Rola innowacji w walce z kryzysem gospodarczym

Gliwice  •  11 września 2012

Wielowątkowa, frapująca debata, towarzysząca obradom 8. Zgromadzenia Generalnego World Technopolis Association, która odbyła się dziś w Centrum Nauki i Biznesu „Nowe Gliwice”, była okazją do postawienia pytań daleko wykraczających poza problematykę bliską lokalnym środowiskom naukowym i biznesowym.

- Gliwicka konferencja ma służyć poszukiwaniu nowych strategii finansowych oraz pomóc w formułowaniu założeń takich polityk regionalnych, które służyć będą przezwyciężeniu kryzysu finansowego i przywróceniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego - zadeklarował przewodniczący WTA, Yum Hong-Chul, rozpoczynając merytoryczne obrady. - Wierzę, że będziemy w stanie znaleźć praktyczne, skierowane ku przyszłości rozwiązanie tego problemu.

- Temat dzisiejszej konferencji wydaje się w znakomity sposób odnosić do najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi społeczność międzynarodowa - dodał Young-Sun Peak, ambasador Korei Płd. w Polsce. - Gliwice leżą w jednym z najbardziej aktywnych i najszybciej rozwijających się gospodarczo regionów Polski. Prowadzona tu debata przyniesie więc z pewnością interesujące pomysły i konkluzje.

Gospodarz tego międzynarodowego spotkania, prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz przypomniał natomiast, jakimi możliwościami rozwojowymi dysponuje Daejeon, siedziba WTA.

- Tam skupiono 80 proc. potencjału badawczo-rozwojowego Korei Południowej - podkreślił.

Gliwice będą utrzymywać kontakty z tym światowym gigantem innowacyjności i uczynią z nich jeden z fundamentów, na którym budować się będzie przyszłość miasta.

Dyskusję otworzył profesor Jerzy Buzek.

- W jaki sposób przezwyciężyć problemy związane z kryzysem? W jaki sposób ożywić popyt? - postawił pytania inicjujące debatę. - Trzeba wciąż oferować nowe produkty i wprowadzać nowe sposoby ich wytwarzania. Tak, by można było sprzedawać je po jak najniższych cenach i żeby wciąż zachowywały one przy tym walor nowoczesności - kontynuował wywód. - Na tym w gruncie rzeczy opiera swe działanie mechanizm, który innowacyjność czyni głównym sposobem przezwyciężania kryzysu.

Nie jest łatwo podjąć takie wyzwanie. Choćby dlatego, że wiąże się ono z potrzebą zainwestowania niemałych pieniędzy.

- Właśnie: my nie wydajemy pieniędzy na badania i innowacje; my je inwestujemy w badania i innowacje - przekonywał do takiego postrzegania problemu profesor Buzek.

Warto jednak inwestować, bo pieniądze dziś dobrze ulokowane, dobrze będą nam służyły w przyszłości. Światowa gospodarka to sieć skomplikowanych powiązań i zależności. Żadne jednak państwo, nawet dysponujące największym potencjałem ekonomicznym nie jest w stanie samo przezwyciężyć globalnego kryzysu.

- Dlatego tak ważne jest, żebyśmy się dogadali, żebyśmy wspólnie wydźwignęli świat z trudności - powiedział Jerzy Buzek i dodał: - Największe trudności przeżywa teraz niewątpliwie nasz kontynent - Europa. Choć, by zachować właściwe proporcje, nie powinniśmy też zapominać, że kryzys dotarł do nas zza Atlantyku...

Co zatem w tej globalnej skali decyduje dziś o przewagach konkurencyjnych gospodarek narodowych i tworzących ją przedsiębiorstw? Co będzie o niej decydowało w przyszłości?

- Nie ma już dziś na rynku aut marnych, takich, które się psują - podjął temat, sięgając do realiów reprezentowanej przez siebie branży Andrzej Korpak, dyrektor General Motors Manufacturing Poland, która produkuje w Gliwcach ople i jest uważana za jedną z najlepszych fabryk w koncernie GM. - Jakość i bezpieczeństwo to główne przesłanie współczesnych firm motoryzacyjnych.

