Inwestycje w zieloną kolej nie powinny stanąć przez wojnę w Ukrainie

Inwestycje w zieloną kolej nie powinny stanąć przez wojnę w Ukrainie
Kwestie ekologiczne pozostają niezwykle istotne w modernizacji kolei Fot. mat. pras.
  • Piotr Wiewióra
    PW
  • Dodano: 25-04-2022 17:22

Mimo trudnej sytuacji geopolitycznej i konieczności rozwiązywania licznych nowych problemów, które w związku z wojną na Ukrainie nagle się pojawiły, nie powinniśmy rezygnować z działań i inwestycji zmierzających do uczynienia polskiego transportu, m.in. kolejowego, możliwe jak najbardziej ekologicznym – tak zgodnie stwierdzili uczestnicy panelu „Zielony Transport” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Prelegenci byli pytani czy obecna sytuacja, czyli trwająca wojna na Ukrainie i zakłócenia w łańcuchach dostaw, to odpowiedni czas na inwestowanie w ekologiczne rozwiązania w transporcie, przede wszystkim kolejowym. Jana Pieriegud z Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, podkreśliła, że chociaż okres jest wyjątkowo trudny, to kwestie ekologiczne pozostają niezwykle istotne.

- To temat i trend, który towarzyszy od nam dłuższego czasu, związany ze zrównoważonym transportem i gospodarką. Nie powinniśmy zapominać o ekologii w transporcie. Jeżeli nie będziemy się nim zajmować, problemy będące konsekwencją braku działań mogą nas dotknąć w bardzo dużym stopniu – powiedziała Jana Pieriegud.

„Czynnik czasowy nie działa na naszą korzyść”

Podkreślała wagę strony finansowej całego procesu, na której niekorzystnie odbił się już okres pandemii COVID-19, a teraz doszła jeszcze wojna. Wskazała też na problemy natury czasowej, które utrudniają realizację zielonych inwestycji m.in. na kolei.

- W lutym zawarty został kontrakt PKP Cargo z firmą Siemens. Dofinansowanie na ten cel została przyznane 4 lata temu, a dopiero teraz rozstrzygnięty został przetarg. Bariera finansowa więc już występowała długo, a teraz jest jeszcze bardziej pogłębiona – zauważyła. - Mamy rozwiązania technologiczne, chcemy korzystać z nowych źródeł energii, ale to rozwiązania, które nie są technologicznie dojrzałe. Od powstania prototypu do wdrożenia mija zbyt długi czas. Czynnik czasowy nie działa więc na naszą korzyść – zwróciła uwagę.

Czytaj Ukraina i Polska zacieśnią współpracę w sferze kolejowej.

Droga do ekologicznego transportu – kilka perspektyw

Dyrektor Departamentu Kolejnictwa w Ministerstwie Infrastruktury Tomasz Buczyński wskazał, że obecną sytuację trzeba analizować z kilku perspektyw.

- Kolej zależna jest od technologii i od energii do napędzania pociągów. Odnawialne źródła energii w postaci np. paneli fotowoltaicznych są zależne od pogody. Jest obserwowany rozwój technologiczny, m.in. rozwiązania wodorowe. To idzie do przodu i trzeba o tym pamiętać – skomentował.

Zauważył, że te kwestie są determinowane przepisami unijnymi, a nie wiadomo, jakie będzie podejście UE do energetyki jądrowej i związane z tym przepisy.

- Należy też pomyśleć o zielonej kolei w kontekście pakietu mobilności, który jest tylko konsekwencją problemu, natomiast samo podejście wspólnotowe jest co najmniej dyskusyjne. Nie było np. propozycji, aby dofinansować stawki dostępu do infrastruktury kolejowej – powiedział Tomasz Buczyński.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inwestycje w zieloną kolej nie powinny stanąć przez wojnę w Ukrainie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.6.58
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!