Latanie nie będzie tak tanie. Podwyżki widoczne już w 2022 roku

Pandemia uziemiła w pierwszym kwartale 2020 roku w zasadzie 99 proc. samolotów i lotnictwo przestało działać. - Niestety rok 2021 jest równie trudny, a następny będzie podobny - przewiduje Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych i szef Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego zarządzającego Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Linie lotnicze muszą zmniejszać swój wpływ na klimat: branża przewozów powietrznych osiągnie zeroemisyjność do roku 2050?
  • Bilety lotnicze będą droższe. Jeśli w ogóle będą… Bankrutują linie lotnicze, porty czeka fala upadłości.  
  • Sytuacja wróci do przedpandemicznej normy dopiero w roku 2024 lub nawet 2025. 
Lotnictwo - wbrew pozorom - wcale nie jest w ogólnym rozrachunku szczególnie groźne dla klimatu. Samoloty mają, w zależności od tego kto i kiedy liczy, tylko dwu-, trzyprocentowy udział w globalnej emisji dwutlenku węgla. Tyle że ten udział w ciągu ostatnich lat szybko rósł. I nadal rośnie.

Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICO) szacuje, że w ciągu dwóch najbliższych dekad, jeśli nie zostaną podjęte środki zaradcze, transport powietrzny może zwiększyć swą emisję nawet o 150 proc. Dlatego branża znalazła się na cenzurowanym.

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, mówi o rezygnacji z krótkodystansowych lotów w Unii Europejskiej.

W pakiecie „Fit for 55” znajduje się postulat opodatkowania nafty lotniczej i tankowania samolotów paliwem z coraz większą domieszką zrównoważonych komponentów niskoemisyjnych oraz propozycja wycofania darmowych uprawnień do emisji CO2.

Niejako w odpowiedzi linie lotnicze zrzeszone w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Transportu Powietrznego (IATA) zobowiązały się w październiku do osiągnięcia zerowej emisji CO2 do roku 2050.

- Czeka nas zatem bardzo wzmożony okres redukcji emisji - mówi Artur Tomasik. - Na rynku pojawiają się nowe konstrukcje samolotów, które emitują mniej spalin i mają większy zasięg. Nowoczesne samoloty wąskokadłubowe mogą dolecieć bez międzylądowania z Pyrzowic do Ameryki Północnej i Azji. To pewno przyszłość, która nas czeka. Takie średniej wielkości porty jak Pyrzowice powinny na tym tylko skorzystać.  

Wszystkie te zmiany, dokonujące się w otoczeniu biznesowym branży sprawią, że latanie nie będzie już tak tanie jak dotychczas. Po prostu: rosną związane z nim koszty.  

- Myślę, że skutki tych wzrostów staną się widoczne już w roku 2022. Tu nie chodzi tylko o droższe paliwa, ale także o wyższe opłaty lotniskowe, inflację, rosnące koszty energii… Przewiduję, że poziom ruchu sprzed pandemii osiągniemy dopiero w roku 2024 lub nawet 2025 - prognozuje nasz rozmówca.


O powadze sytuacji świadczą bankructwa linii lotniczych: w roku 2019 było ich prawie 50, w roku 2020 - ponad 40. Upadłość ogłosiło lotnisko pasażerskie Frankfurt-Hahn.

- Taką mamy dziś rzeczywistość... Ale - patrząc pozytywnie - mają co robić te lotniska, które obsługują cargo. W Pyrzowicach mamy ponad pięćdziesięcioprocentowy wzrost. Myślę, że właśnie tym rodzajem przewozów będziemy się w przyszłości bardzo intensywnie zajmować. I tu będziemy inwestować. Choć niektóre inwestycje, z powodu wzrostu cen materiałów i usług budowlanych, przenieśliśmy na lata 2024-2025 - wskazuje prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Z Arturem Tomasikiem rozmawialiśmy w trakcie obrad Rady Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jego czternasta edycja odbędzie się w Katowicach od 25 do 27 kwietnia 2022 roku. Dowiedz się więcej

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Latanie nie będzie tak tanie. Podwyżki widoczne już w 2022 roku

  • lucia 2021-12-22 12:58:39
    Ceny są różne i teraz bez norm emisji, można płacic nie wiadomo ile i za co a można znacznie mniej, latam enterem co najmniej trzy razy w roku i nie narzekam
  • PRZESTAŃCIE STRASZYĆ I PRZESZKADZAĆ!!! 2021-12-22 11:23:33
    Pandemia nie jest przyczyną takiej sytuacji. Lotnictwo czekają zmiany, które doprowadzą do stanu kiedy to, latanie było luksusem dla elit. Tym sposobem piecze się dwie pieczenie na jednym ogniu: upadek linii low cost, obsługujących "plebs" i uratowanie linii narodowych, którym te pierwsze podgryzały gardło.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.168.16
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!