Relacja z konferencji "Zmieniamy Polski Przemysł. Nafta. Chemia"

15 grudnia 2003

Prezes PKN Orlen Zbigniew Wróbel potwierdza chęć utworzenia regionalnego koncernu naftowego z MOL, a w przyszłości także z OMV i Hellenic Petroleum. Prezes Naftobaz Jerzy Małyska twierdzi, że powstanie Zintegrowanego Operatora Logistycznego dla sektora naftowego jest już pewne.

- Umiemy pokazać, że w centralnej Europie może powstać koncern, którego wartość będzie się wahała na poziomie 15-20 mld euro - mówił Zbigniew Wróbel na konferencji Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości "Nafta. Chemia". Konferencja z cyklu "Zmieniamy Polski Przemysł" odbyła się 15 grudnia w Warszawie. W dwóch publicznych debatach wzięli udział: wiceminister Skarbu Państwa Tadeusz Soroka, posłanka i członkini Sejmowej Komisji Skarbu Państwa Małgorzata Ostrowska, prezes Nafty Polskiej Maciej Gierej, prezes PKN Orlen Zbigniew Wróbel, wiceprezes PKN Orlen Janusz Wiśniewski, prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych Aurelia Kuran-Puszkarska, prezes Rafinerii Trzebinia Grzegorz Ślak, prezes Rafinerii Czechowice Henryk Malesa, prezes spółki Naftobazy Jerzy Małyska, prezes FCh Dwory Zdzisław Ingielewicz, prezes ZA Tarnów Ryszard Ścigała, prezes ZCh Police Krzysztof Żyndul, prezes ZCh Zachem Henryk Nierebiński i prezes spółki Anwil Benedykt Michewicz.

- Dlaczego o tym myślimy ? Przede wszystkim dlatego, że Orlen jest w bardzo dobrej kondycji. W 2003 roku firma miała najlepszy wynik w swojej historii - powiedział prezes Wróbel. - W Europie są jeszcze dwa gracze podobnej wielkości jak Orlen i MOL - OMV i Hellenic Petroleum. Inne podmioty raczej będą obiektami do przejęcia, Petrom i Unipetrol już ogłosiły przetargi. Niezależnie od tego, co OMV i Hellenic Petroleum mówią o konsolidacji, nie podejrzewam żeby ryzykowały marginalizację, działając samodzielnie.

Orlen potwierdza też zaawansowanie rozmów z Naftobazami i Nafta Polską na temat utworzenia z inwestorem zagranicznym Zintegrowanego Operatora Logistycznego (ZOL). "Jesteśmy już po zbudowaniu biznesplanu i przygotowujemy się do zapytania inwestora o to, na ile wycenia tę operację" - mówił prezes Nafty Polskiej Maciej Gierej. Prezes Naftobaz Jerzy Małyska dodał, że decyzja co do powstania ZOL w gronie zarządów Naftobaz i Orlenu, przy udziale Nafty Polskiej, została już podjęta i nie ma wątpliwości, że ZOL powstanie. Małyska uważa, że prywatyzacja Naftobaz (do końca marca wyłączność na rozmowy prywatyzacyjne ma Vopak) powinna zakończyć się w I półroczu: "Zarazem, z udziałem około 20 baz Orlenu, powstanie ZOL."

WSCh: jest zainteresowanie inwestorów

W toku debaty chemicznej, prezes Nafty Polskiej przekonywał, że jest zainteresowanie inwestorów Polskim Koncernem Nawozowym, który ostatecznie ma powstać na bazie czterech spółek sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej (WSCh): ZA Puławy, Tarnów i Kędzierzyn oraz ZCh Police: "Ilość zapytań ze świata jest na tyle duża, że - jak oceniam - będzie możliwe naprawdę rynkowe potraktowanie tych aktywów." Wiceprezes PKN Orlen Janusz Wiśniewski potwierdził zainteresowanie koncernu z Płocka m.in. wydzieloną z ZAP i ZAT produkcją kaprolaktamu i tarnowską instalacją poliamidu. Poza sektorem WSCh Orlen chce też uczestniczyć w prywatyzacji Firmy Chemicznej Dwory.

"Co do naszych planów współpracy z sektorem chemicznym, to sytuacja zmieniła się w ostatnich miesiącach o tyle, o ile wynika to z zainteresowania Orlenu udziałem w prywatyzacji czeskiego Unipetrolu.
Bardzo ciekawie zapowiada się współpraca Orlenu z ZA Kędzierzyn, gdzie akurat wyjątkowo dobrze komponują się w aktywa spółki Unipetrol" - mówił.

Wiceprezes Orlenu zapowiedział 15 grudnia, że do połowy 2005 roku Orlen będzie dodatkowo - ponad rozbudowę, którą sfinalizuje w 2004 roku - produkował prawie 110 tys. ton olefin, czyli surowca dla zakładów chemicznych (67 tys. ton propylenu i 42 tys. ton etylenu). Będzie to nowa inwestycja za 55 mln euro. W 2004 roku PKN Orlen spodziewa się też - także istotnych dla sektora chemicznego - sukcesów w staraniach o zakupienie pól gazowych. Zdaniem Wiśniewskiego nie będzie tu chodziło o pozyskiwanie źródeł gazu na Ukrainie w ramach wspólnej m.in. z PGNiG spółki Dewon.

(mg)

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!