Pasażerowie autobusów i tramwajów poznańskiego MPK mogą już korzystać z mobilnego internetu. W ponad 400 pojazdach funkcjonują hotspoty umożliwiające dostęp do sieci.
Dzięki zainstalowanym w pojazdach urządzeniom, klienci operatora mogą korzystać z internetu bez ograniczeń, a inni podróżni - bezpłatnie przez 15 minut dziennie.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka INEA Kinga Podraza-Myszkowska, spółka udostępniła internet we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej w Poznaniu, w których jest obecnie taka możliwość techniczna i formalna - jest to 300 autobusów i 125 tramwajów.
Do końca września każdy pojazd, który ma dostęp do internetu zostanie oznaczony znakiem Inea hotspot.
"Jeszcze przed umieszczeniem na pojazdach MPK w części informacji pasażerskiej tego znaku, operator odnotowuje do nich ok. tysiąca logowań na dobę" - podała Podraza-Myszkowska.
Rzeczniczka MPK Poznań Iwona Gajdzińska podkreśliła, że uruchomienie mobilnego internetu w tramwajach i autobusach to też szansa na szybsze dotarcie do pasażerów z informacjami nt. komunikacji miejskiej.
"Możemy ich powiadomić o zmianach w układzie komunikacyjnym, o objazdach i utrudnieniach, możemy wskazać im alternatywne połączenia i doradzić najkorzystniejsze drogi dojazdu" - podała.
Spółka będzie instalowała kolejne hotspoty w pojazdach objętych gwarancją, modelach prototypowych i takich, w których instalacja wymaga nadzoru inżynierskiego ze strony serwisu producenta. Testy mobilnego internetu trwały od października 2012 roku w 10 autobusach MPK. INEA nie podaje, jaki jest koszt uruchomienia i obsługi tego rozwiązania.
Z usług INEA korzysta ok. 170 tys. gospodarstw domowych w Wielkopolsce. Firma świadczy usługi telewizji cyfrowej, dostępu do internetu i telefonii stacjonarnej oraz usługi mobilne. Łącznie ze swoją stacjonarną siecią hotspotów spółka oferuje obecnie mieszkańcom Poznania ok. 500 hotspotów.