Janusz Olszowski

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, prezes zarządu

Janusz Olszowski

Rok urodzenia

1955

Wykształcenie

W roku 1980 ukończył studia na Wydziale Górnictwa i Geologii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na AGH odbył także podyplomowe studia z zakresu aerologii; na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego – podyplomowe studia "Administracja i zarządzanie". 

Kariera zawodowa

W latach 1980-1996 pracował na stanowiskach kierowniczych pod ziemią w kopalniach węgla „Janina” i „Halemba” oraz w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Uczestniczył w akcjach ratowniczych, przeprowadzał kontrole kopalni. Był głównym inżynierem CSRG.  

W roku 1996 został dyrektorem Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Od roku 1998 jest jej prezesem.

W latach 2016-2018 był wiceprezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EUROCOAL. Obecnie jest członkiem jego Komitetu Wykonawczego.

Pracuje między innymi w Komitecie Sterującym do spraw Górnictwa przy Ministrze Energii, w Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie przy Wyższym Urzędzie Górniczym, w Zespole Trójstronnym do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników oraz w Komitecie Górnictwa Polskiej Akademii Nauk.

Uczestniczy w pracach Rady Społeczno-Programowej Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, rad naukowych Głównego Instytutu Górnictwa oraz Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.

Jest autorem kilkudziesięciu publikacji i ekspertyz. 

Ma stopień zawodowy generalnego dyrektora górniczego I stopnia. 

PODOBNE PROFILE
NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!