VI Kongres Nowego Przemysłu: inwestycje w sektorze paliwowo-energetycznym dadzą wielki potencjał po kryzysie

 •  2-3 czerwca 2009

VI Kongres Nowego Przemysłu to dwudniowa debata, największa tego typu w Polsce, poświęcona strategicznym zmianom zachodzącym w polskim przemyśle, ze szczególnym uwzględnieniem sektora paliwowo-energetycznego.

Sesja główna odbywała się pod hasłem: Sektor paliwowo-energetyczny, wyzwania na czas kryzysu. Prowadzący debatę, prezes PTWP Wojciech Kuśpik zwrócił uwagę na szczególny czas w jakim odbywa się tegoroczny Kongres. W sektorze, mimo kryzysu finansowego, konieczne są inwestycje, bo z jednej strony trzeba realizować ustalenia Pakietu klimatycznego, a z drugiej branża paliwowo-energetyczna ma mobilizujący wpływ na całą gospodarkę.

Zobacz galerię zdjęć z sesji głównej, zatytułowanej "Sektor paliwowo-energetyczny, wyzwania na czas kryzysu" (kliknij)

Zobacz video

Krzysztof Żuk - sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, potwierdził, że jeszcze w czerwcu czeka nas debiut giełdowy Bogdanki. Wierzymy, że to będzie debiut udany - powiedział Żuk i dodał, że trzeba go też traktować jako zapowiedź przełomu, nawet w tych trudnych czasach dekoniunktury.

Zapewnił, że w polityce MSP nic nie zmieniło. - Jesteśmy zainteresowani prywatyzacją, budową dużych grup energetycznych. Nakładamy na to wszystko zależności zewnętrzne i wewnętrzne, a uważam, że nie stoją one w całkowitej sprzeczności z efektywnością dzialań nawet w tym momencie.

Z kolei Henryk Majchrzak, dyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, zapewnił, że finalizowane jest opracowywanie ważnego dokumentu dotyczącego polityki energetycznej w Polsce. Na jego kształt wpłynęło wiele czynników, a zawierać będzie nie tylko ocenę polityki wcześniejszej, prognozy zapotrzebowania na paliwa i energię, a przede wszystkim plan działań wykonawczych na najbliższe cztery lata.

Jego zdaniem najważniejsze jest w tej chwili poprawa efektywności energetycznej - projekt ustawy został przyjęty w ministerstwie w ub. tygodniu i został skierowany do konsultacji - bezpieczeństwo zaopatrzenia, rozwój energetyki jądrowej, odnawialnej oraz rozwój konkurencyjnych rynków energii i paliw. Zdecydowanie opowiedział się za oparciem naszej polityki paliwowo-energetycznej na własnych zasobach, co jego zdaniem podniesie nasze bezpieczeństwo.

Sprawą kluczową jest uporanie się z problemem CO2, szczególnie wobec ustaleń w ramach Unii Europejskiej, a mamy w tej dziedzinie spore opóźnienia. Nie da się tego osiągnąć bez czystej technologii węglowej np. CCS. Mamy tu dwa projekty i rząd będzie je wspierał - dodał Majchrzak.

Jacek Socha, wiceprezes PricewaterhouseCoopers, uważa, że kryzys w sektorze energetycznym trzeba traktować jako dodatkowy czas na przekształcenia i zmiany. Do 2030 roku zapotrzebowanie na nowe moce są ogromne, aby osiągnąć poziom 51.000 MW. Mówimy więc o olbrzymich liczbach. Zdaniem byłego ministra, w zasadzie wszystko jest zapisane, omówione i ustalone, więc powinniśmy przejść do fazy realizacyjnej. Jednak kryzys przynosi także pewne skrępowanie w osiągnięciu celów. Dlatego szalenie ważne jest kontynuowanie procesu prywatyzacyjnego, pozwalającego pozyskać kapitał na inwestycje.