Ale owa jakość i nowoczesność jest kosztowna. Nie łatwo więc sprostać światowej konkurencji. Trzeba zatem szukać sposobów racjonalizowania procesu produkcyjnego, kontrolowania owych kosztów.

- Nam udało się zebrać w Gliwicach grupę znakomitych, doświadczonych inżynierów, dla których konstruowanie nowych rzeczy jest życiową pasją - wskazywał na źródła sukcesu swojej firmy Grzegorz Krupa, prezes spółki Flytronic, która stworzyła znaczący ośrodek badawczo-rozwojowy specjalizujący się w projektowaniu i produkowaniu bezzałogowych platform latających. - Technologie, które wykorzystywane są w takich systemach, zmieniają się dosłownie z miesiąca na miesiąc. To bardzo konkurencyjny rynek.

Flytronic podjął się zadania stworzenia wszystkich elementów takich konstrukcji: od awioniki aż po specjalistyczne oprogramowanie. Nawiązał współpracę między innymi z Politechniką Śląską. Zaplanował swą przyszłość związaną z kolejnymi inwestycjami.

- Innowacyjność to podstawa naszej działalności. My nie konkurujemy z wytwórcami produktów podobnych do naszych. My, zdobywając klientów, musimy wciąż znajdować dla nich nowe zastosowania i nowe możliwości - tłumaczył Grzegorz Krupa.

- My zaczynaliśmy w okresie trudnym dla gospodarki Górnego Śląska i całego kraju - przypomniał genezę Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jej wiceprezes, Jerzy Łoik. - Wtedy najważniejszym celem było stworzenie nowych miejsc pracy dla ludzi, którzy stracili ją wraz z upadającymi przedsiębiorstwami. - Dziś mamy już inne cele.

Teraz ważne jest nie to, jak duża inwestycja powstanie w gliwickiej podstrefie KSSE, lecz jak bardzo zaawansowane technologicznie produkty dzięki niej powstaną. Jakim dysponuje ona potencjałem rynkowej konkurencyjności.

- Moim zdaniem o konkurencyjności decyduje system kształcenia przyszłych inżynierów - zaprezentował swój punkt widzenia Jan Kosmol, prezes gliwickiego Parku Naukowo- Technologicznego. - Ważne, by wytworzyć w młodych ludziach chęć rozwijania ich przedsiębiorczości, gotowość do podejmowania w konkurencyjnym otoczeniu ryzyka związanego z działalnością na własny rachunek.

To wymaga gruntownej zmiany ich świadomości. Rzecz w tym, by już na początku życiowej kariery potrafili udźwignąć odpowiedzialność związaną z ich decyzjami i wyborami.

- Ważne jest choćby to, by właściwie definiowano prace dyplomowe przyszłych inżynierów. Tak, by służyły gospodarce - wyjaśniał szef Technoparku.

Konkurencyjność nie opiera się jedynie na prostych rozwiązaniach, których istotą jest szybkość działania, efektywność i oszczędność. Rozważając sposoby jej inspirowania należy także wziąć pod uwagę czynniki sprzyjające tworzeniu nowych przedsiębiorstw, warunki inwestowania i powody, dla których absolwenci wyższych uczelni chcieliby wiązać swój los z regionem, znajdując tu wsparcie i odpowiednią infrastrukturę.

- Teza, którą ja stawiam nie jest oryginalna: samo mówienie o innowacyjności jeszcze nie tworzy postępu - argumentował Arkadiusz Szmal, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej. - Koncentrujemy się zwykle na innowacjach technologicznych. A pamiętać trzeba także o innowacjach społecznych, od których zależy konkurencyjność regionu.

Drugą część konferencji wypełniła dyskusja nad problemami związanymi z ochroną własności intelektualnej. W nieodległej przyszłości Europę i Polskę czekają decyzje dotyczące reformy systemu patentowego. Czy propozycje Komisji Europejskiej zagrażają naszym wynalazcom? Czy proponowane rozwiązania będą inspirować działalność naukowo-badawczą, czy też będą raczej zniechęcać do poszukiwania oryginalnych rozwiązań technicznych i technologicznych? Oto pytania, na które dziś właściwie nikt jeszcze nie zna odpowiedzi.

Zobacz relację z debaty poświęconej ochronie własności intelektualnej z udziałem Alicji Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP


Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!