Tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł" przyznane!

3 lutego 2009

Grupa PTWP wraz z redakcją Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł i portalu gospodarczego WNP.pl już po raz dziewiąty przyznała tytuły "Tego, który zmienia polski przemysł". W uroczystej wieczornej gali uczestniczyli politycy, menedżerowie największych firm przemysłowych w kraju, a także przedstawiciele światowych koncernów inwestujących w Polsce.

W kategorii "Wydarzenia, które zmieniły polski przemysł" zostały nagrodzone prywatyzacja firm ENEA SA i Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach SA (kliknij tutaj) oraz uchwalenie ustawy o emeryturach pomostowych (kliknij tutaj).

Za prywatyzację firm ENEA i Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach wyróżnienie z rąk Jacka Sochy, Ministra Skarbu Państwa w latach 2004-2005 odebrali Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa, Paweł Mortas, Prezes Zarządu Enea SA oraz Jerzy Marciniak, Prezes Zarządu Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach.

- Moi poprzednicy na stanowisku ministra skarbu, panowie Jacek Socha czy Emil Wąsacz, powtarzają mi "pamiętaj, za każdą decyzję, którą podejmujesz, prędzej czy później oberwiesz" - powiedział minister skarbu Aleksander Grad, odbierając wyróżnienie. - Czas pokazał jednak dobitnie, że z decyzjami dotyczącymi prywatyzacji Enei i Azotów Tarnów nie wolno było czekać. Gdzie bylibyśmy dzisiaj, gdyby do wejścia tych spółek na giełdę nie doszło w 2008 roku?

- Był taki moment, w którym niewiele brakowało, a do prywatyzacji Enei w 2008 roku by nie doszło. To, że tak się nie stało, zawdzięczamy właśnie determinacji ministra Grada - dodał na uroczystości Paweł Mortas, prezes Enei.

Tytuł za uchwalenie ustawy o emeryturach pomostowych odebrał Michał Boni, Minister w rządzie Donalda Tuska. Tytuł wręczyli: Leszek Balcerowicz, były Wicepremier, Minister Finansów i Prezes Narodowego Banku Polskiego, oraz Janusz Steinhoff, były Wicepremier i Minister w rządzie Jerzego Buzka.

- Za uchwalenie ustawy o emeryturach pomostowych gratulacje należą się rządowi i premierowi Donaldowi Tuskowi, bo to jest bodaj najważniejsza reforma, jaką można było zrobić - powiedział wręczając nagrodę prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier i szef NBP.

Były wicepremier Janusz Steinhoff dodał, że ta decyzja jest dowodem dużej odwagi politycznej.

- To była próba sił i test dla tego rządu. Realizacja tego zadania wymagała trzech cech: wyobraźni, odwagi i determinacji. Wyobraźnia jest potrzebna do podejmowania decyzji nie tylko na dziś, ale także na długie lata. Odwaga jest niezbędna do tego, aby nie bać się takich decyzji podjąć. Wreszcie determinacja sprawia, że nie zostają one wyłącznie na papierze - skomentował odbierając wyróżnienie Michał Boni, sekretarz stanu w Kancelarii Szefa Rady Ministrów.

Konsorcjum Stali SA (kliknij tutaj) zostało nagrodzone za konsekwentną realizację swojej strategii, dzięki czemu spółka z lokalnego lidera wyrosła na jednego z największych dystrybutorów stali w kraju. Konsorcjum Stali SA jest obecnie nie tylko dużą spółką giełdową, ale też jednym z największych dystrybutorów i przetwórców wyrobów hutniczych w Polsce.

- Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia - powiedział Robert Wojdyna, prezes Konsorcjum Stali, odbierając wyróżnienie. - Cieszę się, że kapituła nagrody doceniła wysiłek właścicieli Bodeko i Konsorcjum Stali włożony w połączenie obu firm. Było to dla nas niemałe wyzwanie, ponieważ scalenie dwóch tak dużych podmiotów wymagało nie tylko ogromnego wysiłku, ale również umiejętności współpracy opartej na kompromisie. Udowodniliśmy, że opłaca się zrezygnować z części własnych ambicji, by się rozwijać i budować wspólnie dużą, polską firmę. Zyskały na tym nie tylko Konsorcjum i Bodeko, ale także i nasi akcjonariusze. A ja ogromnie się cieszę, że udało nam się dotrzymać obietnicy złożonej inwestorom w momencie, gdy Konsorcjum Stali wchodziło na giełdę w grudniu 2007 roku. Zapewniałem wtedy, że nasza firma debiutuje na rynku publicznym m.in. po to, by fuzja z Bodeko doszła do skutku.

Zygmunt Solorz-Żak (kliknij tutaj)został nagrodzony tytułem "Tego, który zmienia polski przemysł" za konsekwentną i skuteczną realizację swojej strategii biznesowej, która od lat kształtuje polską rzeczywistość gospodarczą.

Tytułem "Tego, który zmienia polski przemysł" została uhonorowana Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) (kliknij tutaj), m.in. za działania na rzecz podnoszenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na europejskim rynku, poprzez umożliwianie wykorzystywania rządowych i unijnych funduszy przede wszystkim na realizację innowacyjnych pomysłów biznesowych, unowocześnianie procesów produkcyjnych oraz wszechstronny rozwój firm.

