Relacja z Lokalnego Forum Biznesu E&Y

19 kwietnia 2005

19 kwietnia we Wrocławiu odbyła się konferencja Lokalne Forum Biznesu Ernst & Young. Przedstawiamy Pańswu relację, galerię zdjęć oraz prezentacje wykorzystywane przez prelegentów podczas konferencji. Szczegółowa relacja znajdzie się w majowym numerze "Nowego Przemysłu".

INFRASTRUKTURA I KADRA


Odpowiednio wyszkolona kadra i przygotowane tereny pod inwestycje – to dwa główne czynniki mające przyciągnąć inwestorów. Takie wnioski można było wyciągnąć z debaty publicznej „Dolny Śląsk – warunki do prowadzenia biznesu, atrakcyjność inwestycyjna. Czy warto inwestować na Dolnym Śląsku”.

Lokalne Forum Biznesu Ernst & Young, na którym odbyła się debata, firma zorganizowała we współpracy z Polskim Towarzystwem Wspierania Przedsiębiorczości, wydawcą Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł.

- Tak liczny panel właściwie zamyka już dyskusję czy Dolny Śląsk jest ośrodkiem biznesowym. Nie ma wątpliwości, że jest – mówił prowadzący dyskusję plenarną Roman Młodkowski, dziennikarz TVN-24.


Magnes dla inwestorów


- Położenie geograficzne, zbieg dróg komunikacyjnych, infrastruktura oraz to, że Wrocław jest jednym z większych ośrodków akademickich w kraju – co zapewnia dostęp wykwalifikowanej siły roboczej – to niewątpliwe atuty. Trzeba pamiętać jednak, że jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia. Do poprawy jest infrastruktura samego Wrocławia. Na kształcenie przyszłej kadry trzeba spojrzeć poprzez rozwijające się branże, trzeba kształcić fachowców w różnych dziedzinach – mówił Artur Wolny, Tax Senior Manager w Ernst & Young.

Dlaczego Wrocław? To pytanie zadano Andrzejowi Dopierale, prezesowi zarządu Hewlett-Packard Polska, w związku z niedawnym otwarciem Centrum Finansowego korporacji HP we Wrocławiu. – Bo to dobre miejsce – odpowiedział A. Dopierała. – Gdy już zostało postanowione, że Centrum powstanie w Polsce, to do wyboru pozostały Wrocław albo Poznań. Wygrało lepsza dostępność absolwentów uczelni ekonomicznych oraz determinacja urzędników, którzy bardzo się starali o tę inwestycję.

- Chciałbym zwrócić uwagę na rolę sektora usługowego, którego zadaniem jest wspieranie dużego biznesu. To znacząca obecność firm usługowych pozwala czuć się menedżerom w „normalnym środowisku” – mówił Sławomir Borkowski, prezes wrocławskiego Impela.

- Dolny Śląsk jest przykładem sukcesów, jakie mogą odnieść lokalne władze. Trzeba się jednak zastanowić jak kontynuować te sukcesy i zacząć konkurować – może nie od razu z woj. mazowieckim, ale takimi regionami jak Śląsk czy Małopolska. A może odpowiedzią jest współpraca? – mówił Krzysztof Krystowski, wiceminister gospodarki.

Jak stwierdził Robert Teixeira, prezes Volvo Polska Centrum Przemysłowe, głównym powodem inwestycji we Wrocławiu była dostępność siły roboczej. – Ale problem edukacji jest dalej aktualny. Ciągle trudno mówić o inwestycjach w edukację, czyli czynnik napędzający rozwój. Kształcenie powinno odbywać się na każdym stopniu. Dla konkurencyjności ważna jest prędkość przechodzenia z poszczególnych stopni kształcenia na wyższe – mówił R. Teixeira.


Dla kogo IT? Kto się boi interpretacji? I co „narobił” nowy VAT?

W dalszej części Lokalnego Forum Biznesu Ernst & Young odbyły się dwie sesje tematyczne. Na jednej z nich specjaliści z Epicor/Scala przedstawili korzyści dla przedsiębiorców wynikające z wdrożenia w przedsiębiorstwie systemów zarządzania klasy ERP. Przykłady korzyści podawał Jerzy Ziętek z SAPA Aluminium – firmy, która dzięki systemom zarządczym usprawniła nie tylko swoje działy finansowe, ale również proces produkcji i sprzedaży.

Potem słuchacze dowiedzieli się jakie korzyści lub niebezpieczeństwa wynikają z nowej ordynacji podatkowej, a w szczególności z przepisów o wiążących interpretacjach urzędów skarbowych, które działają od tego roku.

Artur Wolny z E&Y tłumaczył, dlaczego nie zawsze wiążące interpretacji Urzędu Skarbowego nie zawsze są korzystne dla podatnika. Przytaczał przykład, w którym dwa podmioty uzyskały różną interpretację dotyczącą tej samej transakcji, którą między sobą zawarły. Na głosy z sali, że takie interpretacje to nic innego, jak tworzenie prawa przez urzędników i może prowadzić do korupcji, A. Wolny odpowiedział: - Również nad tym się zastanawiam. Tam gdzie duża władza jest oddana w ręce urzędników – a tu tak jest – tworzy się możliwości niewłaściwych zachowań.

Doświadczeniami pierwszych kilku miesięcy funkcjonowania nowych przepisów odnośnie VAT podzielił się ze słuchaczami Piotr Głuszek z działu doradztwa podatkowego E&Y. Choć jest jeszcze wiele niejasności i wad, to - według specjalistów z E&Y – nowe przepisy zmieniły na lepsze funkcjonowanie VAT-u.

Nowe możliwości dla przedsiębiorców w Specjalnych Strefach Ekonomicznych przedstawiała Anna Biegańska z E&Y.

Inna sesja tematyczna skupiła się na finansowaniu działalności – zarówno samorządów lokalnych, jak i przedsiębiorstw. Temat „Realizacja projektów infrastrukturalnych przez samorządy” poprowadził Paweł Piłatkowski z Zespołu Projektów Infrastrukturalnych E&Y.

Jak finansować działalność ze środków UE i jak dzięki środkom publicznym można podnieść konkurencyjność swojej firmy, można się było dowiedzieć Od Magdaleny Burnat Mikosz z działu Doradztwa Europejskiego E&Y. Przedstawiła ona praktyczne wskazówki związane z modelowaniem przedsięwzięć pod kotem uzyskania wsparcia z funduszy strukturalnych.

Alternatywne źródła finansowania, takie jak venture capital, inwestorzy branżowi, IPO/Giełda, próbowali przybliżyć słuchaczom Łukasz Pawłowski z Zespołu Fuzji i Przejęć E&Y.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!