PARTNERZY PORTALU

Kluczową rolę w zmianie łańcuchów dostaw odegra minimalizacja ryzyka

Problem zaburzeń w łańcuchach dostaw, jakiego europejska gospodarka doświadcza od wybuchu pandemii, może jeszcze bardziej się skomplikować wskutek wojny w Ukrainie. To opinia szefa Polsko-Niemieckiej Izby Handlowej AHK Polska. Z Larsem Gutheilem rozmawiamy o tym, jakie kroki podjąć, by wyhamować ten niebezpieczny proces.

  • - W każdym sektorze gospodarki dostrzegamy znaczny wzrost kosztów - od branży spożywczej, poprzez budowlaną, po produkcyjną. Obecnie to jedno z najpoważniejszych wyzwań - przed którym stanęło wielu członków AHK - mówi Lars Gutheil.
  • Podkreśla, że także wojna w Ukrainie odbije się negatywnie na produkcji oraz łańcuchach dostaw wielu firm. - Nasi członkowie posiadali w Ukrainie linie produkcyjne, które zostały zbombardowane w toku działań wojennych - zauważa.
  • Rozmowa jest częścią wspólnego projektu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) oraz ING Banku Śląskiego. Kompleksowy raport dotyczący wpływu zaburzeń w łańcuchach dostaw na gospodarkę i działające w Polsce firmy zostanie zaprezentowany w kwietniu 2022 r. jako część kampanii EEC.

Zacznijmy od straszliwych doniesień z Europy Wschodniej. Muszę zapytać, jaki wpływ będzie miała wojna ukraińsko-rosyjska na firmy należące do waszej organizacji?
Lars Gutheil: - Oczywiście w obecnej chwili bardzo trudno ocenić, jaki będzie wpływ tej wojny, ponieważ nie wiemy, jak długo ona potrwa i jak dramatyczny będzie jej przebieg.

Sytuacja, którą obserwujemy, jest bardzo trudna i jesteśmy świadkami ogromnej solidarności pomiędzy firmami członkowskimi. Jestem pod ogromnym wrażeniem, widząc jak członkowie AHK robią wszystko, co w ich mocy, by wspomóc uchodźców, wesprzeć swoje siostrzane firmy zlokalizowane w Ukrainie oraz to, jak wielu pracowników oraz ich pracodawców opuściło jak dotąd ten kraj i poszukując schronienia, uzyskało je ze strony firm działających w Polsce. Ogromny jest także wymiar wsparcia finansowego oraz akcji transportu żywności i innych form pomocy Ukrainie.

Zdajemy sobie sprawę, że podobnego zaangażowania oczekuje się od naszej organizacji. Jak dotychczas stworzyliśmy platformę informacyjną, za pośrednictwem której codziennie publikujemy wieści dotyczące wydarzeń na granicy oraz informacje o statusie uchodźcy w polskim ustawodawstwie.

Współpracujemy również z innymi izbami AHK w Europie i staramy się robić wszystko, co w naszej mocy, by realizować kolejne projekty. Ściśle współdziałamy też z rządem niemieckim nad stworzeniem magazynu żywności niedaleko Rzeszowa. Zgromadzone w nim produkty zostaną przekazane potrzebującym osobom w Ukrainie.

Brzmi to jak coś bardzo prostego, ale jest to projekt wymagający ogromnych nakładów pracy, ponieważ konieczne jest m.in. ubezpieczenie go oraz powierzenie komuś zadania zarządzania nim. Wszystko to dzieje się bardzo szybko i staramy się pomóc ze wszystkich sił...

Sytuacja ta dotyka nas bezpośrednio, ponieważ mamy wielu kolegów zrzeszonych w siostrzanej izbie w Kijowie, którzy również uciekają z kraju przed wojną. Niektórzy z nich pozostali na miejscu, a niektóre z kobiet opuściły kraj wraz ze swoimi dziećmi.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kluczową rolę w zmianie łańcuchów dostaw odegra minimalizacja ryzyka

  • mir 2022-03-18 10:23:50
    Dlaczego Niemiec jest szefem izby handlowej PL-DE, Izby która ma ułatwiać dotarcie polskich firm na rynek niemiecki, rynek, który jest wyjątkowo hermetyczny ? To przecież kuriozum w stylu, prezes firmy zostaje szefem związków zawodowych.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.129.52
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!