Za otwieranie możliwości wykorzystania potencjału tkwiącego w innowacyjności został nagrodzony rynek akcji NewConnect(kliknij tutaj). Platforma, poprzez zastrzyk kapitału od inwestorów daje szansę rozwoju młodym firmom, co w przyszłości może przyczynić się do awansu do grona dużych i wartościowych polskich spółek.

Netia SA (kliknij tutaj) pokazała, że wbrew trudnościom rynkowym, przy silnej konkurencji i w otoczeniu niedoskonałych rozwiązań prawnych można odnieść sukces, o ile wykorzysta się umiejętnie szanse, jakie niesie wolny rynek. Właśnie za tą konsekwentną realizację swojej strategii rozwoju firma została uhonorowana tytułem "Tego, który zmienia polski przemysł".

- Od dwóch lat konsekwentnie wdrażamy nową strategię. Wykorzystując nowoczesne rozwiązania regulacyjne, co jest zasługą Urzędu Komunikacji Elektronicznej, koncentrujemy się na usługach szerokopasmowego internetu dla klientów indywidualnych, jednocześnie kontynuując oferowanie sprawdzonych już rozwiązań dla klientów biznesowych. W tym okresie zmieniliśmy też nasze inwestycje, sprzedając udziały w P4, a kupując Tele 2 i dwadzieścia innych, mniejszych spółek świadczących usługi szerokopasmowego internetu. W sumie na naszej działalności i liberalizacji rynku skorzystali także nasi klienci. Dlatego Netia znana jest z bardzo wysokiej jakości świadczonych usług i równie wysokiej jakości obsługi klienta - powiedział Mirosław Godlewski, prezes Netii, podczas Gali wręczenia tytułów "Tego, który zmienia polski przemysł".

- Tytuł "Tego, który zmienia polski przemysł" traktuję nie tylko jako docenienie naszych dotychczasowych wysiłków, ale i dobry prognostyk na przyszłość. Jestem bowiem przekonany, że szczególnie w tym trudnym dla gospodarki okresie, oferowane przez naszą firmę elastyczne i efektywne kosztowo rozwiązania telekomunikacyjne będą się cieszyć jeszcze większym powodzeniem, szczególnie wśród klientów instytucjonalnych - dodał prezes Godlewski.

Za konsekwentną walkę z monopolem państwowym na rynku usług pocztowych został nagrodzony niezależny operator InPost (kliknij tutaj). Firma, choć działa dopiero dwa lata, już odnotowała sukcesy w walce na nadal ograniczonym, pełnym barier prawnych rynku i rozszerza działalność na nowe jego segmenty.

Dalkia Polska SA (kliknij tutaj) została uhonorowana tytułem "Tego, który zmienia polski przemysł" za wytrwałość w umacnianiu swojej pozycji na rynku polskim, gdzie jest dziś jednym z największych podmiotów w segmencie energetycznym Firma konsekwentnie buduje silną grupę ciepłowniczą, oferuje nowe produkty i usługi, działa na rzecz podnoszenia efektywności energetycznej i redukcji emisji CO2.

- Działamy w Polsce od jedenastu lat. Jestem więc bardzo dumny, że otrzymujemy dziś tytuł „Tego, który zmienia polski przemysł”. Podobnie jak pięć tysięcy naszych pracowników, działając na rzecz zrównoważonego rozwoju, ciągłego polepszania efektywności energetycznej i ograniczenia emisji CO2 w blisko czterdziestu miastach na ternie całego kraju. Dziękuję redakcji „Nowego Przemysłu” za uznanie dla naszych osiągnięć. Z pewnością będzie nas ono motywować do kontynuowania wysiłków - powiedział dobierając wyróżnienie Pascal Bonne, prezes zarządu Dalkia Polska.

Tytułem "Tego, który zmienia polski przemysł" została uhonorowana spółka Astor (kliknij tutaj), która w ciągu kilkunastu lat przeszła drogę od rodzinnej firmy, wydeptującej ścieżki rynku od zera, do uznanego dostawcy systemów, lidera w swojej branży. Wszystko dzięki dostosowanej do potrzeb przemysłu strategii.

Tytułem "Tego, który zmienia polski przemysł" redakcja "Nowego Przemysłu" nagradza te firmy, instytucje, osoby publiczne czy wydarzenia, których wpływ na przemiany ekonomiczne w mijającym roku był największy. Nie jest to zatem wyróżnienie za całokształt działalności, lecz za podejmowanie konkretnych działań, dzięki którym dokonała się widoczna zmiana polskiego życia gospodarczego.

Galę przyznania tytułów "Tego, który zmienia polski przemysł" poprzedziło Forum Zmieniamy Polski Przemysł. To impreza z udziałem najważniejszych osób w polskiej i europejskiej gospodarce. Co roku mamy zaszczyt gościć blisko 1000 osób: przedstawicieli zarządów czołowych polskich przedsiębiorstw, przedstawicieli rządu, parlamentu, administracji publicznej i mediów.

Zapraszamy do przeczytania relacji z tegorocznego Forum Zmieniamy Polski Przemysł Kryzys może wzmocnić polską gospodarkę (kliknij tutaj).

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!