Robotyzacja, Big Data, Blockchain, internet rzeczy i 5G wymieniane są jednym tchem, kiedy mowa o technologiach kluczowych dla rozwoju globalnej logistyki. Na stole leżą miliardy możliwych oszczędności, poprawa wydajności i bezpieczeństwa, a także ograniczenie emisji CO2. Są już ciekawe przykłady wdrożeń.
- W maju 2020 roku udane testy inteligentnego portu opartego o sieć 5G zakończono w Xiamen w Chinach. Nad własnymi wdrożeniami pracują także porty w Europie.
- Szacuje się, że w 2022 roku do sektora logistycznego trafi aż 70 proc. z ponad 1 mln robotów sprzedanych na całym świecie w segmencie usług profesjonalnych.
- Przetestowane przez nas rozwiązanie ograniczyło konieczność wprowadzania danych o 80 proc. i jednocześnie przyspieszyło proces logistyczny - mówi o zaletach blockchain Wojciech Sienicki z Kuehne + Nagel.
- Sektor logistyczny jest i pozostanie wyjątkowo chłonny i otwarty nie tylko na robotyzację, ale na digitalizację i automatyzację w ogóle. Dzieje się tak przynajmniej z kliku powodów. Po pierwsze rosną wymagania klientów, zwłaszcza w kontekście rozkwitu branży e-commerce, która oczekuje przyspieszenia obsługi, zwiększenia bezpieczeństwa i widoczności towaru w łańcuchu dostaw. Po drugie automatyzacji sprzyjają nowe rozwiązania IT, w tym zwłaszcza automatyzacja procesów, Internet rzeczy i 5G. Po trzecie, do zagospodarowania jest wciąż ogromny rynek. Globalna logistyka to bardzo rozbudowany sektor. Mimo to zautomatyzowanych, choćby częściowo, jest tylko około 30 proc. magazynów i centrów dystrybucyjnych na świecie. Zautomatyzowanych terminali jest jeszcze mniej, bo zaledwie kilka procent, a zarówno magazyny, jak i terminale będą dążyć do maksymalnej automatyzacji własnych procesów - mówi Wojciech Sienicki, dyrektor zarządzający polskiej spółki Kuehne + Nagel, drugiego co do wielkości operatora logistycznego na świecie.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa
regulamin.
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu
KOMENTARZE (0)
Do artykułu: Miliardy możliwości. Tak nowe technologie zmieniają logistykę