Relacja z łódzkiej konferencji "Warunki do prowadzenia biznesu - ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw" (25.11.05)

25 listopada 2005

25 listopada w Łodzi odbyła się pierwsza konferencja z cyklu "Warunki do prowadzenia biznesu – ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw". Przedstawiamy Państwu relację, galerię zdjęć z konferencji oraz prezentacje wykorzystywane przez panelistów. Następna konferencja z tego cyklu odbędzie się 12 grudnia w Poznaniu.

TYLKO CIĘŻKA PRACA, INACZEJ SIĘ NIE UDA

W biznesie liczenie na fart, na znajomości i "układy" jeśli już się sprawdza, to tylko na krótką metę. Swoje marzenia na ogół trzeba osiągać ciężką pracą i konsekwentnym "parciem do przodu". Jeśli nie ma zbytnich ograniczeń ze strony administracji, to powinno się udać. Tak można podsumować kolejną konferencję z cyklu "Warunki do prowadzenia biznesu – ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw", która tym razem odbyła się w Łodzi.

- Administracja samorządowa powinna być od tego, żeby jakiekolwiek przeszkody, czy bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej usuwać, a nie je tworzyć. W tej kadencji urząd został więc "przestrojony" na to, aby służyć przedsiębiorcy. Zdaję sobie sprawę, że jest jeszcze szereg różnych przeszkód w działalności administracji, ale to "przestrojenie" i nastawienie dla przedsiębiorców będziemy dalej doskonalić – mówił do zgromadzonych Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent Miasta Łodzi.

Nie były to słowa bez pokrycia. Krzysztof T. Borkowski – kanclerz łódzkiej Loży Business Centre Club przypomniał, że niedawno Łódź została uznana za "Gminę przyjazną przedsiębiorcy", jako jedna z niewielu w kraju. – Myślę, że jest to dobra ocena z zewnątrz – powiedział Borkowski. – My, jako przedstawiciele biznesu, zawsze trochę krytyczniej będziemy oceniać działalność administracji.

Dotacje – jak tu się nie pogubić

Ważnym elementem finansowania przedsiębiorstwa są fundusze strukturalne. Jednak wielu przedsiębiorców narzeka na skomplikowane procedury i długie terminy rozpatrywania wniosków. Jak wygląda takie wsparcie dla małych i średnich, jak przy tym nie pogubić się w znacznej ilości papierów oraz jakich błędów się wystrzegać wyjaśnił Paweł Żuromski, prezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA.

Podczas realizacji wielu projektów, na które staramy się o dotacje z Unii Europejskiej, konieczna jest współpraca z bankiem. Trzeba umieć wybrać spośród wielu ofert banków. Kompleksową ofertę dla beneficjentów pomocy unijnej – Program Europejski PKO Banku Polskiego przedstawił Tadeusz Borowski – specjalista bankowy z PKO Banku Polskiego. Niektóre przedsięwzięcia można finansować leasingiem – dopuszcza się również taki sposób finansowania przedsięwzięć przy staraniu się o dotację. Ryszard Szczapaniak – dyrektor łódzkiego oddziału Bankowego Funduszu Leasingowego, zapewniał zebranych, że leasing może być bardzo konkurencyjny w stosunku do innych form finansowania.

Fart – nie wolno na niego liczyć

Jak osiągnąć sukces? Czego się wystrzegać? Na takie pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu "Przedsiębiorcy dla przedsiębiorców". Przedstawiciele firm o ugruntowanej już pozycji na rynku udzielili kilku dobrych rad przedsiębiorcom zgromadzonym na sali.

- Przede wszystkim trzeba mieć marzenia. Ten cel, do którego dążymy musi być zawsze jednoznacznie i klarownie określony. Dookoła mnie znajdowali się ludzie, którzy przewidywali tylko same trudności. W takich momentach przydaje się, a nawet jest konieczna, odporność na negatywizm otoczenia. Trzeba pokonać w sobie lęk przed ryzykiem, przed odpowiedzialnością. A przede wszystkim trzeba liczyć na samego siebie – każda firma, która liczyła na "układ", na znajomości, w dłuższym czasie nie osiągnęła sukcesu. Nie można liczyć na fart, na szczęście, na to, że coś się zmieni w otoczeniu – mówił Marek Trzciński – prezes zarządu BUDVAR Centrum SA.

- Aby ograniczyć do minimum "ciężkie chwile" trzeba mieć bardzo dobry dział prawny i księgowy. Z własnego doświadczenia wiem, że ryzyko fiskalne jest bardzo olbrzymie. Ponadto ważne jest stałe pilnowanie swoich należności. Bardzo często słyszy się o przypadkach firm, które upadły nie dlatego, że źle zarządzały, ale dlatego, że trafiły na oszusta, który im nie zapłacił – przekonywał Krzysztof Apostolidis, prezes zarządu Partner Center Sp. z o.o.

O tym, że ważnym problemem jest skuteczna windykacja swoich należności nie trzeba przekonywać nikogo. Jak "wyciągnąć" pieniądze od kontrahentów, którzy zwlekają z zapłatą? Jakie są najskuteczniejsze metody windykacji? Tego uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się z wystąpienia Radosława Antoniakaa – prawnik z Kancelarii Prawnej Plucińska i Wspólnicy, EVIP Grupa Firm Doradczych.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!