Logistykę czeka łączenie gałęzi transportu. I wpływ kwestii społecznych

Logistykę czeka łączenie gałęzi transportu. I wpływ kwestii społecznych
Najdłuższy na świecie system podwieszanej kolei jednoszynowej w Chiba w Japonii. Fot. Kuremo / Shutterstock.com

Łączenie różnych gałęzi transportu, większa współpraca w obrębie łańcucha logistycznego, nastawiona bardziej na bezpieczeństwo dostawy niż maksymalizację marży, pierwiastek społeczny, a także zmiany pokoleniowe - to kwestie z fundamentalnym wpływem na przyszłość logistyki. Rozmawialiśmy o tym z prof. Haliną Brdulak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w czasie niedawnego EEC Trends.

Prof. Halina Brdulak zwraca uwagę, że - analizując trendy, które uwidaczniają się w logistyce - trzeba najpierw opisać globalne otoczenie. Kamieniami milowymi są tu: brexit, pakiet mobilności, Zielony Ład i wytyczne do jego wprowadzania, a ostatnio - umowa o wolnym handlu, którą podpisało 15 krajów azjatyckich (w pewnym sensie: odpowiedź na Unię Europejską), no i coraz bardziej widoczny protekcjonizm w handlu.

Logistykę w oczywisty sposób zmienia trend cyfryzacji. Mniej oczywiste, ale także ważne, są zmiany organiczne w podejściu do biznesu.

- Czy patrzymy na biznes li tylko przez pryzmat pieniądza, tempa monetyzacji, czy też spoglądamy w dłuższej perspektywie, mając świadomość zjawisk zachodzących w gospodarce, dojrzewania pokolenia Z, dla którego ważna jest ekologia, wspólne dzielenie dóbr, a nie kupowanie ich na własność - mówi prof. Brdulak.

Na to nakłada się przemieszczanie ludności do miast i starzenie się społeczeństw. Obie te tendencje wymuszają zmiany w logistyce miejskiej, która będzie się też zmieniać pod wpływem Zielonego Ładu (zakaz wjazdu samochodami do centrów miast).

Skutkiem działania coraz silniejszego "postępu ekologicznego" będzie rozwój transportu publicznego i kolei, która generuje (bezpośrednio) niewielkie, w stosunku do transportu drogowego, emisje CO2.

W przewozie ludzi i w transporcie towarów liczyć się będzie łączenie różnych rodzajów transportu, wspólnie działanie wyzwalające potencjał, a nie podejście silosowe.

Prof. Halina Brdulak zaznacza, że w świecie tak szybko zmieniających się technologii trudno o prognozy na 10 czy 20 lat, tym bardziej, że nasze myślenie o przyszłości opiera się dużej mierze na rozpatrywaniu przeszłości - a to jeden z podstawowych błędów prognozowania.

- Mnie bliskie jest myślenie wieloscenariuszowe. Oprócz krótkich, lokalnych łańcuchów dostaw, będą w świecie i średnie, i dłuższe. Modele biznesowe, które doceniają sprawy społeczne, lepszą współpracę w obrębie łańcucha dostaw, mają szansę powszechniej się pojawiać. Pandemia to uwidacznia. Twórzmy rozwiązania logistyczne, które będą mieć na celu zmniejszenie poziomu ryzyka a nie takie, które za wszelką cenę dążą do powiększenia zysku i marży. Trzeba być blisko rynku, blisko dostawców i klientów... - sumuje ekspertka


O wpływie Zielonego Ładu na logistykę rozmawialiśmy podczas EEC Trends. Był to jeden z przewodnich tematów debaty "Infrastruktura i rynek przewozów kolejowych w Polsce" ,.

Czytaj więcej: Zielony Ład w polskim transporcie. Tak, ale...

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Logistykę czeka łączenie gałęzi transportu. I wpływ kwestii społecznych

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!