Czeka nas kumulacja na kolei. Na torach leży aż 41 mld zł

Czeka nas kumulacja na kolei. Na torach leży aż 41 mld zł
Na Krajowy Program Kolejowy przeznaczono 67,5 mld zł. Budżet Krajowego Funduszu Dróg jest wyższy - 107 mld zł Fot. Mat. pras.

- Na kolei zapowiada się spiętrzenie robót. Cała branża musi być na to przygotowana - mówi Krzysztof Niemiec, wiceprezes Track Tec. Odnosi się także do Strategii Rozwoju Transportu z 2019 roku. - Potrzebna jest też jej pilna weryfikacja w związku polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

  • Prognozę rozwoju sytuacji na rynku budownictwa kolejowego dobrze obrazują liczby. W latach 2021-2023 nakłady inwestycyjne mają wynieść kolejno: 11,3; 15,4; 14,1 mld zł. Tymczasem najwyższe dotychczasowe wydatki zrealizowane to te z roku 2019, wynoszące 9,1 mld zł.
  • Inna kwestia: konieczna jest pilna weryfikacja Strategii Rozwoju Transportu z 2019 roku, połączona z wyznaczeniem celów, w tym zwymiarowanych, dających realne szanse na wypełnienie zadań wynikających z polityki klimatycznej Unii - uważa Krzysztof Niemiec, wiceprezes firmy Track Tec.
  • O tym, ale także innych ważnych dla sektora transportu sprawach, będzie mowa już wkrótce na Europejskim Kongresie Gospodarczym.
Jesteśmy w końcowym okresie unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. W tej i poprzedniej znaczne pieniądze przeznaczone były na inwestycje drogowe i kolejowe.

- Tak. W ramach unijnej Polityki Spójności Polska uzyskała 82,5 mld euro na lata 2014-2020. Aż 1/3 tej kwoty znalazła się w Programie Infrastruktura i Środowisko, w którym największy udział mają inwestycje drogowe i kolejowe.

Uchwały Rady Ministrów z 2015 roku ustanawiały dwa ważne programy: Krajowy Fundusz Dróg ze 107 mld zł na nowe inwestycje drogowe, a więc na budowę autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic, i Krajowy Program Kolejowy z 67,5 mld zł - na inwestycje w infrastrukturze kolejowej.

Różnica w obu programach jest zasadnicza: drogi to budowa nowych, kolej - inwestowanie w istniejącą infrastrukturę.
Jak wykorzystaliśmy te pieniądze?

- Inwestycje transportowe z II perspektywy jeszcze są realizowane, a to z uwagi na przyjętą regułę n+3, dającą możliwość wydatkowania środków unijnych do końca 2023 roku.

Trzeba odnotować, że inwestycje drogowe realizowane są sprawniej od kolejowych. Oczywiście widać argumenty na uzasadnienie takiego stanu - choćby ten, że infrastruktura kolejowa modernizowana jest przy zachowaniu ruchu pociągów - ale  jednak zaawansowanie wydatkowania środków finansowych przemawia zdecydowanie na korzyść dróg.

Na inwestycje kolejowe w ramach aktualnego KPK - wynoszącego 76,7 mld zł - wydano w latach 2014-2020 tylko 36 mld zł, a zatem  pozostaje prawie 41 mld zł na trzy ostatnie lata.

Nastąpi kumulacja robót na kolei?

- Nie może być inaczej, gdyż pieniądze na inwestycje trzeba wykorzystać. Tę kumulację dobrze obrazują liczby z aktualnego KPK.

Na lata 2021-2023 wydatki na inwestycje kolejowe mają wynieść kolejno: 11,3; 15,4; 14,1 mld zł. Dotychczasowe najwyższe zrealizowane to te z roku 2019, czyli 9,1 mld zł.

Nastąpi spiętrzenie robót, na które cała branża musi być przygotowana. Tak ważnym jest zatem maksymalnie sprawne realizowanie inwestycji kolejowych w każdym z bieżących miesięcy dla niepogłębiania problemów, które nas czekają.

Czytaj także: Niezrealizowane przetargi kolejowe destabilizują firmy budowlane

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną kolej bez sprawnej infrastruktury kolejowej, stąd takie zainteresowanie efektami jej modernizowania. A przecież mamy jeszcze unijne wymagania klimatyczne...

- Tak, to sprawia, że wielkość sieci kolejowej, jej parametry, a w konsekwencji oferta dla przewoźników będą budziły coraz większe zainteresowanie.

Unijne dokumenty, w przeciwieństwie do naszych krajowych strategii, zawierają skonkretyzowane wymagania klimatyczne dotyczące transportu. Docelowo emisja CO2 ma zmniejszyć się w transporcie o 90 proc. do roku 2050. Powszechne jest oczekiwanie, że w osiągnięciu tego celu dużą rolę odegra kolej, zwiększająca przewozy, a w szczególności odciążająca drogi z ciężkiego transportu towarów.

Aby tak się stało w naszym kraju, konieczna jest pilna weryfikacja Strategii Rozwoju Transportu z 2019 roku, połączona z wyznaczeniem celów, w tym zwymiarowanych, dających realne szanse na wypełnienie zadań wynikających z polityki klimatycznej Unii. Strategia powinna też sprzyjać zbudowaniu systemu transportu w Polsce odpowiadającego aspiracjom społeczeństwa.

O inwestycjach infrastrukturalnych będzie mowa już wkrótce podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Weźmie pan udział w debacie „Strategia transportowa dla Polski”, która odbędzie się 20 września.

- Jak co roku, wybieram się na Kongres. Debata na pewno będzie bardzo interesująca dla przewoźników, branży budownictwa infrastrukturalnego, ale także dla pasażerów i przedstawicieli firm zamawiających transport ładunków. Serdecznie zapraszam!

Dowiedz się więcej o Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, 20-22 września 2021 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Czeka nas kumulacja na kolei. Na torach leży aż 41 mld zł

  • Pamiętliwy 2021-09-02 19:09:01
    Rostowski mówił, że,, piniendzy"nie ma.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.175.191.46
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!