12.00-12.30 Europejski Fundusz Społeczny dla małych i średnich przedsiębiorstw. Joanna Zembaczyńska – Specjalista w Departamencie Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym, Ministerstwo Gospodarki i Pracy
12.30-13.00 Systemy wsparcia funduszy kapitałowych inwestujących w MSP. Zbigniew Bondarczuk – p.o. Zastępcy Dyrektora, Departament Polityki Regionalnej, Ministerstwo Gospodarki i Pracy
13.00-13.10 Rady ekspertów, dyskusja
13.10-13.30 Przerwa
13.30-14.00 Możliwości wspierania przedsiębiorstw w ramach zintegrowanego programu rozwoju regionalnego. Dionizy Smoleń - Zastępca Dyrektora Departamentu Wdrażania Programów Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Gospodarki i Pracy
14.00.14.20 Zasady ubiegania się o fundusze unijne. Tomasz Lewandowski – Agencja Rozwoju Regionalnego SA w Koninie (RIF)
14.20-14.30 Rady ekspertów, dyskusja
Do udziału w panelach zostali zaproszeni przedsiębiorcy oraz akredytowani doradcy ds. funduszy europejskich (m.in. Doradztwo Gospodarcze DGA SA; MDG Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.; Oppen Expo Sp. z o.o.; Holtec)