Nie będzie śledztwa w sprawie nieprawidłowości w LOT

Nie będzie śledztwa w sprawie nieprawidłowości w LOT
Fot. Andrzej Wawok
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 28-01-2013 13:57

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. domniemanej niegospodarności w PLL LOT - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura. Zawiadomienie w tej sprawie złożyli związkowcy z LOT-u. "Solidarność" jest zdziwiona decyzją prokuratury.

Jak powiedział PAP w poniedziałek Ślepokura, zawiadomienie dotyczyło decyzji podejmowanych przez zarząd PLL LOT, które miały doprowadzić do dużej straty i w konsekwencji zwrócenia się o pomoc publiczną. Dodał, że prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa z uwagi na brak danych, dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Rzecznik zaznaczył, że samo złożone w grudniu 2012 r. zawiadomienia było lakoniczne, dlatego przesłuchano przedstawiciela NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze, działającego w spółce PLL LOT. Według tych zeznań działania nowej ekipy, która pojawiła się w PLL LOT w listopadzie 2010 r. spowodowały straty w wysokości 160 mln zł w 2011 r. i 300 mln zł w 2012 r. - Szczegółów wadliwych decyzji zarządu nie wskazywał, wskazywał tylko fakt, że doszło do takich strat, za które odpowiedzialny jest zarząd - podkreślił Ślepokura.

Jak zaznaczył, prokuratura zwróciła się do ministerstwa skarbu z pytaniami o kondycję finansową spółki i czy ministerstwo jako właściciel widzi jakieś zaniechania czy przekroczenia uprawnień przez członków zarządu, które mogły spowodować szkodę finansową.

- Z odpowiedzi wynika, że w toku czynności wykonywanych przez MSP w ramach nadzoru właścicielskiego nad PLL LOT nie zostały dotychczas stwierdzone działania bądź zaniechania członków zarządu w latach 2010-2012, skutkujące bądź sprowadzające niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody majątkowej - powiedział prok. Ślepokura. Jak zaznaczył, MSP przesłało prokuraturze sprawozdania finansowe PLL LOT za ostatnie lata, z których wynika, że kondycja finansowa spółki jest zła, ale jest to spowodowane czynnikami zewnętrznymi.

- Warunkiem karalności przestępstwa niegospodarności jest to, aby osoby, które są członkami zarządu podejmowały działania bądź zaniechania, w których wyniku dochodziłoby do powstania szkód majątkowych. Tutaj nic takiego nie zostało stwierdzone - podkreślił Ślepokura, dodając, że z tego powodu zawiadomienie prokurator potraktował jako przedwczesne i odmówił wszczęcia śledztwa z powodu braku danych, dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego.

Rzecznik zaznaczył, że MSP w piśmie do prokuratury wskazało, iż zwróciło się o przeprowadzenie audytu w zakresie sytuacji finansowej. - Gdy audyt zostanie sporządzony, prokuratura go otrzyma i w przypadku pojawienia się nowych okoliczności prokurator ewentualnie może podjąć nowe czynności - podkreślił Ślepokura.

O audycie mówił na początku stycznia minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Polskich Liniach Lotniczych LOT Stefan Malczewski powiedział w poniedziałek PAP, że jest "zdziwiony" decyzją prokuratury.

Według nieoficjalnych informacji PAP strata LOT za 2012 r. może wynieść ok. 115 mln zł.

21 grudnia 2012 r. związkowcy z NSZZ "Solidarność" złożyli doniesienie w sprawie niegospodarności w spółce na zarząd przewoźnika oraz prokurentów. Zawiadomienie dotyczyło niedołożenia staranności przy podejmowaniu decyzji przez zarząd oraz prokurentów w okresie listopad 2010 - grudzień 2012, które doprowadziły na skraj bankructwa narodowego przewoźnika.

Rada nadzorcza w grudniu odwołała prezesa PLL LOT Marcina Piróga. Powodem dymisji były kłopoty finansowe spółki. Przewoźnik wystąpił do ministra skarbu - swojego właściciela - o 400 mln zł pomocy, którą otrzymał.

W piątek RN wybrała na krótką listę pięciu kandydatów na stanowisko prezesa spółki. W tym etapie postępowania kwalifikacyjnego rada "dokonała wyboru krótkiej listy kandydatów, obejmującej pięć osób, które zostaną zaproszone do udziału w następnym etapie rozmów". 4 lutego kandydaci mają przedstawić koncepcje restrukturyzacji LOT.

LOT za 2011 r. odnotował 145,5 mln zł straty. W 2010 r. strata miała wysokość 163,1 mln zł. W 2012 roku spółka planowała zysk w wysokości 52,5 mln zł.

Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji LOT, TFS Silesia - 25,1 proc., a pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie będzie śledztwa w sprawie nieprawidłowości w LOT

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.215.79.204
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!