Dostępność materiałów i surowców będzie utrudniona przez lata

Dostępność materiałów i surowców będzie utrudniona przez lata
Zbigniew Konieczek: Dostępność surowców i podzespołów stała się ważniejszym dla firm czynnikiem niż ich cena. Fot. PTWP

- Nie przewiduję w najbliższym czasie, liczonym raczej w latach niż w miesiącach, znaczącej poprawy dostępności materiałów czy surowców - z kilku względów - mówi w rozmowie z WNP.PL Zbigniew Konieczek, prezes Newagu.

  • - Zaburzenia w łańcuchach dostaw nie spowodowały u nas drastycznych konsekwencji, ale zdarzały nam się przesunięcia w harmonogramie produkcji - przyznaje Zbigniew Konieczek, prezes Newagu.
  • Jego zdaniem w najbliższym czasie nie ma co liczyć na większą dostępność materiałów. - Unia Europejska ani nie jest rynkiem dużym, ani zasobnym w surowce, zwłaszcza surowce ziem rzadkich. Zawsze zatem, w mniejszym bądź większym stopniu, będziemy zależni od źródeł zewnętrznych - podsumowuje prezes.
  • Rozmowa jest częścią wspólnego projektu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) oraz ING Banku Śląskiego. Raport dotyczący wpływu zaburzeń w łańcuchach dostaw na gospodarkę i działające w Polsce firmy powstaje jako część kampanii EEC.

Popandemiczne ożywienie i kumulacja popytu spowodowały zaburzania łańcuchów dostaw w handlu międzynarodowym. Jak te zakłócenia odbiły się na działalności państwa firmy?

Zbigniew Konieczek: - Zdarzały nam się przesunięcia w harmonogramie produkcji. Szczęśliwie nie dotyczyły nas przypadki drastyczne, ale przesunięcia między miesiącami czy kwartałami zdarzyły się. Niestety, wzrosły koszty zakupu materiałów (ze względu na wszechobecne podwyżki cen) - mimo braku możliwości z naszej strony renegocjacji cen produktu finalnego, jakim jest pojazd trakcyjny.

Zobacz też: Globalne łańcuchy dostaw w ogniu zmian. Czeka nas poważna dyskusja

Jakie doraźne zaradcze środki podjęła państwa firma dla uśmierzenia bądź likwidacji reperkusji zakłóceń w łańcuchach dostaw?

- Musieliśmy się zmierzyć ze znacznie bardziej dynamicznymi zmianami w łańcuchu dostaw. Jeszcze ściślej monitorujemy swoje zakupy oraz staramy się tam, gdzie to możliwe zabezpieczać się w produkty i kontraktować usługi z większym niż do tej pory wyprzedzeniem. Częściej też szukamy zamienników niedostępnych bądź trudno dostępnych produktów.

Zobacz też: Eksperci: Omikron może przedłużyć kryzys łańcuchów dostaw, firmy szykują się na nowe zakłócenia w Chinach

Czy - i ewentualnie jakie - strategiczne, systemowe decyzje rozpatrujecie w kontekście poważnych zaburzeń w łańcuchach dostaw?

- Tam, gdzie to możliwe, szukamy dostawców jak najbliżej naszej firmy. Jednocześnie współpracujemy z wieloma partnerami, którzy swoją produkcję mają zlokalizowaną w różnych miejscach na świecie - od USA po Chiny. Zależy nam, by wiązać się współpracą na lata, dlatego nie przewidujemy drastycznych zmian w naszej polityce zakupowej.

Czy rozwiązywanie problemów z dostępem komponentów wymusiło w przypadku Newagu inwestycje, a może wręcz przeciwnie - dezinwestycje?

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dostępność materiałów i surowców będzie utrudniona przez lata

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.230.152.133
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!