Kryzys to faktycznie „okno czasu” na realizację inwestycji, szczególnie w nowe moce wytwórcze, ale także w restrukturyzacji sieci przesyłowych zgodził się z przedmówcą Krzysztof Rozen, partner, szef Zespołu ds. Energii i Zasobów Naturalnych w Firmie Doradczej KPMG. Przy okazji powróciła normalność, rynek zdominowany przez producenta zamienił się w rynek konsumenta. Natomiast firmy muszą szukać większych oszczędności i to w ciężkich warunkach trudnego rynku finansowego. I to rynek także wymusza restrukturyzację. Bardzo ważne, zdaniem Rozena, jest pozyskiwanie funduszy na inwestycje i tu potrzebna jest pomoc ministerstwa.

Wyzwania dla sektora energetycznego w czasach kryzysu zdominowały także wypowiedzi kolejnych dyskutantów. Jaki te będzie miało wpływ na inwestycje? Piotr Koczorowski, członek zarządu Enea SA stwierdził jednoznacznie: - Dzięki debiutowi giełdowemu mamy pieniądze na inwestycje i to jest dobra droga pozyskiwania kapitału. Potwierdził, że Enea wznosi dwa bloki energetyczne w Kozienicach po 1000 MW o niskiej emisyjności i wysokiej wydajności. Spółka zamierza inwestować w OZE od 300 do 500 MW w najbliższych latach, inwestować w paliwo pierwotne - wspólnie z Kopalnią Żonin na odkrywce w rejonie Gubina wraz z wybudowaniem tam w przyszłości trzech bloków energetycznych. -Mimo kryzysu nie zmienia się nasza polityka inwestycyjna - dodał. Natomiast w sprawach zaangażowania się Enei w kopalnie węgla kamiennego (Silesia, Bogdanka) stwierdził, że obie propozycje są jeszcze rozważane, ostateczne decyzje nie zapadły.

- Jesteśmy 100-procentowym prywatnym graczem i to świadczy o tym, że inwestor prywatny potrafi sobie dobrze radzić w Polsce - przypomniał Janusz Moroz członek zarządu RWE Polska SA. Przed spółką ciekawy okres inwestycyjny. Rozpoczęty jest proces budowy 800 MW w kopalni Wola na Śląsku. Ma to być najnowocześniejszy obiekt w kraju, z efektywnością 46 proc. To wydatek ok. 1,5 mld euro, a więc ogromna inwestycja. Ale jak wyliczył Moroz, w Polsce potrzeba minimum 1000-1500 MW netto rocznie, a to kontekście wycofywania starych bloków i pewnych ograniczeń wynikających z Pakietu klimatycznego. RWE planuje budowę następnych bloków 800 MW - w tej chwili poszukuje partnerów i lokalizacji. Spółka rozpoczęła też budowę farm wiatrowych, w planie 300 MW do końca 2015 r. Za dwa miesiące gotowa będzie farma wiatrowa w Suwałkach. Moroz wskazał na kilka barier procesów inwestycyjnych, m.in. brak pewności w sprawie upustów przy alokacji CO2, zbyt regulowany rynek, kłopoty z lokalizacją nowych inwestycji i brak nawyku w Polsce do efektywności energetycznej.

Vladimír Černý, dyrektor ds. strategii i rozwoju CEZ kpił nieco z ekspertów, przypominając, że rok temu pokazywali bardzo optymistyczne trendy. A co teraz radzą? Czeski koncern nie obawia się kryzysu i kontynuuje inwestycje w Czechach, Słowacji i w Polsce. Trwa budowa nowego bloku w Skawinie. Černý z zadowoleniem przyjął polski program rozwoju energetyki jądrowej i ponownie zaproponował czeską pomoc.

