Budownictwo kolejowe potrzebuje awaryjnych działań

Budownictwo kolejowe potrzebuje awaryjnych działań
By nie zakłócać inwestycji kolejowych, trzeba zwiększyć waloryzację kontraktów - wskazuje Krzysztof Niemiec. Fot. Mat. pras. PKP PLK

Mimo ogłoszenia w tym roku przez PKP PLK przetargów na ponad 11 mld zł i zapowiedzi zwiększenia rządowego udziału w programie Kolej Plus - z 5,5 mld zł do 11 mld zł, branża budownictwa kolejowego jest nadal pełna obaw.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • - Trudna sytuacja w branży transportowej szczególnie mocno dotyka firm związanych z inwestycjami kolejowymi - zwraca uwagę Krzysztof Niemiec, wiceprezes Track Tec.
  • - Nie można osłabiać potencjału branży, kondycji przedsiębiorstw. Rolą rządu jest reagowanie na obecne problemy, podejmowanie działań awaryjnych na miarę zagrożeń. A te są poważne, wpływające nawet na dalsze istnienie wielu podmiotów - zwraca uwagę.
  • O infrastrukturze transportowej w Polsce będziemy rozmawiać podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Debata na ten temat odbędzie się 25 kwietnia. Zapraszamy! Rejestracja dostępna TU.
- Obecna trudna sytuacja w branży transportowej jest wynikiem zbiegu wielu niekorzystnych zdarzeń. Szczególnie mocno dotyka ona firm związanych z inwestycjami kolejowymi. Chronologicznie: do braku przetargów praktycznie w całym 2021 roku, doszły inflacja, duży wzrost cen materiałów, energii, paliw. Do tego trwający zastój w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych oraz poważne konsekwencje wynikające z agresji Rosji na Ukrainę - mówi Krzysztof Niemiec, wiceprezes Track Tec, firmy produkującej materiały do budowy nawierzchni kolejowej, który będzie gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Jak mówi, następstwa takiego nagromadzenia problemów mocno dotyczą firm związanych z realizacją inwestycji w infrastrukturze transportowej, a przecież to one mają pracować i dostarczać środków do budżetu (podatki) czy też korzyści dla społeczeństwa (zatrudnienie.

Zdaniem wiceprezesa Track Tec potrzeba pilnych działań idących sektorowi w sukurs.

- Nie można osłabiać potencjału branży, kondycji firm... Rolą rządu jest reagowanie na obecne problemy, podejmowanie działań awaryjnych na miarę zagrożeń. A te są poważne, wpływające nawet na dalsze istnienie wielu podmiotów - mówi.

Co więc trzeba zrobić?

- Rząd polski musi dać szansę urzędnikom z Unii na odblokowanie pieniędzy - w pierwszej kolejności z Funduszu Odbudowy, a to z uwagi na krótki czas na ich wykorzystanie (do sierpnia 2026 roku). Niezależnie od tego funduszu powinniśmy mieć dostępne  środki z III perspektywy unijnej na lata 2021-2027, tj. z funduszy FEnIKS i Connecting Europe - argumentuje Krzysztof Niemiec.

Przypomnijmy, spora część Krajowego Planu Odbudowy zawiera propozycje inwestycji kolejowych - i to zarówno w tabor, jak i w infrastrukturę.

Czytaj także: Lepiej dla przewoźników kolejowych, gorzej dla drogowych. Szczegóły polskiego planu odbudowy

- Rząd ma też drugie ważne zadanie: zapewnienie finansowania pomostowego dającego możliwość inwestorowi - PKP PLK - ogłaszanie przetargów i podpisywanie umów z wykonawcami, zapewniając w ten sposób ciągłość realizacji inwestycji kolejowych - mówi Krzysztof Niemiec.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budownictwo kolejowe potrzebuje awaryjnych działań

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.134.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!