Największy operator portowy w Polsce korzysta na globalnych problemach

Największy operator portowy w Polsce korzysta na globalnych problemach
– Paradoksalnie, zakłócenia w transporcie międzynarodowym pozytywnie wpływały na wyniki Grupy OT Logistics – wskazuje Konrad Hernik, prezes zarządu OT Logistics. Fot. OT Logistics

– Nasza grupa nie musiała specjalnie reagować na różnego rodzaju zakłócenia w łańcuchach logistycznych. W miarę rozwoju sytuacji, nasze spółki dostawały coraz więcej sygnałów pozytywnych, dających możliwości pozyskiwania nowych klientów i wzrostu obrotów – mówi Konrad Hernik, prezes zarządu OT Logistics.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Paradoksalnie, zaburzenia w transporcie międzynarodowym na skutek pandemii przyniosły pozytywny wpływ na wyniki i perspektywy działalności Grupy OT Logistics. W 2021 r. wzrosły m.in. przeładunki drobnicy w należących do niej terminalach morskich i obroty ładunków ro-ro w OT Port Gdynia.
  • W perspektywie 12 najbliższych miesięcy zarząd OT Logistics spodziewa się normalizacji w transporcie, w szczególności morskim, o ile nie pojawią się tu jakieś "czarne łabędzie", czyli istotne zdarzenia zakłócające.
  • Rozmowa jest częścią wspólnego projektu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) oraz ING Banku Śląskiego. Kompleksowy raport dotyczący wpływu zaburzeń w łańcuchach dostaw na gospodarkę i działające w Polsce firmy zostanie zaprezentowany w kwietniu 2022 r. jako część kampanii EEC. Tematyka raportu będzie przedmiotem jednej z debat EEC Trends (20 stycznia 2022 r.).

Jak zaburzenia łańcuchów dostaw towarów w handlu międzynarodowym, spowodowane przez COVID-19, odbiły się na działalności OT Logistics?

- Paradoksalnie, zaburzenia w transporcie międzynarodowym na skutek pandemii przyniosły pozytywny wpływ na wyniki i perspektywy naszej grupy.

Ze względu na ponad pięciokrotny wzrost cen frachtu morskiego towarów przewożonych w kontenerach, część takich ładunków zaczęła być dostarczana statkami drobnicowymi, co pozytywnie wpłynęło na obroty i perspektywy działalności portów należących do Grupy OTL.

Także ograniczenia w transporcie drogowym spowodowały zwiększenie obrotów w segmencie ro-ro (system morskiego przeładunku poziomego, polegający na samodzielnym wjeździe i wyjeździe towarów – na ciężarówkach i naczepach lub wagonach kolejowych – przyp. autor) oraz dalsze korzystne perspektywy jego rozwoju. Głównym tego bezpośrednim beneficjentem jest OT Port Gdynia, jako dedykowany terminal ro-ro na polskim wybrzeżu.

Ale w listopadzie podpisaliście umowę współpracy z Grupą Rhenus i jej sprzedaliście udziały w spółce zależnej C. Hartwig Gdynia, dobrze prosperującej. Dlaczego?

- Istotnie, drogi fracht kontenerowy wpłynął pozytywnie na znaczący wzrost obrotów i wyniki C. Hartwig Gdynia, skoncentrowanej na obsłudze spedycyjnej towarów skonteneryzowanych. Nie była to jednak działalność synergiczna z tą kluczową dla naszych spółek portowych, skupiających się na obsłudze towarów masowych i drobnicowych.

Doszliśmy do wniosku, że strategicznie nie jesteśmy w stanie efektywnie rozwijać tej spółki, a globalna sytuacja sprawiła, że powstały korzystne możliwości jej sprzedaży.

Patrz też: OT Logistics sprzedało C.Hartwig Gdynia Niemcom

Decyzja ta ma pomóc odzyskać równowagę finansową Grupy OTL?

- Tak, środki ze sprzedaży C. Hartwig Gdynia posłużyły do spłaty kredytów bankowych i obligacji, co zmniejszyło nasze zadłużenie z ponad 300 mln zł na początku 2021 r. do ok. 60 mln zł obecnie.

Obniżyliśmy też ryzyko działalności związane z nadmiernym zadłużeniem i odzyskaliśmy stabilność finansową i zdolność kredytową.

Patrz też: Mniejsze przychody OT Logistics, ale także mniejszy dług

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Największy operator portowy w Polsce korzysta na globalnych problemach

  • Kol 2022-01-09 22:54:00
    Nie wiem. Ale tyle kwitologi co jest w naszych portach to głową mała. Jedni mówią na drugich, że obok jest gorzej co jest prawdą. A na zachodzie raz dwa wypełniasz kwit na bramie i pobierasz naczepe czy puszkę. A u nas szkoda słów.
  • Czesław 2022-01-09 10:51:12
    Czy są jeszcze polskie nabrzeża?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.226.122.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!