Spowolnienie gospodarcze ma wpływ na decyzje inwestorów, analizy są ostrożniejsze i faktycznie nastąpiło ograniczenie inwestycyjne, przyznał Kalle-Erkki Penttilä, vicepresident Heat BU, Business Development Poland, Fortum Power and Heat Oy. Zagraniczni inwestorzy bardziej dokładnie przyglądają się prywatyzacji firm energetycznych w Polsce. Fortum kontynuuje swoje inwestycje w Częstochowie, budowa elektrowni powinna się zakończyć w I kwartale przyszłego roku. W związku z celami 3x20 szczególnie ważne w Polsce są, zdaniem Penttili, inwestycje w odnawialne źródła energii, szczególnie biopaliwa.

Pascal Bonne, prezes zarządu Dalkia Polska SA, zauważył że firma jest długofalowym inwestorem i nie obawia się kryzysu, choć ma on znaczenie przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. - Chcemy zwiększyć udział zielonej energii z 5 do 20 procent w ciągu najbliższych pięciu lat - podał prezes Dalkia Polska. - Interesuje nas efektywność energetyczna i wszelkie formy współwytwarzania. Myślimy o inwestycjach rządu 3 miliardów złotych w ciągu 5 lat.

Paweł Olechnowicz – prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Lotos SA, uważa, że trendy na rynku ropy potwierdza zasadność wydobywania surowca. Skoro są już korzystne symptomy, to inwestycje Lotosu są jak najbardziej celowe. Z zadowoleniem dodał, że Program 10+ warty prawie 10 mld euro została już wykonany w 80 proc. Prezes potwierdził inwestycje w upstream na Bałtyku i Morzu Północnym. Dodał, że poprawia się także otoczenie finansowe. W grudniu ub. roku nie było mowy o żadnych kredytach, a w kwietniu Lotos uzyskał 100 mln zł na rozwój inwestycji w upstreamie. - Ot, chyba mamy zaufanie banków, bo kryteria są nadal bardzo ostre - zakończył Olechnowicz.

Andrzej Kania, prezes zarządu Operator Logistyczny Paliw Płynnych Sp. z o.o., firmy odpowiedzialnej za magazynowanie i przesyłanie paliwa, przypomniał, że bardzo ważna i pilna jest regulacja prawna dotycząca systemu zapasów obowiązkowych. W kwietniu rozpoczęły się prace w tym obszarze. Prezes Kania omówił też koncepcję modelu docelowego, gdzie będzie jedna firma magazynująca zapasy, a operatorzy paliwowi zostaną z tego zwolnieni. OLPP inwestuje - przy przychodach rzędu 300 mln zł za 2008 r., poziom inwestycyjny sięga 200 mln zł. Kania ubolewał, że w ostatnich latach OLPP oddało wiele pojemności magazynowych a dochody z tego tytułu nie zwiększyły się. Przyczyna - kryzys.

Mariusz Swora, prezes Urzędu Regulacji Energetyki stwierdził, że energetyka nie jest wyjątkiem w kryzysie światowym. Odbije się to na skali procesu inwestycyjnego, spada popyt na energię elektryczną w Europie o 15-20 proc., w Polsce tylko 10 proc. -To ma wpływ na kształtowanie się cen w tym roku i przyszłym - mówi Swora - Międzyrnarodowa Agencja Energii wskazuje także inne implikacje: bezpieczeństwo, walkę z klimatem, poszerzenie się sfery ubóstwa energetycznego. Wobec tego jak jest w Polsce? - Nieźle, mamy dobry system wsparcia energii z OZE, mamy program EMG, energetyki jądrowej, ale gorzej jeśli chodzi o inwestycje. - ocenił Swora. A jako wyzwania na dziś uznał: inwestycje dywersyfikacyjne, które niosą nadzieję, że będzie większa konkurencja, tworzenie bardziej transparentnego rynku i generowanie efektywności energetycznej. A ceny? Zdaniem Swory, w przyszłym roku zapowiadają się wysokie, wobec niskich w 2009 r.

