15 tys. zł na rękę dla kierowcy. Boom na drogach nie ustaje

15 tys. zł na rękę dla kierowcy. Boom na drogach nie ustaje
W Polsce działa 125 tys. firm zajmujących się transportem drogowym towarów. Fot. Shutterstock.com

Transport drogowy odgrywa krytyczną rolę przy wytwarzaniu połowy polskiego PKB, a branża rozwija się w tempie około 10 proc. rocznie. Przed nią jednak poważne wyzwania: pakiet mobilności, regulacje klimatyczne, brak pracowników, a ostatnio wojna w Ukrainie. Fundament, na którym polscy przewoźnicy zbudowali siłę sektora, nadal jednak wydaje się mocny.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W Polsce działa 125 tys. firm zajmujących się transportem drogowym towarów.  Kluczowe dla rozwoju branży, ze względu na jej międzynarodowy charakter, jest 38 tys. firm posiadających licencję wspólnotową.
 • Od 2019 roku polskie firmy, po wyprzedzeniu niemieckich, są liderem w pracy przewozowej na rynku europejskim. Łącznie wypracowują ponad 300 mld tonokilometrów rocznie.
 • W transporcie międzynarodowym zarobki plasują się w przedziale 7-11 tys. zł na rękę, nie dziwi wynagrodzenie 15-16 tys. zł. Polscy kierowcy pod tym względem dogonili niemieckich kolegów.
We wtorek (5.04) w Warszawie został zaprezentowany raport „Transport drogowy w Polsce 2021+” opracowany przez SpotData na zlecenie i przy merytorycznej współpracy ze związkiem pracodawców Transport i Logistyka Polska. Partnerami opracowania są Inelo oraz Grupa Wielton.

Jak podkreślają jego twórcy, raport jest jedynym, kompleksowym opracowaniem, które pokazuje stan  branży w Polsce i najważniejsze wyzwania przed nią stojące. Opiera się on na analizach publicznych danych statystycznych z Polski i Europy, sprawozdaniach finansowych 100 największych firm w kraju, własnym badaniu ilościowym na próbie 115 przedsiębiorstw oraz rozmowach z przedstawicielami przewoźników. 

- Całościowy obraz ma m.in. pozwolić politykom opierać się na liczbach, a nie na subiektywnym odczuciu. To drugie może prowadzić do mylnych wniosków i pogrążyć branżę - powiedział Maciej Wroński, prezes TLP.

125 tys. firm - branża krytyczna dla całej gospodarki

W Polsce działa 125 tys. firm zajmujących się transportem drogowym towarów. Kluczowe dla rozwoju branży, ze względu na jej międzynarodowy charakter, jest 38 tys. firm posiadających licencję wspólnotową.

Przedsiębiorstwa działające w branży transportu drogowego
Ważnym trendem na rynku jest postępująca stopniowo konsolidacja, czyli wzrost znaczenia firm średnich i dużych, kosztem mikroprzedsiębiorstw, których wciąż jest większość. 150 największych firm daje aż 16 proc. przychodów branży. Przychody rosną w tempie około 10 proc. rocznie, marże są utrzymywane na stabilnym poziomie, podobnie jak wskaźniki zadłużenia.

Jak pokazuje raport, transport drogowy towarów jest jedną z trzech największych branż polskiej gospodarki, obok handlu hurtowego i handlu detalicznego. Bezpośredni udział sektora transportu i magazynowania w polskim PKB wynosi 6 proc., ale jego znaczenie dla gospodarki jest znacząco wyższe.

Bez transportu inne branże nie mogłyby funkcjonować - szczególnie handel i przemysł. Z szacunków TLP i SpotData wynika, że transport jest jedną z krytycznych pozycji kosztowych dla branż, które wytwarzają 50 proc. polskiego PKB. Jednocześnie firmy transportowe wożą 85 proc. polskiego eksportu i płacą ponad 16 mld zł podatków do budżetu państwa i samorządów. 

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (37)

Do artykułu: 15 tys. zł na rękę dla kierowcy. Boom na drogach nie ustaje

 • Ozyr 2022-04-15 07:52:38
  Ten co to napisał o tych 15 tys na rękę to chyba się z baranem na łby pozamieniał. Jak jest tak super pismaku to zapraszam za kółko. W końcu to super kasa co nie? Jestem w trasie średnio w miesiącu 22 dni, praca się zaczyna od startu do zjazdu. Czyli pracuje 480 godz zarabiam 7 tys to daje 14 zł za godz. I do tego rozłąka z rodziną. Czy to takie olbrzymie pieniądze? Skończyłem studia a że lubię jeździć to tak mam i nikogo nie obwiniam. Tylko niech artykuł będzie rzetelny. Wstyd Pismaku. Nie pozdrawiam.
 • Maciej 2022-04-14 12:56:45
  Wystarczy przeczytać opinie i wiadomo że ten pismak nie ma pojęcia o czym pisze dostaje kasę od firm transportowych które okradały kierowców przez lata i na tym zbudowali potęgę polskiego transportu a teraz nie ma im kto jeździć to płacą takim żeby pisali głupoty
 • KING KONG 2022-04-13 11:06:34
  CZŁOWIEKU KTÓRY TO PISAŁEŚ ZEJDZ NA ZIEMIE SKĄD WZIOŁEŚ TE 15 TYŚ NA RĘKĘ, CHYBA TYLE WZIOŁEŚ ZA NAPISANIE TYCH GŁUPOT
 • Win7 2022-04-11 07:18:23
  Potęgę zbudowali na tym że duża większość firm płaci składki od najniższej krajowej a resztę pod stołem a żony kierowców latają do opieki społecznej bo im wszystko się należy taka prawda
 • Kamil 2022-04-10 00:01:48
  Hahaha 15 tys ciekawe gdzie. 7 to tak tyle zarobisz. Tylko nikt nie pisze że nasza dniówka to 15 godz trzy dni i 13 godz kolejne 3 dni. I prawie zawsze jest na maksa. Etat to 8 godzin i do domu, a my w kabinie do domu daleko. Dużo zarabiamy? Drugi raz bym na to nie poszedł, nie polecam, mimo że lubię jeździć. Pozdrawiam

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.152.207
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!