Prezes PKN Orlen Zbigniew Wróbel potwierdza chęć utworzenia regionalnego koncernu naftowego z MOL, a w przyszłości także z OMV i Hellenic Petroleum. Prezes Naftobaz Jerzy Małyska twierdzi, że powstanie Zintegrowanego Operatora Logistycznego dla sektora naftowego jest już pewne.
- Dlaczego o tym myślimy ? Przede wszystkim dlatego, że Orlen jest w bardzo dobrej kondycji. W 2003 roku firma miała najlepszy wynik w swojej historii - powiedział prezes Wróbel. - W Europie są jeszcze dwa gracze podobnej wielkości jak Orlen i MOL - OMV i Hellenic Petroleum. Inne podmioty raczej będą obiektami do przejęcia, Petrom i Unipetrol już ogłosiły przetargi. Niezależnie od tego, co OMV i Hellenic Petroleum mówią o konsolidacji, nie podejrzewam żeby ryzykowały marginalizację, działając samodzielnie.
Orlen potwierdza też zaawansowanie rozmów z Naftobazami i Nafta Polską na temat utworzenia z inwestorem zagranicznym Zintegrowanego Operatora Logistycznego (ZOL). "Jesteśmy już po zbudowaniu biznesplanu i przygotowujemy się do zapytania inwestora o to, na ile wycenia tę operację" - mówił prezes Nafty Polskiej Maciej Gierej. Prezes Naftobaz Jerzy Małyska dodał, że decyzja co do powstania ZOL w gronie zarządów Naftobaz i Orlenu, przy udziale Nafty Polskiej, została już podjęta i nie ma wątpliwości, że ZOL powstanie. Małyska uważa, że prywatyzacja Naftobaz (do końca marca wyłączność na rozmowy prywatyzacyjne ma Vopak) powinna zakończyć się w I półroczu: "Zarazem, z udziałem około 20 baz Orlenu, powstanie ZOL."
WSCh: jest zainteresowanie inwestorów
W toku debaty chemicznej, prezes Nafty Polskiej przekonywał, że jest zainteresowanie inwestorów Polskim Koncernem Nawozowym, który ostatecznie ma powstać na bazie czterech spółek sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej (WSCh): ZA Puławy, Tarnów i Kędzierzyn oraz ZCh Police: "Ilość zapytań ze świata jest na tyle duża, że - jak oceniam - będzie możliwe naprawdę rynkowe potraktowanie tych aktywów." Wiceprezes PKN Orlen Janusz Wiśniewski potwierdził zainteresowanie koncernu z Płocka m.in. wydzieloną z ZAP i ZAT produkcją kaprolaktamu i tarnowską instalacją poliamidu. Poza sektorem WSCh Orlen chce też uczestniczyć w prywatyzacji Firmy Chemicznej Dwory.
"Co do naszych planów współpracy z sektorem chemicznym, to sytuacja zmieniła się w ostatnich miesiącach o tyle, o ile wynika to z zainteresowania Orlenu udziałem w prywatyzacji czeskiego Unipetrolu.
Bardzo ciekawie zapowiada się współpraca Orlenu z ZA Kędzierzyn, gdzie akurat wyjątkowo dobrze komponują się w aktywa spółki Unipetrol" - mówił.
Wiceprezes Orlenu zapowiedział 15 grudnia, że do połowy 2005 roku Orlen będzie dodatkowo - ponad rozbudowę, którą sfinalizuje w 2004 roku - produkował prawie 110 tys. ton olefin, czyli surowca dla zakładów chemicznych (67 tys. ton propylenu i 42 tys. ton etylenu). Będzie to nowa inwestycja za 55 mln euro. W 2004 roku PKN Orlen spodziewa się też - także istotnych dla sektora chemicznego - sukcesów w staraniach o zakupienie pól gazowych. Zdaniem Wiśniewskiego nie będzie tu chodziło o pozyskiwanie źródeł gazu na Ukrainie w ramach wspólnej m.in. z PGNiG spółki Dewon.
(mg)