Francja traktuje Polskę jak raj podatkowy

Francja traktuje Polskę jak raj podatkowy
- Myśleliśmy, że to są odosobnione „wybryki” lokalnych inspektorów pracy, ale wygląda to na powtarzający się sposób prowadzenia bardzo uciążliwej kontroli polskich firm usługowych - mówi Benio. PTWP
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Adam Sierak
  Adam Sierak
 • Dodano: 21-05-2021 06:01

Unia Europejska to szereg swobód gospodarczych, w tym ta dotycząca swobody świadczenia usług na terenie Wspólnoty. Polska w oczach francuskiego urzędnika to jednak raj podatkowy. Składki na ubezpieczenie zdrowotne i wpływy podatkowe stanowią - zdaniem Marka Benio, wiceprezesa Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy (EIMP) - istotę sporu między polskimi usługodawcami a francuską administracją.

 • Przepis o zatrudnieniu ukrytym jest wykorzystywany, by przymuszać usługodawców, którzy tylko czasowo świadczą usługi nad Sekwaną, do tego, by zakładały tam przedsiębiorstwo.
 • Francuska inspekcja pracy wyspecjalizowała się w kontrolach u kontrahentów m.in. polskich firm, które kończą się w większości zerwaniem z nimi kontraktów z obawy o odpowiedzialność za rzekomo wspólnie popełnione przestępstwo.
 • Problemem polskich firm we Francji zajmuje się Parlament Europejski, rozmawiają o tym ministrowie obu krajów. Marek Benio uważa jednak, że najwięcej w tej sprawie mogą zrobić same poszkodowane przez francuski system firmy, które mogłyby wpłynąć na to, że Komisja Europejska skieruje jednak skargę do Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Francji w sprawie naruszenia traktatu UE:

- Jeśli porównamy wysokość obciążeń pozapłacowymi kosztami pracy, czyli wysokość składek na ubezpieczenia społeczne i wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych, to prawie każde  państwo członkowskie Unii Europejskiej na tle Francji wygląda jak raj podatkowy. Składki na ubezpieczenie społeczne we Francji są po prostu bardzo wysokie - mówi Marek Benio, prawnik i wiceprezes Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy.

I to właśnie o te pieniądze - składki na ubezpieczenie zdrowotne i wpływy z podatku dochodowego - toczy się walka między administracją państwową Francji a firmami z całej Unii, które nad Sekwaną świadczą swoje usługi.

Na łamach WNP.PL opublikowaliśmy kilka artykułów, które dotyczyły tego procederu, dotykającego w szczególności firm transportowych.

W jednym z nich Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, powiedział wręcz, że „we Francji mamy do czynienia z systemową polityką niszczenia polskich przedsiębiorstw”.

We Francji biją?

I taka też narracja, którą skrócić można do zdania: "Uwaga, we Francji biją Polaka!", przeważała w dyskusjach w Polsce,

- Przede wszystkim chyba nie tylko Polaka i nie przesadzałbym z tym biciem. Największym problemem jest próba zdefiniowania tego, gdzie jest granica między czasowym wykonywaniem usługi na terenie Francji a prowadzeniem tam trwałej działalności - tłumaczy mecenas Benio, który pilotuje sprawy polskich przedsiębiorców we Francji.

I dodaje: - Ani prawo francuskie, ani prawo  europejskie tej linii demarkacyjnej nie wyznacza w ostry sposób. A to pozwala francuskim organom kontrolnym traktować firmy usługowe z Polski tak, jakby prowadziły trwałą działalność na terenie Francji. 

Zobacz całą rozmowę nt. problemów polskich firm we Francji z Markiem Benio, wiceprezesem Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy:

Bardzo elastyczny przepis

Prowadzenie działalności trwałej bez zarejestrowania na terenie Francji może mieć znamiona popełnienia przestępstwa tzw. zatrudnienia ukrytego. Francja ma więc prawo do tego, żeby ścigać zatrudnienie nielegalne. Temu ten przepis miał służyć.

- Problem w tym, że ten przepis karny jest wykorzystywany, by przymuszać usługodawców, którzy tylko czasowo świadczą usługi nad Sekwaną, do tego, by zakładały tam przedsiębiorstwo - tłumaczy wiceprezes Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy.

