Śląsk jest atrakcyjny - relacja z konferencji Samorząd 2004

 •  5 kwietnia 2004

Samorządy odgrywają coraz większą rolę w rozwoju gospodarczym. Stymulują rozwój przedsiębiorczości, mogą być głównym beneficjentem pomocy publicznej, także z Unii Europejskiej. Jak nasze regiony są przygotowane do integracji z UE? Jaki są możliwości finansowania inwestycji ? Co decyduje o atrakcyjności inwestycyjnej regionów?

Na te, między innymi, pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Samorząd - gospodarka, infrastruktura, finanse“, zorganizowanej 5 kwietnia przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości.
Co wpływa na atrakcyjność regionu? – Po pierwsze jakość rynku pracy, charakteryzująca się poziomem wykształcenia mieszkańców i ilością uczelni – mówił Marian Jarosz, członek Zarządu Województwa Ślaskiego. – Województwo śląskie zmierza w dobrym kierunku. Dysponuje bowiem 33 wyższymi uczelniami i 116 jednostkami badawczo-rozwojowymi. W ślaskich uczelniach uczy się ponad 200 tys. studentów.

O atrakcyjności regionu decyduje również stan infrastruktury technicznej, dostępność komunikacyjna oraz chłonność rynku lokalnego. Zdaniem M. Jarosza ponad 400 tys. działających na Śląsku małych i średnich firm świadczy o tym, że Śląsk zmienia oblicze. Wielkie molochy – huty i kopalnie - ustępują miejsca małym firmom.

W trakcie dyskusji zwracano uwagę na konieczność współpracy miedzyregionalnej. Oczywiście przy zachowaniu pewnej konkurencyjności regionów. – Bez współpracy nie uzyskamy efektu synergii - przekonywał Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. –

Tylko razem – Małopolska i Śląsk - tworzą potencjał, który zwróci uwagę potencjalnych inwestorów. Zazwyczaj inwestor nie jest zainteresowny współpracą z jedną firmą, zależy mu bowiem na kooperacji. I tylko współpraca miedzy regionami taką kooperację może zapewnić.

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że nawet najlepsza współpraca bez dobrego programu inwestycyjnego dla poszczególnych regionów i właściwej alokacji kapitału , nie przyniesie zamierzonych efektów. – Chodzi bowiem o to, aby środki finansowe, w tym także unijne fundusze, o które staraja się regiony zagospodarować w przemyślany sposób – podkreślał Jan Olbrycht, ekspert ds. polityki regionalnej. – Nadchodzi czas profesjonalizmu i strategicznych decyzji.

Zdaniem Piotra Wojaczka, prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, inwestycje w strefie są przykładem takich właśnie decyzji. Efekty działania strefy to ponad 500 ha sprzedanych terenów, utworzenie 18 tys. nowych miejsc pracy w ponad 70 przedsięwzięciach. Do 2009 roku - jak przekonuje P. Wojaczek- powstanie 140 nowych firm i zostanie utworzonych 25 tys. miejsc pracy. Śląsk jest atrakcyjny dla inwestorów, o czym świadczą planowane inwestycje w katowickiej strefie.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!