Będziemy latać mniej, drożej, czyściej. Liczyć się będzie marża

Będziemy latać mniej, drożej, czyściej. Liczyć się będzie marża
– Wola latania wróci. Każdy z nas chce wylecieć na wakacje za granicę i zwiedzić jakąś stolicę w Europie. Ten optymizm jest, ale jest też szara rzeczywistość – mówi Artur Tomasik. Fot. Shutterstock

– Myślę, że nikt już nie będzie generował tak dużej podaży bez refleksji. Na pewno wszyscy skupią się na odbudowaniu zasobów gotówki. Może w pierwszym okresie będziemy mieli na rynku dużą konkurencyjność i dość niskie ceny biletów, ale to się unormuje – przewiduje w rozmowie ramach cyklu EEC People Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

  • Docelowo bilety będą droższe – prognozuje Tomasik. Linie lotnicze będą wybierały mniej ryzykowne, średniej wielkości porty lotnicze, w których będzie większa możliwość wypełnienia samolotów.
  • Szef ZRPL szacuje, że w najbliższych latach utrzyma się spadek w ruchu biznesowym rzędu 40-50 procent.
  • Rozmowa z Arturem Tomasikiem, prezesem Związku Regionalnych Portów Lotniczych, jest elementem cyklu publikacji związanych z merytorycznym przygotowaniem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC). Wywiady z decydentami, ekspertami i znanymi menedżerami łączy nowy kongresowy brand – EEC People.
  • Już za niecałe trzy tygodnie odbędzie się EEC Trends (17-18 lutego 2021 r.), w gronie wyjątkowych gości będziemy debatować nad głównymi trendami, które staną się przedmiotem dyskusji w trakcie tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Sytuacja w portach lotniczych w całej Europie przypomina tę z szatni klubu piłkarskiego, który nie gra, bo wypadł z rozgrywek. Istnieje realne ryzyko, że pracownikom zacznie brakować automatyzmu przy wykonywanych czynnościach i wprawy, która – w ich przypadku – potrzebna jest przy procedurach związanych przecież z bezpieczeństwem. 

– Osoby obsługujące w Pyrzowicach niegdyś ponad 100 rejsów dziennie, dzisiaj obsługują dwa. Każdy zespół wymaga ciągłego doskonalenia i treningu. Jest to duży kłopot w lotnictwie, aby na dobrym poziomie bezpieczeństwa i mobilności utrzymać całą branżę. A możemy się spodziewać, że powrót będzie błyskawiczny – uważa Tomasik.

Wiele przedsiębiorstw handlingowych zwolniło dotychczas już setki osób. W portach lotniczych jednak nie można tego tak bezkrytycznie robić ze względu na unikalne umiejętności i długi proces szkolenia takich pracowników.

Kształcenie i praktyka

Artur Tomasik, prezes ZRPL i spółki GTL SA, która zarządza pyrzowickim lotniskiem, jest już drugą kadencję członkiem Rady Politechniki Śląskiej, na której od 12 lat kształci się ekspertów lotniczych na dwóch kierunkach: nawigacja lotnicza oraz mechanik lotniczy.

– Owszem, ograniczamy liczbę studentów, ale ze względu na to, że w ramach tych studiów muszą być obowiązkowe zajęcia techniczne, a tutaj mamy obecnie jeszcze ograniczone możliwości. Liczę, że po wybudowaniu kolejnego hangaru technicznego w Pyrzowicach, dedykowanego dla Wizz Aira, będziemy mieli większe możliwości szkolenia ludzi uczęszczających na zajęcia na Politechnice – mówi Tomasik.

 

COVID-19 jak atak na WTC

Nowa sytuacja wymusiła na lotnictwie wprowadzenie nowych zasad poruszania się po lotniskach oraz już w samych samolotach. Po zamachach terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku branża musiała zmienić wiele norm i procedur związanych z bezpieczeństwem lotów. Teraz też - w okresie wychodzenia z pandemii - będziemy mieli do czynienia z nowymi realiami podróżowania.
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będziemy latać mniej, drożej, czyściej. Liczyć się będzie marża

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.184.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!