Wojewódzkie centra partnerstwa publiczno-prywatnego pozwolą ruszyć inwestycjom?

22-23 września 2009

Dopiero gdy w Niemczech, przy ministerstwach landów, stworzyliśmy centra kompetencyjne do spraw promocji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego, liczba takich inwestycji mocno wzrosła. W Polsce może być podobnie - powiedziała w Katowicach podczas dwudniowego warsztatu – konferencji "PPP w budownictwie publicznym" Regina Cablitz z ministerstwa finansów Nadrenii i Westfalii.

Polecamy galerię zdjęć: Warsztaty: "PPP w budownictwie publicznym"

Pierwsze pilotażowe projekty partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) ruszyły w Niemczech w 2002 roku. Od tego czasu ich liczba rośnie bardzo szybko. Jak wynika z danych PPP-Task Force (agendy publicznej wspierającej projekty PPP) 132 publiczno-prywatne inwestycje zakończone podpisaniem umowy idą już dziś u naszych sąsiadów w miliardy euro. Udział PPP we wszystkich inwestycjach budowlanych w niemieckiej gospodarce osiągnął natomiast właśnie 4,5 proc..

- W formule PPP realizujemy głównie projekty budowy i modernizacji szkół, budynków administracyjnych i rekreacyjno-kulturalnych oraz infrastrukturę sportową. Mały procent stanowi też infrastruktura drogowa. Co jednak ważne, dopiero gdy w Niemczech przy ministerstwach landów stworzyliśmy centra kompetencyjne do spraw promocji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego liczba takich inwestycji mocno wzrosła. W Polsce może być podobnie - powiedziała w Katowicach Regina Cablitz z ministerstwa finansów Nadrenii i Westfalii, która działa w regionalnym PPP Task Force, które kojarzy, pomaga i doradza przedstawicielom sektorów publicznego i prywatnego, pragnącym realizować wspólne inwestycje.

Od 27 lutego mamy nad Wisłą nową ustawa o PPP. Lepszą, ale wciąż niedoskonałą. Wobec czego projektów partnerstwa publiczno prywatnego jak nie było w Polsce, tak nie ma (poza kilkoma wyjątkami potwierdzającymi regułę). Być może gdybyśmy wzięli przykład z Niemców byłoby inaczej?

Duża część zaangażowanych w popularyzację partnerstwa publiczno-prywatnego nad Wisłą wolałaby jednak, żeby polskie centrum wspierania i legitymizacji projektów PPP powstało na poziomie ministerialnym. Czy to możliwe?

- Myślę, że nie tylko możliwe, ale i rezolutne. Urzędy wojewódzkie i marszałkowskie w Polsce nie mają takiej siły i budżetów jak niemieckie landy. Zresztą bez takiej instytucji wątpię, by projekty ruszyły pełną parą - mówi Christian Schnell, partner zarządzający BSJP, Taylor Wessing z Warszawy.

Za utworzeniem agendy na poziomie ministerialnym jest też Piotr Uszok, prezydent Katowic. - Potrzebujemy agendy rządowej, gdzie wszystkie informacje byłyby przesyłane, konsultowane, analizowane, gdzie spływałyby wnioski i przygotowywane byłyby podstawowe zapisy kontraktowe, umowy - mówi Piotr Uszok.

Nastroje studzą jednak Rodosław Stolicki z fundacji Centrum PPP i Krzysztof Siwek, dyrektor departamentu przygotowania projektów indywidualnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

- Rząd tak jak nie chciał brać tego problemu na swoje barki, tak nie zechce. Mamy zespół, pracujemy nad pilotażowym projektem PPP i wzorem partnerskiej umowy - mówi Radosław Stolicki.

Krzysztof Siwek twierdzi z kolei, że powołanie agencji promującej i doradzającej przy PPP miałoby sens. Nawet przy jego ministerstwie (dobry byłyby też resort finansów i gospodarki). Jest jednak jedno ale. - W ministerstwach jest dziś mniej pieniędzy, a nie więcej - wobec czego wątpię, by była zgoda na powołanie dodatkowej agendy. Centra PPP - moim zdaniem - powinny powstać przy regionach - mówi Krzysztof Siwek.

Powyższa dyskusja to efekt dwudniowego warsztatu – konferencji, który został zorganizowany w dniach 22-23 września 2009 r. w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Na Górnym Śląsku z samorządowcami spotkali się praktycy, eksperci od inwestycji w drodze partnerstwa publiczno-prywatnego z Polski i Niemiec. Organizatorami warsztatu byli Ministerstwo Finansów Nadrenii Północnej-Westfalii, PPP-Task Force Niemcy oraz Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości SA - wydawca m.in. portalu wnp.pl i miesięcznika "Nowy Przemysł" .

Czytaj także teksty powstałe przy okazji warsztatów:

Partnerstwo publiczno-prywatne: potrzebna jest determinacja samorządów

Partnerstwo publiczno-prywatne skomplikowane, ale opłacalne

Prezydent Katowic: lada dzień przetargi na inwestycje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego

PPP: zadania, narzędzia i pieniądze

EBI chce finansować partnerstwo-publiczno prywatne w Polsce

Do 2015 roku będzie siedem nowych spalarni śmieci?

Dobry przykład partnerstwa publiczno-prywatnego

Do publiczno-prywatnych inwestycji nie trzeba wielkiego kredytu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!