25 listopada w Łodzi odbyła się pierwsza konferencja z cyklu "Warunki do prowadzenia biznesu – ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw". Przedstawiamy Państwu relację, galerię zdjęć z konferencji oraz prezentacje wykorzystywane przez panelistów. Następna konferencja z tego cyklu odbędzie się 12 grudnia w Poznaniu.
W biznesie liczenie na fart, na znajomości i "układy" jeśli już się sprawdza, to tylko na krótką metę. Swoje marzenia na ogół trzeba osiągać ciężką pracą i konsekwentnym "parciem do przodu". Jeśli nie ma zbytnich ograniczeń ze strony administracji, to powinno się udać. Tak można podsumować kolejną konferencję z cyklu "Warunki do prowadzenia biznesu – ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw", która tym razem odbyła się w Łodzi.
- Administracja samorządowa powinna być od tego, żeby jakiekolwiek przeszkody, czy bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej usuwać, a nie je tworzyć. W tej kadencji urząd został więc "przestrojony" na to, aby służyć przedsiębiorcy. Zdaję sobie sprawę, że jest jeszcze szereg różnych przeszkód w działalności administracji, ale to "przestrojenie" i nastawienie dla przedsiębiorców będziemy dalej doskonalić – mówił do zgromadzonych Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent Miasta Łodzi.
Nie były to słowa bez pokrycia. Krzysztof T. Borkowski – kanclerz łódzkiej Loży Business Centre Club przypomniał, że niedawno Łódź została uznana za "Gminę przyjazną przedsiębiorcy", jako jedna z niewielu w kraju. – Myślę, że jest to dobra ocena z zewnątrz – powiedział Borkowski. – My, jako przedstawiciele biznesu, zawsze trochę krytyczniej będziemy oceniać działalność administracji.
Dotacje – jak tu się nie pogubić
Ważnym elementem finansowania przedsiębiorstwa są fundusze strukturalne. Jednak wielu przedsiębiorców narzeka na skomplikowane procedury i długie terminy rozpatrywania wniosków. Jak wygląda takie wsparcie dla małych i średnich, jak przy tym nie pogubić się w znacznej ilości papierów oraz jakich błędów się wystrzegać wyjaśnił Paweł Żuromski, prezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA.
Podczas realizacji wielu projektów, na które staramy się o dotacje z Unii Europejskiej, konieczna jest współpraca z bankiem. Trzeba umieć wybrać spośród wielu ofert banków. Kompleksową ofertę dla beneficjentów pomocy unijnej – Program Europejski PKO Banku Polskiego przedstawił Tadeusz Borowski – specjalista bankowy z PKO Banku Polskiego. Niektóre przedsięwzięcia można finansować leasingiem – dopuszcza się również taki sposób finansowania przedsięwzięć przy staraniu się o dotację. Ryszard Szczapaniak – dyrektor łódzkiego oddziału Bankowego Funduszu Leasingowego, zapewniał zebranych, że leasing może być bardzo konkurencyjny w stosunku do innych form finansowania.
Fart – nie wolno na niego liczyć
Jak osiągnąć sukces? Czego się wystrzegać? Na takie pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu "Przedsiębiorcy dla przedsiębiorców". Przedstawiciele firm o ugruntowanej już pozycji na rynku udzielili kilku dobrych rad przedsiębiorcom zgromadzonym na sali.
- Przede wszystkim trzeba mieć marzenia. Ten cel, do którego dążymy musi być zawsze jednoznacznie i klarownie określony. Dookoła mnie znajdowali się ludzie, którzy przewidywali tylko same trudności. W takich momentach przydaje się, a nawet jest konieczna, odporność na negatywizm otoczenia. Trzeba pokonać w sobie lęk przed ryzykiem, przed odpowiedzialnością. A przede wszystkim trzeba liczyć na samego siebie – każda firma, która liczyła na "układ", na znajomości, w dłuższym czasie nie osiągnęła sukcesu. Nie można liczyć na fart, na szczęście, na to, że coś się zmieni w otoczeniu – mówił Marek Trzciński – prezes zarządu BUDVAR Centrum SA.
- Aby ograniczyć do minimum "ciężkie chwile" trzeba mieć bardzo dobry dział prawny i księgowy. Z własnego doświadczenia wiem, że ryzyko fiskalne jest bardzo olbrzymie. Ponadto ważne jest stałe pilnowanie swoich należności. Bardzo często słyszy się o przypadkach firm, które upadły nie dlatego, że źle zarządzały, ale dlatego, że trafiły na oszusta, który im nie zapłacił – przekonywał Krzysztof Apostolidis, prezes zarządu Partner Center Sp. z o.o.
O tym, że ważnym problemem jest skuteczna windykacja swoich należności nie trzeba przekonywać nikogo. Jak "wyciągnąć" pieniądze od kontrahentów, którzy zwlekają z zapłatą? Jakie są najskuteczniejsze metody windykacji? Tego uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się z wystąpienia Radosława Antoniakaa – prawnik z Kancelarii Prawnej Plucińska i Wspólnicy, EVIP Grupa Firm Doradczych.