Podczas trzciego Regionalnego Forum Biznesu w Wielkopolsce, organizowango przez Ernst & Young we współpracy z Miesięcznikiem Gospodarczym "Nowy Przemysł", dyskutowano o kierunkach rozwoju województwa oraz miasta Poznania.
Przedsiębiorcy uczestniczący w debacie podkreślają, że Wielkpolska i Poznań nie są atrakcyjne dla inwestorów, którzy chcą otwierać fabryki, aby zatrudniać osoby niewykwalifikowane za niskie stawki. Poznań nie jest i już nie będzie regionem o dużym bezrobociu, dysponującym tanią siłą roboczą. Z jednej strony zniechęca to wiele firm do lokowania fabryk, a z drugiej pokazuje, że trzeba zwiększyć ilość miejsc pracy dla osób o wysokich kwalifikacjach.
- Inwestorzy chcą zatrudniać fachowców, zarówno po średnich szkołach technicznych i inżynierów. Musimy więc kształcić specjalistów, uczelnie powinny dostosować kierunki do potrzeb biznesu, jednak tej współpracy nie ma. Jeden z inwestorów nie mógł się porozumieć z poznańskimi szkołami, nawiązał współpracę dopiero z AGH w Krakowie - opowiada Krzysztof E. Dołganow, prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
O konieczności zmiany kierunków nauczania przekonany jest też Marcin Kaszuba, menedżer działu usług doradztwa w zakresie ulg i dotacji inwestycyjnych w Ernst&Young. Tłumaczy on, że należy postawić na gospodarkę opartą na wiedzy.
Specjalizacją Wielkopolski jest sektor spożywczy. Na wsiach rolnictwo jest dominującym sektorem. Zdaniem Macieja Dudy, prezesa PKM Duda, nie widać działalności organizacji, które powinny zająć się przekwalifikowaniem rolników, dlatego rolnictwo na wsiach będzie wciąż dominowało. Natomiast pracowników do przedsiębiorstw przemysłowych brakuje ,a nie ma warunków, by ich pozyskać z Ukrainy.
Według Wojciecha Witkowskiego, wiceprezesa Inter Groclin Auto, Poznań i region wielkopolski powinny posiadać specjalizacje w określonych sektorach gospodarki. Te specjalizacje powinny być częścią oferty regionu dla inwestorów. Brak specjalizacji nie przyciągnie konkretnego biznesu.
Debata o rozwoju gospodarczym Wielkopolski rozpoczęła konferencję Regionalne Forum Biznesu. W dalszych częściach konferencji uczestnicy wysłuchali m.in praktycznych prelekcji specjalistów Ernst&Young w dziedzinach takich jak zarządzanie, finanse, podatki, pozyskiwanie dofinansowania inwestycji ze środków europejskich.
Zobacz także inne teksty naszych dziennikarzy, które powstały podczas Regionalnego Forum Biznesu:
Inwestorom brakuje "technicznych" - rozmowę wnp.pl z Krzysztofem, E. Dołganowem, prezesem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Poznań siedzibą centrów usług i IT?