Do końca tego roku resort ma zamiar zamknąć prywatyzację Enei, potwierdził Marcin Zieliński z Ministerstwa Skarbu Państwa. W przyszłym roku zakończy się natomaist prywatyzacja Energii, ale nie poprzez giełdę, a przez pozyskanie inwestora strategicznego. Co do prywatyzacji Tauronu, Zieliński wskazał na ograniczenie wynikające z zapisu, zapowiadającego, że proces powinien się odbyć przez dwie transze giełdowe, a resort wolałby obecnie otworzyć możliwość szukania inwestora strategicznego. Zieliński liczy, że o akcje Bogdankiwystąpią także OFE. Ciekawie zapowiada się, zaplanwoana na IV kwartał prywatyzacja PGE. - Plany są ambitne i te inwestycje mają szanse, aby ruszyć. I one ruszą - mówi żieliński - Nawet gdyby tylko większość z nich została zrealizowana to już będzie wielki sukces.

Na koniec Krzysztof Żuk z MSP nieco ubolewał, że kryzys finansowy pokrzyżował szyki, bo gdyby nie on wiele strategii byłoby realizowanych, finansowanie nie byłoby tak trudne. Ponadto nie wiadomo, kiedy będzie lepiej. Ale natychmiast dodał, że kryzys to także wyzwanie dla sektora energetyczno- paliwowego. Teraz zarządy potwierdzą swoją sprawność i mają szansę dowieść swojej kompetencji. - Z punktu widzenia rządu chcemy i będziemy wspomagać plany strategiczne. Jesteśmy zdeterminowani aby transakcje prywatyzacyjne domykać. Dekoniunktura opóźnia niektóre plany, ale nie odbiera determinacji. - zakończył

Tadeusz Gańczarczyk

W trakcie VI Kongresu "Nowego Przemysłu" wręczono wyróżnienia nazwane "Nowymi impulsami". Wyróżnienia te otrzymują osoby, przedsiębiorstwa i instytucje działające na rzecz rozwoju polskiego sektora energetyczno-paliwowego, promujące nowe i energooszczędne technologie, a także kształtujące świadomość społeczną pod kątem efektywności energetycznej i podejmujące działania na rzecz rozwoju rynku energii. Zobacz relację z wręczenia wyróżnień (kliknij)

Kongres "Nowego Przemysłu" to impreza z udziałem najważniejszych osób w gospodarce. Jak co roku gościmy około 1000 osób: przedstawicieli zarządów czołowych polskich i europejskich przedsiębiorstw, przedstawicieli rządu, parlamentu, administracji publicznej i mediów.

Polecamy materiały naszych dziennikarzy, które powstały podczas Kongresu:
CEZ: kryzys nie weryfikuje naszych planów inwestycyjnych

Olechnowicz: znowu czas na inwestycje w wydobycie ropy

Petrobaltic do Lotosu zgodnie z planem

Lotos zakłada poprawę wyników w 2009 roku

Prywatyzacja Puław jednak zgodnie z planem

Mariusz Swora: ceny energii nie powinny rosnąć

Poprawa efektywności energetycznej leży w zasięgu ręki

Systemy IT niezbędne dla rozwoju energetyki

Za kilkanaście lat technologie CCS będą standardem?

Odsuwa się decyzja KE w sprawie projektów demonstracyjnych CCS

Nowe technologie w energetyce to nie wszystko

Kręta droga do wolnego rynku energii

Czas na źródła odnawialne

Sen o własnej ropie zweryfikował kryzys gospodarczy

Nie czas myśleć o własnym wydobyciu

Inwestuj w kryzysie aby zająć lepszą pozycję w okresie boomu

Rozsądnie jest rozmawiać z naftowymi koncernami rosyjskimi

Podkarpaccy gazownicy inwestują w infrastrukturę

ZAK poczeka na giełdę

OLPP nieznacznie stracił udziały w rynku

Energetyka gazowa nieopłacalna?

Kryzys nie bije po gazowych inwestycjach

Energetyka odnawialna - dane są zatrważające!
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!