Relacja z konferencji z cyklu "Małe i średnie w Unii Europejskiej" - Wrocław

11 października 2004

11 października we Wrocławiu odbyła się konferencja z cyklu "Małe i średnie w Unii Europejskiej". Przedstawiamy relację, prezentacje wykorzystywane przez panelistów oraz galerie zdjęć z konferencji.

SKĄD PIENIĄDZE NA ROZWÓJ?

Jak pozyskać pieniądze na rozwój firmy? Jak wykorzystać do tego celu dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej? A może warto spróbować zaistnieć na giełdzie? Na takie pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy kolejnej konferencji z cyklu „Małe i Średnie w Unii Europejskiej – Finansowanie rozwoju przedsiębiorstw”, która odbyła się 20 października – tym razem we Wrocławiu.

Program „Małe i średnie w Unii Europejskiej” , to cykl konferencji organizowanych przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, wydawcę Nowego Przemysłu, a adresowanych do dynamicznie rozwijających się firm, informujących o istotnych dla biznesu sprawach związanych z integracją Polski z Unią Europejską. Tematem wiodącym podczas ostatnich spotkań jest „Finansowanie rozwoju przedsiębiorstw”.

Na wrocławskie spotkanie z przedsiębiorcami przybyli przedstawiciele ministerstwa gospodarki, władz lokalnych, przedstawiciele kraju w Parlamencie Europejskim, oraz reprezentanci lokalnych organizacji biznesowych. Po raz kolejny sala wypełniła się po brzegi, a obecni przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się jak, gdzie i kiedy starać się o pomoc w finansowaniu swojego rozwoju.

- Można powiedzieć, że wiedzy nigdy dosyć. Z pomocy unijnej potrafiły skorzystać samorządy, potrafili rolnicy, przedsiębiorcy też nie mogą być w tyle” – mówił do zebranych Stanisław Janik, wicewojewoda dolnośląski.

O tym, że z wykorzystaniem funduszy pomocowych nie jest źle, przekonana jest Lidia Geringer d’Oedenberg, deputowana do Parlamentu Europejskiego. – Okazuje się, że Polska przoduje wśród krajów nowostowarzyszonych pod względem wykorzystania środków przedakcesyjnych – powiedziała.

Uczestnicy konferencji mogli dość dokładnie dowiedzieć się od Anny Cichockiej z Centrum Wspierania Projektów Europejskich jak składać wnioski o dofinansowanie, aby miały duże szanse na pozytywne rozpatrzenie. A. Cichocka wyliczyła wiele typowych błędów jakie wnioskodawcy popełniają przy ubieganiu się o unijne pieniądze. – Największym błędem jest tzw. „efekt naciągania”, czyli finansowanie z unijnych środków działań nie mających związku z programem” – stwierdziła.

Zygmunt Bieńko, dyrektor Centrum Informacji Społeczno-Gospodarczej Ministerstwa Gospodarki i Pracy przypominał biznesmenom o formalnościach, jakie trzeba dopełnić, aby wniosek o dofinansowanie mógł zostać rozpatrzony pozytywnie.

Ale sam dobrze przygotowany wniosek i świetny projekt nie wystarczą. Trzeba jeszcze posiadać wystarczające fundusze na sfinansowanie części projektu – Unia nie pokrywa całości wydatków. - Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, że – po doświadczeniach z funduszami przedakcesyjnymi – głównym problemem nie jest już przygotowanie samych wniosków, a stają się nim pieniądze, które trzeba na te projekty ze swojej strony włożyć – mówił Leszek Karwowski, przewodniczący Związku Pracodawców Dolnego Śląska.

Rolę banku w procesie wykorzystania środków pomocowych z UE przedstawił Andrzej Rybak – ekspert z PKO BP. Rybak wyjaśniał zebranym na konferencji przedsiębiorcom, że jeśli się ma dobry projekt i bank go zaakceptuje, to nie tylko pomoże w przygotowaniu projektu i sfinansowaniu tzw. wkładu własnego, ale – co równie ważne, a często pomijane – ułatwi rozliczenie przedsięwzięcia. Natomiast Mateusz Wiśniewski z BRE Banku obalał mity krążące wśród przedsiębiorców o bankowości elektronicznej.

W oddzielnym panelu specjaliści przedstawili zebranym jakie warunki trzeba spełniać, aby móc starać się o finansowanie rozwoju swojej firmy poprzez giełdę. Zawiłości procedur przygotowawczych do upublicznienia spółki tłumaczyli zebranym Michał Urbanowicz z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Rafał Abratański, wiceprezes Internetowego Domu Maklerskiego.
(rs)

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!