Mlekpol obawia się dalszych kłopotów z dostawami

Mlekpol obawia się dalszych kłopotów z dostawami
- W roku 2022 życzylibyśmy sobie przede wszystkim stabilności i dostępności transportu we wszystkich kierunkach świata - mówi Małgorzata Cebelińska. Fot. PTWP
 • Autor: Roman Wieczorkiewicz
 • Dodano: 25-01-2022 16:10

Opóźnienia w dostawach, a także ograniczenia w dostępności oraz wzrost kosztów surowców i materiałów opakowaniowych, spowodowały w Mlekpolu zmianę koncepcji zakupów „just in time” na zamawianie na zapas – mówi WNP.PL Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu w Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Chiny są dla Mlekpolu ważnym rynkiem eksportowym. - Pierwsze przeszkody pojawiły się już na przełomie stycznia i lutego 2020 r., a przerwa w wysyłce naszych produktów i problemy logistyczne trwały prawie 2 miesiące – przypomina Małgorzata Cebelińska.
 • To, co w niedalekiej przyszłości jest szczególnie niepokojące, dotyczy eskalacji problemu związanego z poziomem zatrudnienia kierowców w UE i innych krajach. Ciągły deficyt osób wykonujących ten zawód powoduje dodatkowy wzrost kosztów oraz ograniczeń związanych z transportem drogowym – nie bez powodu niepokoi się nasza rozmówczyni.
 • Rozmowa jest częścią wspólnego projektu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) oraz ING Banku Śląskiego. Raport dotyczący wpływu zaburzeń w łańcuchach dostaw na gospodarkę i działające w Polsce firmy powstaje jako część kampanii EEC.
Co się stało w łańcuchach dostaw? Jak zaburzenia w handlu międzynarodowym) odbiły się na działalności Państwa firmy?

- Najtrudniejszy był początek. Pandemia to również nowe i nieznane warunki funkcjonowania, dlatego nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać.

Szybko rozprzestrzeniający się wirus zidentyfikowano w Chinach, które są dla Mlekpolu ważnym rynkiem eksportowym. Pierwsze przeszkody pojawiły się już na przełomie stycznia i lutego 2020 r., a przerwa w wysyłce naszych produktów i problemy logistyczne trwały prawie 2 miesiące.

Czasowe zamknięcie portów zatrzymało załadunki i realizację kontraktów. Rozmowy na temat rozwoju współpracy i sprzedaży zostały zawieszone. Na szczęście sytuacja ta nie trwała długo.

Deficyt podstawowych produktów na rynku detalicznym sprawił, że już w marcu Chiny znacząco zwiększyły import produktów mlecznych. Biorąc pod uwagę wyroby UHT odnotowaliśmy nawet dwucyfrowe wzrosty. Tym samym szybko nadrobiliśmy straty wynikające z początkowych przestojów.

W dalszym etapie rozwoju pandemii przyczyną zaburzeń w łańcuchach dostaw były zmiany gospodarcze na świecie, a w szczególności zwiększony popyt na dobra konsumenckie.

To aktualnie podstawowy problem krajów Europy, Azji, ale przede wszystkim - USA, gdzie sytuacja jest najbardziej dotkliwa w skutkach. Skumulowanie wysyłek, przestoje w portach, powodujące ograniczenia dostępności pustych kontenerów oraz brak kierowców spowodowały istotny wzrost kosztów serwisów oceanicznych w wielu kierunkach. W związku z tym eksport produktów, w których dużą część ceny obejmują koszty transportu, stał się zwyczajnie nieopłacalny.

Jakie doraźne środki zaradcze podjęła państwa firma w celu uśmierzenia bądź likwidacji reperkusji zakłóceń w łańcuchach dostaw?

- Pandemia zaskoczyła nas wszystkich, dlatego rozwiązanie problemu zakłóceń łańcuchów dostaw musieliśmy znaleźć stosunkowo szybko. Oczywiście nie wszystkie przeszkody mogliśmy od razu pokonać…

Ze względu na specyficzną sytuację i obostrzenia wywołane pandemią, kluczową rolę w realizacji eksportu naszych produktów odegrał doświadczony zespół pracowników Mlekpolu, jak i naszych partnerów.

Intensywna praca i wspólne szukanie rozwiązań pozwoliło na realizację wszystkich zobowiązań kontraktowych, a także kontynuację współpracy z uwzględnieniem nowych wytycznych, dotyczących bezpieczeństwa w poszczególnych krajach.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (25)

Do artykułu: Mlekpol obawia się dalszych kłopotów z dostawami

 • transportowiec 2022-02-10 23:36:27
  Solidny zleceniodawca. Jeździmy dla mlekpola z Bydgoszczy. Oby jak najwięcej takich firm
 • Zgredzik 2022-02-08 15:06:29
  Przepraszam pomyliłem osoby. Chodziło mi o starego kierownika logistyki. Nowy jest SUPER.
 • Lesio 2022-02-07 11:03:42
  Z tego co wiem ta firma wynajmuje transport wiec nie zatrudnia kierowców. Ale tych co nie czytali a komentują jak zawsze pełno.
 • Mleczny 2022-01-27 20:51:03
  Prezes zawsze głosi propagandę ze pracownik i dostawca jest najważniejszy a tak naprawdę nie liczy się z żadnym z nich ,czemu nie pochwalił się taka fala odejść dostawić na jesień ?
 • Zgredzik 2022-01-27 20:34:44
  Pani Cebelinska mówi o kierowcach ,a prowadząc dział logistyki kierowcę gnoi za byle co i nakłada kary pieniężne ,kadra kierownica wielka jedna rodzina i układ ,połowa nie ma pojęcia o tym za co bierze wynagrodzenie (nie małe )
  • R2 2022-02-02 20:36:34
   Ale chyba cos pomieszales Pani Małgorzata Cebelińska nie pracuje w logostyce

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.173.144
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!