Grupa Raben dokonała przejęć w czasie pandemii

Grupa Raben dokonała przejęć w czasie pandemii
Grupa Raben prowadzi działania, których celem jest podwyższanie standardu pracy kierowców Fot. Shutterstock.com

W czasie turbulencji w łańcuchach dostaw niektóre firmy logistyczne znalazły się pod kreską, ale inne mają dobre wyniki. Gdy gospodarka odbiła się od dna, sieci komunikacyjne pękały w szwach. W 2021 roku Grupa Raben przeprowadziła kilka ważnych przejęć. Ma też na koncie ciekawe inwestycje. Rozmawiamy o tym z Agnieszką Haik, Group Business Development Director.

  • Grupa Raben przejęła w 2021 r. holenderską Grupę BAS, grecką firmę Intertrans  i niemiecką Luible Logistik. Na Węgrzech wybudowano dwa magazyny, trwa rozbudowa obiektu Fresh Logistics Polska w Grodzisku Mazowieckim, a latem rozpocznie się budowa dużego kompleksu logistycznego na obrzeżach Kowna.
  • Nie oznacza to, że dla firmy pandemia jest "niezauważalna". Od razu, gdy tylko się zaczęła, dała o sobie znać drastyczną zmianą struktury popytu na usługi transportowe. Cała branża odczuła niedobór kierowców, a nabycie nowych samochodów ciężarowych stało się trudniejsze.
  • Rozmowa jest częścią wspólnego projektu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) oraz ING Banku Śląskiego. Kompleksowy raport dotyczący wpływu zaburzeń w łańcuchach dostaw na gospodarkę i działające w Polsce firmy zostanie zaprezentowany w kwietniu 2022 r. jako część kampanii EEC. 
Jak zaburzenia łańcuchów dostaw spowodowane przez pandemię odbiły się na działalności państwa firmy?

- Na przełomie zimy i wiosny 2020 r. Azja, czyli fabryka Europy, nie zdała egzaminu covidowego. Opóźnienia w dostawach z Dalekiego Wschodu odbiły się na całej gospodarce, a skutki tego odczuwamy do dzisiaj i wiele wskazuje na to, że będziemy odczuwać nadal.
Koncentrując się na Grupie Raben, już w pierwszych miesiącach pandemii zaczęliśmy dostawać pytania od klientów, czy jesteśmy w stanie przywieźć im dany produkt z innej lokalizacji niż dotychczasowa. Widać było, że próbują dywersyfikować dostawców, szczególnie ci globalni. Szukają ich bliżej, w Europie - po to, by ograniczyć ryzyko biznesowe.

Od razu też zauważyliśmy drastyczną zmianę struktury popytu. Ponad 30 proc. przychodu z naszej działalności podstawowej daje transport produktów szybko rotujących. Gdy podczas pierwszej fali pandemii wszyscy ruszyli do sklepów, odnotowaliśmy ogromy skok zapotrzebowania na nasze usługi logistyczne w tych akurat dobrach.

Z kolei wzrost popularności zakupów przez internet i zwiększenia dostaw B2C spowodowały pojawienie się większej liczby samochodów dostawczych, co z kolei przyczyniło się do odpływu części kierowców do firm kurierskich.  

W kwartale pierwszym i drugim 2021 r. w gospodarce nastąpiło odbicie - różne w różnych krajach. Współpracujemy z niemieckimi firmami produkcyjnymi. Widzieliśmy, że mają naprawdę ambitne plany na drugie półrocze 2021 i na cały rok 2022.

Ale w trzecim kwartale łańcuchy dostaw znowu się zachwiały. Okazało się, że producentom brakuje komponentów, stali czy kauczuku. Do firm wróciły lockdowny, ale nie z powodu zagrożenia epidemicznego, tylko braku surowców do produkcji... Na to nałożył się problem niedoboru kierowców, który cały czas nas dotyka. W Polsce brakuje ich ponad 120 tys.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Grupa Raben dokonała przejęć w czasie pandemii

  • Emil 2022-02-05 12:50:55
    A podwyżek jak od 3 lat nie było tak dalej nie ma. Tylko skamlą jak to się nie opłaca, sprzedajne managery.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.251.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!