Jan Kolański: Mamy poważny kryzys gospodarczy

Jan Kolański: Mamy poważny kryzys gospodarczy
- Obecna sytuacja mocno ogranicza inwestycje i zmusza producentów do skupienia się na tym co najważniejsze – utrzymaniu produkcji, a przede wszystkim sprzedaży - ocenia Jan Kolański Fot. mat. pras.

Ośmielam się powiedzieć, że mamy poważny kryzys gospodarczy – gigantyczna inflacja oraz załamanie łańcucha dostaw oddziałują na sferę biznesową - uważa Jan Kolański, założyciel i prezes zarządu grupy kapitałowej Colian.

  • Jan Kolański wskazuje, że kakao w stosunku do ub. r., podrożało o około 12 proc, a olej rzepakowy nawet 25 proc.; mleko w proszku bije rekordy cenowe, a kwasek cytrynowy z Azji kosztuje już nawet pięciokrotnie więcej niż rok temu. Dodatkowo podrożał cukier, orzechy, a nawet opakowania…
  • Spektakularnym problemem w zaburzeniach łańcuchów dostaw w 2021 r., było zablokowanie ruchu w Kanale Sueskim przez kontenerowiec Ever Given. Pełne odblokowanie tego szlaku zajęło dużo czasu, dlatego problem z dostawami urósł do wielkich rozmiarów. W wyniku tych wydarzeń część dostaw, również i w naszej firmie, została wstrzymana – przypomina szef Coliana.
  • Rozmowa jest częścią wspólnego projektu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) oraz ING Banku Śląskiego. Raport dotyczący wpływu zaburzeń w łańcuchach dostaw na gospodarkę i działające w Polsce firmy powstaje jako część kampanii EEC.

Jak zaburzenia w łańcuchach dostaw w handlu międzynarodowym odbiły się na działalności Coliana? Jakie były przejściowe i trwałe skutki tych zjawisk w wymiarze finansowym, organizacyjnym, technicznym i handlowym?

Jan Kolański: - Zaburzenia w łańcuchach dostaw znacząco utrudniły nasze działania w handlu międzynarodowym. Aktualnie eksportujemy produkty do około 70 krajów na całym świecie. Nasi klienci są rozproszeni na wszystkich kontynentach, a dotarcie do nich, nawet w sprzyjających okolicznościach, wymaga szybkich i skutecznych decyzji logistycznych.

Połączenia między punktami magazynowymi czy załadunkowymi nagle zostały zerwane. Ta niecodzienna sytuacja wpłynęła na wiele obszarów naszej działalności. Koszty frachtów wzrosły nawet czterokrotnie…

W wymiarze finansowym widzimy też znaczące podwyżki cen wielu surowców. Większość zamawianych przez Colian towarów, stała się trudniej dostępna, a co za tym idzie - również droższa. Inflacja dodatkowo nie ułatwia sytuacji. Ceny większości wykorzystywanych przez Colian surowców, drastycznie wzrosły.

Kakao, na które w ostatnim czasie jest duży popyt, w stosunku do ubiegłego roku, podrożało o około 12 proc. Olej rzepakowy odnotował wzrost ceny o nawet 25 proc., mleko w proszku bije rekordy cenowe, a kwasek cytrynowy - sprowadzany z Azji - kosztuje już nawet pięciokrotnie więcej niż rok temu. Dodatkowo podrożał cukier, orzechy, a nawet opakowania…

Producenci, przy tak kształtujących się cenach, są zmuszeni do podnoszenia cen oferowanych produktów. Mówimy tu o zmianach rzędu nawet kilkudziesięciu procent. Colian już teraz wprowadza podwyżki - są najwyższe w historii. Liczymy na zrozumienie ze strony naszych partnerów biznesowych... Gigantyczne koszty wytworzenia muszą przełożyć się na cenę sprzedaży.

Spektakularnym, ale na szczęście przejściowym problemem w zaburzeniach łańcuchów dostaw w ubiegłym roku, było zablokowanie ruchu w Kanale Sueskim przez kontenerowiec Ever Given. Dane mówiły, że w tym wielkim morskim korku utknęło łącznie aż 26 mln ton ładunków. Pełne odblokowanie Kanału Sueskiego zajęło dużo czasu, dlatego problem z dostawami urósł do wielkich rozmiarów.
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Jan Kolański: Mamy poważny kryzys gospodarczy

  • Maniek 2022-02-08 18:10:39
    Ta.. a pracownikom którzy robią na niego daje podwyżki rzędu 20groszy brutto.... Żenada...
  • Brunek z FLINTA 2022-02-08 16:05:49
    Nie kupuje nic z importu oprócz wina z Mołdawii! Pozostałe produkty tylko od rolników z Piaseczna a wędliny sami robimy z bratem ! Łańcuchy dostaw mam gdzieś i polecam to innym zero zakupów w marketach!,urwa zero!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.179.37
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!