Jak to się dzieje? Tamtejsza inspekcja pracy wyspecjalizowała się w systemowych i pogłębionych kontrolach. Nie wszczyna ich jednak bezpośrednio w tej firmie, która potem ma być oskarżona o prowadzenie stałej działalności bez zarejestrowania, lecz zawiadamia jej kontrahentów, czyli francuskich odbiorców usługi, o tym, że być może współpracują z podmiotem, który na pewno nie jest zarejestrowany na terenie Francji, ale prawdopodobnie zatrudnia tutaj personel, w związku z tym popełnia przestępstwo ukrytego zatrudnienia.

- W następnym akapicie czytamy, że jeżeli ten francuski kontrahent nie chce odpowiadać wspólnie za popełnienie tego przestępstwa, to powinien tego zagranicznego usługodawcę nakłonić do zarejestrowania działalności we Francji albo natychmiast zerwać kontrakt - wyjaśnia prawnik.

Dziwna zachęta do inwestowania

Reakcja w większości jest taka, że ten kontrakt jednak jest zrywany. Zdaniem wiceprezesa EIMP to „taki dziwny sposób francuskich władz na zachęcanie do inwestowania we Francji”.

- Zwykle państwo członkowskie UE, jak chce przyciągnąć zagraniczny kapitał, to oferuje im ulgi czy ułatwienia prowadzenia biznesu. We Francji natomiast zaczyna się od groźby kary pozbawienia wolności do lat 3, jeśli nie założymy takiego przedsiębiorstwa - tłumaczy mecenas Benio. 

Jak na taką zachowawczą reakcję francuskich firm reagują polscy usługodawcy, których - w porównaniu z innymi krajami Wspólnoty - jest we Francji zdecydowanie najwięcej?

- Firmy nie decydują się na walkę o to swoje prawo do świadczenia usług prawdopodobnie dlatego, że popyt na usługi firm spoza Francji we Francji jest bardzo wysoki. Utrata dla nich jednego kontraktu, choć bolesna, nie oznacza niemożności prowadzenia działalności usługowej kierowanej do francuskich kontrahentów - odpowiada Marek Benio.

Europarlament przygląda się sprawie

Jedna z polskich firm złożyła skargę do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego w sprawie praktyk stosowanych przez administrację francuską, które utrudniają działalność na tamtejszym rynku. 

- Bardzo dobry sygnał z Komisji ds. Petycji PE jest taki, że skarga nie została zamknięta. Oznacza to, że Parlament Europejski będzie nadal przyglądał się sprawie. Parlament wystosował prośbę do władz francuskich o skomentowanie tej sprawy. Natomiast Komisja Europejska przygotowuje pisemny komentarz do tej skargi - relacjonuje Benio, który wraz Europejskim Instytutem Mobilności Pracy pilotuje tę sprawę.

- To są pierwsze kroki do tego, żeby zwrócić uwagę Komisji Europejskiej na te nieprawidłowości, które są o tyle trudne, że polegają na praktyce administracyjnej, a nie na niezgodności przepisów francuskich z traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - dodaje.

Sprawa nie jest już też pomijana przez polski rząd. Wicepremier i szef naszego resortu gospodarczego w marcu br. w tej sprawie rozmawiał w Paryżu ze swoim odpowiednikiem.

- W tym celu powołano także bilateralną grupę roboczą. Wyniki jej pracy nie były jednak zadowalające i dlatego przeniosłem nasze uwagi na wyższy poziom. Ministrowi gospodarki i finansów Bruno Le Maire'owi przedłożyłem wykaz problemów. Oczekujemy, że zostaną rozwiązane. Oczywiście jesteśmy też gotowi na rozwiązywanie tego rodzaju kłopotów francuskich firm w Polsce - tłumaczył w rozmowie z WNP.PL Jarosław Gowin.

Marek Benio uważa jednak, że najwięcej w tej sprawie mogą zrobić same poszkodowane przez francuski system firmy, które mogłyby wpłynąć na to, że Komisja Europejska skieruje jednak skargę do Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Francji w sprawie naruszenia traktatu UE:

- Gdyby tych skarg było więcej, gdyby każda firma, która doznaje tego typu traktowania, poskarżyła się, wtedy Komisja Europejska, to jest dużo bardziej prawdopodobne, podjęła by takie działania – przypuszcza Benio.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Francja traktuje Polskę jak raj podatkowy

 • Polak 2021-05-21 10:47:16
  Jak powiedzial mi wiele lat temu Polak zamieszkaly we Francji: jak chcesz wiedziec co to jest socjalizm przyjedz i dzialaj we Francji
 • |Adam 2021-05-21 08:55:16
  Zrobic takie same nasilone kontrole przedsiebiorstwom które są w Polsce szczególnie bankom i sklepom spozywczym

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.47.87
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!